Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğine Devlet Desteği

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğine Devlet Desteği

Sağlığımız açısından oldukça öneme sahip olan tıbbi ve aromatik bitkiler, hastalıkları önlemek için ve hastaların tedavi sürecinde her derde çare olmuşlardır. Tıbbi bitkiler, beslenme, kozmetik, vücut bakımı gibi alanlarda kullanılırken, aromatik bitkiler ise daha çok güzel koku ve tat vermeleri için kullanılmaktadır. Ayrıca aromatik bitkiler gıda, kozmetik ve parfüm sektörlerinde de kullanılmaktadır. Tıbbi ve aromatik bitkiler şifa amacıyla ilaçların büyük bir kısmında kullanılmaktadır. Son dönemlerde insanlar artık çareyi bitkisel kaynaklarda aramaya başlamışlardır. Toprak bakımından çok çeşitli ve verimli olan, aynı zamanda 4 mevsim iklimi ile ülkemizde tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliği fazladır. Geniş yüz ölçümü ile tıbbi ve aromatik bitkiler ticaretinde ön sıralarda yer almaktadır. Tarımın her türlüsüne destek veren devlet, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine devlet desteği adı altında da oldukça önemli olan bu organik bitkilere desteğini sürdürmektedir.

tibbi aromatik bitki yetistiriciligi

tibbi aromatik bitki yetistiriciligi

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinde Amaç Nedir?

Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine devlet desteği projesi 37 ilde yürütülmekte ve aşamalı olarak 81 ilde yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Üretimin iç-dış talebe uygun olarak geliştirilmesi, çiftçi bilincinin arttırılması ve devamlılığın sağlanması projenin başlıca amaçlarındandır. Bu proje kapsamında Denizli’ de kekik, Isparta gül ve lavanta, Karabük safran, Hatay defne, Ege’de adaçayı gibi tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştiriciliğinde dünya standartlarında üretim yaparak bu ürünlerin küresel pazarlarda yer alması proje planları kapsamındadır.

Geride bıraktığımız 2017 yılında proje kapsamında;

-Denizli, Trabzon ve Hatay illerinde “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı” düzenlenmiştir.

-Bu çalıştay sonrası da “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sektörü Strateji Belgesi” verilmesi için hazırlıklarına başlanmıştır.

-Bakanlık Araştırma Enstitüleri ile işbirliği yaparak bir takım çalışmalar yürüterek AR-GE çalışmaları tamamlanan tür ve çeşitleri çiftçi şartlarında yaygınlaştırıldı.

-2015 yılında 212 çiftçi ile 653 dekar alanda 19 tıbbi ve aromatik bitki üretilirken, 2016 yılında bu alan 800 dekara kadar yükselmiştir.

-Projenin uygulandığı 35 ilde tıbbi ve aromatik bitkiler teknik ekibi oluşturulmuştur.

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğine Devlet Desteği Ne Kadar?

Bitki üretimi için depo binaları ve makine garajlarının inşasının veya modernizasyonunun, bahçe ve tarla ekipmanlarının satın alınmasının, mevcut yetersiz sulama sistemlerinin su tasarrufu sağlayan yeni sulama teknolojileriyle değiştirilmesi veya modernizasyonunun, tıbbi ve aromatik özelliği olan bitkilerin depolanması, havalandırılması, kurutulması, işlenmesi ve pazarlanması için tesis inşasının ve ekipman satın alınmasının destekleneceği yönünde her il kendi bünyesinde yatırımcılara %50 geri ödemesiz hibe vermektedir.

-İyi tarım uygulamaları desteğinde de sertifika kapsamında üreticiye destek ödemesi yapılmaktadır. Bireysel sertifika alanlara dekar başına 100 TL, grup sertifikası alanlara dekar başına 40 TL destek ödemesi yapılmaktadır.

Tarım danışmanı desteği verilmektedir. Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Desteği adı altında ziraat odalarına ve üreticilere en fazla 5 tarım danışmanı olmak üzere danışman başına geçtiğimiz yıl 35 bin lira destek verildi.

Safran yetiştiriciliği ile ilgili yazımız için lütfen tıklayınız.

Organik tarım yapan Çiftçi Kayıt Sistemi ve Organik Tarım Bilgi Sistemine kayıtlı çiftçilere destek ödemesi yapılmaktadır. Organik tarım desteği adı altında 1. Kategoride bulunan alıç, altınçilek, armut, biber, domates, elma, dut, üzüm gibi sebze ve meyveler için dekara 100 lira verilecektir. Adaçayı, anason, çemen, defne, kekik, ısırgan otu, kantaron, tarçın, zencefil, kuşburnu, safran, rezene gibi tıbbi ve aromatik bitki yetiştirene 2. Kategori kapsamında dekara 70 lira organik üretim desteği verilecektir. Gül, kenevir lif, keten lif, sarımsak, susam, soya, tütün, yer fıstığı, pamuk gibi gıdalara 3. Kategori kapsamında 30 lira verilmektedir. 1-2-3 kategorileri dışında kalan 4. Kategoriye ise dekara 10 bin lira verilecektir.

5 Comments

Yorum Yapın