Özel Kreş Açmak İçin Devlet Desteği

Eğitimin ülkeler bazında ne kadar önemli olduğu gerçeği herkes tarafından bilinmektedir. Çocukların davranışlarının oturmasında, düşünmesinde, becerilerini geliştirmesinde ilk yer aileden sonra kreşlerdir. Küçük çocukların gelecekleri için ilk adımı attığı kreşlerin sayısı çocuklarla eş değer olarak günden güne artmaktadır. Aynı zamanda karlı bir iş olan özel kreş açmak yatırım yapmak isteyenler için iyi bir fikirdir. Belirli bir sermayesi olmayanlara özel kreş açmak için devlet desteği verilmektedir. Çalışmak zorunda olup da çocuk sahibi olanlar açısından oldukça rahat olan kreşler, özel kreş açmak için devlet desteği ya da teşvikler ile çok daha rahat açılabilmektedir.

KOSGEB Kreş Açmaya Destek Veriyor Mu?

Karlı yatırım işleri arasında yer almaktadır. KOSGEB bu konuda yatırımcılara kolaylık sağlamada ve devlet destekleri vermektedir. Ancak KOSGEB destekten faydalanmak isteyenler için bazı şartlar sunmaktadır. Bu şartlar;

-18 yaşından büyük olma,

-TC vatandaşı olma,

-KOSGEB’in kendi bünyesinde açmış olduğu girişimcilik kursuna katılmış olma,

-Açılan bu kursu başarı ile tamamlamak ve sonucunda sertifikayı almış olma,

-Girişimcilik kursu kapsamında açacağınız iş yeri ile ilgili tecrübe ve bilgileriniz doğrultusunda proje hazırlama koşullarını yerine getirirseniz sizlerde kreş açabilirsiniz. Girişimcilik kurslarını başarı ile tamamlayarak gerekli sertifikayı almanız durumunda projenizi KOSGEB komisyonuna sunmanız gerekmektedir. Komisyon onayından geçen projeye KOSGEB 50 bin TL’ ye kadar hibe kredisi vermektedir. Hibe kredisinin yetersiz geldiği zamanlarda 100 bin TL faizsiz kredi fırsatı bulunmaktadır. Ödeme vadesi ise 1 yıl gibi bir süredir. 1 yıllık ödeme vadesinin sonunda 3-48 ay aralığında vade fırsatları olarak kredi geri ödenebilmektedir. Ayrıca KOSGEB dışında çeşitli bankalarda birbirinden farklı faizler ve vadelerle kreş açmak isteyenlere bireysel kredi ya da işletme kredisi adı altında kredi vermektedir.

Kreş Açmak İçin Kredi Veren Bankalar

Okul öncesi eğitim olarak adlandırılan ve çocuk gelişimine olumlu yönde etki eden kurumların ilk adımı özel kreşlerdir. Özel kreş açmak için devlet desteği yanında kredi veren bankalardan da ihtiyacınız olan krediyi çekebilirsiniz. Kreş açmak için kredi veren bankaların ilk sırasında Ziraat Bankası yer almaktadır. Daha sonra bunu Halk Bankası, Vakıfbank, Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Finansbank, Yapı Kredi Bankası, Denizbank takip etmektedir. Yatırım teşvik belgesine sahip olmanız durumunda bankaların kredilerinden daha düşük faiz imkânı ile faydalanabilirsiniz.

Anaokulu nasıl açılır, anaokulu açma şartları nelerdir? Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Kreş Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Kreş açmak için ilk önceliğiniz elbette ki yer temini olmalıdır. Devamında neler gerektiği hususlarına değinecek olursak;

-En az 450 metrekare kapalı alan olmalıdır. Bu kapalı alan içerisinde çocukların oyun oynayacağı alan, uyku odaları, tuvaletler, sınıflar ve yemekhane bulunmalıdır. Bu kapalı alanın haricinde bir de bahçesi olmalıdır. Belediye ve Milli Eğitim Bakanlığı izin alma şartları kapsamına uygun olmalıdır.

-Kreş içerisinde çalışacaksanız sabıka kaydınız temiz olmalıdır.

-Eğitim durumu en az lise mezunu statüsünde olmalıdır.

-Yangın güvenliği şartlarına uygun, sağlık ve imar yeterliliği olan, iş yeri açma ruhsatına sahip olmalıdır.

-Kreş için öğretmen seçimi çok önemlidir. Bu konuya ayrıca özen göstermeli, okul servisi için şirket ile anlaşma yapmalısınız.

-Akılda kalıcı reklamlar ve kreşinizin faaliyete göre güzel reklamlarla ailelere kreşi en iyi şekilde tanıtmalısınız.

Kreş Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli?

Kreş açmak için Ekonomi Bakanlığı Yatırım Teşvik Sistemi oluşturmuştur. Oluşturulan bu sistem ile kreş açmak isteyenlere yatırım teşvik belgesi verilmekte ve bu belgede kreş açarken bankadan kredi almak isteyenlerin faiz oranlarının düşük olmasını sağlamaktadır. Ancak her kreş açmak isteyenlere teşvik belgesi verilmemektedir. Yatırım teşvik belgesine sahip olmak için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar;

-Kreş açmak zaten öncelikli yatırım konuları arasında yer almaktadır. Bu kapsamda yatırım teşvik belgesini almak için bölgelere göre ayrılmış tutarları farklı olan yerlerde en az asgari yatırım kısmını ödemeniz gerekmektedir. Aksi halde yatırım teşvik belgesi alamazsınız. Belirtilen asgari yatırım tutarı arazi, inşaat yada bina, makine, teçhizat gibi yatırım harcamalarının hepsini kapsayan miktardır.

1.Bölge-1 Milyon TL

2.Bölge-1 Milyon TL

3.Bölge- 500 Bin TL

4.Bölge-500 Bin TL

5.Bölge-500 Bin TL

6.Bölge-500 Bin TL şeklindedir.

Yatırım teşvik belgesine sahip olmanız durumunda;

1-Gümrük Vergisi Muafiyeti

Yürürlükte bulunan İthalat Rejimi Kararı hükümleri kapsamında yatırım için makine ve teçhizat ithali gibi hususlarda ödenmesi gereken gümrük vergisinden muaftır.

2-KDV İstisnası

Teşvik belgesine sahip yatırımcılar makine ve teçhizat satış ve kiralamalarında yine makine ve teçhizat devir işlemlerinde, belirtilen yatırım mallarının kısmi teslimlerinde KDV’ den istisna edilebilirler.

3-Vergi İndirimi

5520 Kanun gereğince gelir ve kurumlar vergisi indirimli olmaktadır.

4-Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği

Teşvik belgesi almaya hak kazanmış olan yatırımcılar kayıtlı şekilde bulunan istihdam sınırını geçmemek kaydıyla, yapılan yatırımlar bakanlık tarafından belirli süre desteklenmektedir.

5-Yatırım Yeri Tahsisi

4706 sayılı kanun kapsamında ve Maliye Bakanlığı usul ve esasları dâhilinde yatırım yeri tahsis edilmektedir.

6-Faiz Desteği

Yatırım teşvik belgesi alma şartlarından 500 Bin TL  (3-4-5-6. Bölge)olarak belirlenen bölgelerde, en az 1 yıl vadeli yatırım kredilerinde belirlenen miktar oranında uygulanmaktadır.

Bölgeler Türk Lirası Cinsi Kredi Döviz ve Döviz Endeksi Kredilerde
3.Bölge 3 Puan 1 Puan
4.Bölge 6 Puan 1 Puan
5.Bölge 5 Puan 2 Puan
6.Bölge 7 Puan 2 Puan
Ayrıca tüm Bölgelerde stratejik yatırımlar, AR-GE yatırımları, çevre yatırımları için Türk Lirası cinsinden 5 puan, döviz ve döviz endeksli kredilerde 2 puan Bakanlık olarak uygun görülmesi durumunda en az 5 yıl için ödenmek kaydıyla bütçe kaynaklarından karşılanır.
7-Gelir Vergisi Stopajı Desteği ve Sigorta Primi Desteği

İki destek türü de 6. Bölgede gerçekleşecek olan yatırımlar içindir. İki destek tipi de 10 yıl süreyle verilmektedir. Belgede yazılı olan kayıtlı istihdam sayısı kapsamında işçilerin asgari ücrete tekabül eden kısmı üzerinden gelir vergisi, yatırımın faaliyete geçtiği 10 yıl süreyle vergiden terkin edilir. Sigorta primi desteği olarak SGK kurumuna ödenmesi gereken sigorta primi işçi hisselerinin asgari ücrete tekabül eden kısmının tamamlama vizesinin yapılmasından itibaren 10 yıl süre ile işveren adına Bakanlığın karşılamasıdır.

Yorum Yapın