Otomat İşi Karlı Mı ?

Otomat İşi Ne Kadar Para Kazandırır ?

Otomatlar özellikle kalabalık yerlerde son derece iş yapan basit ve karlı makinelerdir. Otomatlar sıradan bir dolaptan bir farkı yoktur. İçerisine ürünler yerleştirilir ve parasını makineden içeri yollayan ürünü alır.  Otomat işi özellikle sinemalar hava alanları, otoparklar, metro istasyonları, duraklar, hastaneler, iş merkezleri gibi kalabalık bölgelerde son derece iş yaparlar. Otomat makineleri siz olmadan 24 saat boyunca kazanç sağlamanızı sağlar. Sadece yoğunluğa göre haftada birkaç gün ürün dizilimi yapmanız yeterli olacaktır. Otomat işi yapanlar bu işten son derece karlı çıkmaktadırlar. Otomat işine henüz girmeyenler ise, otomat işi yapan var mı ? otomat işi karlı mı gibi sorular sormaktadır. Sorularınıza bir cevap niteliği olacak yazımıza hoşgeldiniz.

Otomat makinelerinin yıllık satışları ve kazançları milyar dolarları bulmaktadır. Eskiden otomat makinelerinde paketli ve hazır ürünler satılırken, şuanda sıcak ve soğuk içecek satışı da bulunmaktadır. Özellikle araçların ve ticari şehirlerarası otobüslerin mola alanlarında şarj eden otomat makineleri oldukça popülerdir ve 24 saat iş yaparlar.

Otomat işi her ne kadar karlı da olsa tam zamanlı işinizi bırakmak için pek yeterli olmayabilir. Kendi işinizi bırakıp sadece otomat makinelerinizle ilgilenmek istiyorsanız en az 10 otomat makinesine sahip olmanız gerekiyor. Tabi bu sayı otomat makinelerinin nerede konumlandığı ile ilgili olsa da  ortalama rakam verecek olursak bu sayıdadır. Kenarda birikmiş paranız var ise kolaylıkla bir otomat makinesi satın alabilir ve ek gelir elde edebilirsiniz. Tam zamanlı işinizden arta kalan zamanlarda otomat makinelerinize ürün yerleşimi yapıp gelir elde edebilirsiniz.

Otomat İşine Nasıl Başlanır ?

Otomat makinelerine yatırım yapmadan önce otomat makinelerinin fiyatlarını araştırın.Piyasa da sizden gereksiz bayilik ücreti talep edebilirler. Bayilik ücreti ödediğinizde otomat makinelerinizin daha iyi satış yapacağını söyleseler de inanmayın. Hiç kimse otomat makinelerinin markasıyla ilgilenmez.

Otomat makinelerini kurabilmek için yer analizi ve araştırması yapın çok kalabalık olan bir yer bulmanız otomat makinesinin iş yapacağı anlamına gelmez. Unutmayın otomat makinesinin içinde satılanlar, otomat makinesine yakın bulunan herhangi bir dükkanda satılıyorsa, insanların çoğu otomat makinelerine yanaşmayacaktır. Bu nedenle hem kalabalık hem de otomat makinesinin ürünlerinin satışının yapılmadığı bölgelerde kurulum yapın.

Makine kurulumundan önce detaylı bir iş planı hazırlayın. Bu iş için ne kadar bütçenizin olduğu, kar marjınızın ne kadar olacağı tahmini kar beklentinizin ne olduğu gibi tüm planları detaylıca hazırlayıp çalışın. Ardından yer belirlemesi yapıp kuruluma geçin. Otomat makinesini kuracağınız bölgeler herhangi bir kurum veya işletmenin yanında ise, sizden bir kira bedeli veya karınızdan yüzdelik dilim talep edecektir. Örneğin sizden tek bir makine için aylık 100-200 TL kira veya satışlarınızdan %20-50 kar payı talep edebilirler.

Birden fazla otomat makinesi satın alacaksanız, bu makinelerin kurulumunun birbirine yakın olması gerekir, aksi takdirde makinelere yerleşim yapmak için çok uzun yol katetmeniz gerekebilir. Mümkünse tüm makinelerin birbirlerine uzaklığı maksimum 2-3 km olmalı. Böylelikle yakıt ve zaman tasarrufu elde edebilirsiniz.

Otomat Makine Fiyatları Ne Kadar ?

Otomat makine fiyatları, makine çeşidine göre değişebilmekle beraber sıfır bir otomat makinesi ortalama 10-20 bin TL arası fiyatlara satılmaktadır.İkinci el otomat makineleri de 6-10 bin TL arası bir fiyata satılmaktadır. Yani bu işi için en aşağı 7-8 bin lira sermayenizin olması gerekmektedir.

 

Otomat Makineleri Ne Kadar Kazandırır ?

Otomat işi yapanlar, makineleri koydukları konuma bağlı olmak suretiyle makine başı aylık ortalama 500-800 TL arası gelir elde edebilirler. Tabi bu brüt gelirdir. İzin alacağınız kurum veya işletme sizden yaklaşık 200 TL kadar kira bedeli veya satışlarınızın %25-50 civarında kar payı isteyebilmektedir. Örneğin okul veya hastaneye kuracağınız otomatlar tahmin edeceğiniz üzere iyi iş yapacak yerlerdir. Bu bölgelerde 800 TL’ye kadar kazanç sağlamanız mümkündür. Bu kazancınızın minumum 200 TL’si ilgili kuruma veya işletmeye gidecektir.

Otomat İşinde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalı

Otomat işinde başarılı olmanızı sağlayan en önemli unsur otomat makinelerinin kurulacağı konumdur. Eğer doğru bölgeyi bulursanız otomat makinelerinizden uzun yıllar boyunca gelir elde edebilirsiniz.

Otomat makinelerin birbirine uzaklığı da bu konuda çok önemlidir. Otomat makinelerinize ulaşmak için haftada 100 km yol yapmanız aynı zaman da ayda 300 TL kadar yakıt harcamanız anlamına gelir. Bu da karlılığınızı öldürecektir. Herbiri birbirine çok yakın aralıklarla bulunan makinelerde iş yapmanızı engelleyecektir. Genelde aynı konumda birden fazla otomat makinesinin bulunması müşteriye ürün seçimi için şans vereceğinden pek tercih edilmemektedir.

Otomat makinesi satın alırken alacağınız firmanın kalitesini mutlaka araştırın, kötü bir firmadan alınan otomat makinesi tüm karınızın makinenin bakımına gitmesine neden olabilmektedir.  Bu nedenle makine alacağınız firmadan daha önce makine satın almış kişilerin yorumlarına dikkat edin. Mümkün olduğunca sıfır otomat makinesi almaya gayret edin. İkinci el makineler her ne kadar ucuz da olsa ciddi bakım masrafları doğurabilir ve karlılığınızı ciddi anlamda düşürebilir.

Otomat makineleri 24 saat çalıştığı için her an arıza yapmaya hazır haldedir. Ancak oluşan arızaların büyük çoğunluğu ufak ve halledilebilir arızalardır. Bu nedenle makine üreticisinin size vereceği talimatlar doğrultusunda makineyi tamir etmeniz mümkündür. Bu konuda tamir becerinizin de olması servis masraflarından sizi kurtaracaktır. Az önce de belirttiğimiz gibi otomat makineleri sıkça arıza yapmaktadırlar.

Otomat Makinelerinde Sermaye/Kazanç Oranı

Her yatırımcı yatırdığı parasını kuruşu kuruşuna ne zaman geri alacağı konusunu ciddiye alır. Çünkü bu sebeple yatırım yaparlar. Maliyet/Kar oranı yatırımcıların en çok önem verdiği hususlardan birisidir. Az önce de belirttiğimiz üzere otomat makinelerinden elde edeceğiniz kar, makinenin konumuna bağlıdır. Şimdi size yatırımınızdan elde edeceğiniz karı açıklayacağım

Otomat makinelerinin sırlarını açıklamaya devam edeceğiz, takipte kalın. ⇒Desteklemeler.Net

1 Yorum

Yorum Yapın