Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır ?

Günümüzde nitelikli iş gücü son derece önemli bir hal almıştır. Alanında uzman çalışanlar oldukça fazla aranmaktadır. Bu durum bir bakıma uzmanlaşma ve iş bölümünün bir sonucudur. İhracat, dış ticaret, muhasebe üretim pazarlama ar-ge ve bir çok konuda işletmeler nitelikli uzman eleman aramaktadır. Uzman olmayan personeller şirkete önemli derece de zarar verebilmektedir. Ancak aranılan personelin uzmanlığı kadar iş maliyeti de artmaktadır. Bu nedenle işletmeler maliyet yüksekliği sebebiyle, istedikleri personelleri çalıştıramamaktadırlar. İşte tam da bu noktada kosgeb nitelikli eleman desteği devreye girmektedir.

Kosgeb nitelikli eleman desteği ile işletmeler nitelikli ve alanında uzman  personellerle iş istihdamı oluşturabilir ve önemli oranda kosgeb üzerinden maaş desteği alarak maliyet girdilerini azaltabilirler.

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Nedir ?

Kosgeb nitelikli eleman desteği İşletme Geliştirme Destek Programı adı altında verilmektedir. Bu destek işletme içinde son 12 ay içinde istihdam edilmemiş yüksek öğrenim kurumundan mezun olmuş işletmede tam zamanlı çalışacak personeller için verilmektedir. Bu destek sayesinde 2 veya 4 yıllık üniversite fakültelerinden mezun olan kişilerin sigortalı olarak istihdam ederek toplam 50.000 TL’ye kadar maaş desteği veriliyor. Bu destek yaklaşık 2 yıl boyunca veriliyor. Program bittiğinde net satış miktarınız bir önceki yıla göre %10 artmışsa programa bir kez daha başvurma  imkanınız vardır.

Kosgeb nitelikli eleman desteği başvuru tarihi itibarıyla onaylı son SGK Sigortalı Hizmet Listesinde en az 5 çalışanı olan işletmeler yararlanabilir. Bu şart, teknoloji alanında faaliyet gösteren işletmelerde aranmamaktadır. Eğer işletmenizde sigortalı 5 çalışanınız yoksa başvurunuz reddedilecektir.

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Şartları

  • Çalışacak nitelikli elemanın işletmenizde son 12 ay içerisinde çalışmamış olması gerekiyor.
  • Çalışacak nitelikli elemanın yüksek öğretim kurumundan mezun olması gerekiyor (En az 2 yıllık)
  • Nitelikli eleman iş yerinizde tam zamanlı çalışması gerekiyor.
  • İş yerinizde en az 5 sigortalı çalışan olmalıdır.
  • Aynı anda en fazla 2 nitelikli personel için bu destek kullanılabilir.
  • Program süresince en fazla 4 destek başvurusuna onay verilir.

-Başvurunuz onaylandığı anda nitelikli elemanın SGK girişini yapmalısınız. Başvurunuz onaylandıysa en geç
45 güne kadar çalışanın SGK girişinin yapılması zorunludur. Daha önce yaptıysanız bu destekten faydalanamazsınız.

-Başka kurum ve kuruluşlardan vergi sosyal güvenlik primi, yasal güvenlikler hariç olmak üzere
bir isim altında destek alınan elemanlar ile emekli kişiler, yabancı uyruklu kişiler, işletme sahibi veya ortaklarının
anne baba kardeş eş ve çocukları bu kapsamda ne yazık ki istihdam edilemiyor.

Bu destekten faydalanabilmek için proje yazmanıza gerek yoktur. Başvuru işlemlerini tamamlayıp, onaylattırdıktan sonra süreciniz başlar.


Bu desteği alan işletmeler nitelikli eleman için ödediğiniz aylık ücretin %60’ını 3 ayda bir toplu olarak Kosgeb’ten
alabilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse Nitelikli eleman için ödediğiniz aylık ücretin 10 bin TL olduğunu varsayalım. Ödeyeceğiniz bu ücret 3 ayda toplam 30 bin TL yapar, bu 30 bin TL’nin %60’ı olan 18.000 TL’yi Kosgeb’ten geri  alabilirsiniz. Ayrıca nitelikli eleman yeni mezun, kadın, engelli, birinci dereceden şehit yakını ve gazi ise destek oranına %20 eklenerek toplam destek %80’e çıkar.

Destek kapsamında istihdam edilen nitelikli personelin ücretinin,

  • 2 yıllık meslek yüksek okulu ve ön lisans mezunları için en az 2,500 TL
  • Lisans ve üzeri mezunlar için ise en az 3,500 TL olması gerekmektedir.
  • Nitelikli elemana bu tutarların altında ücret verilmesi halinde destek alınması mümkün değildir.

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Süresi Ne Kadardır ?

2 yıl boyunca en fazla 50,000 TL destek alınabiliyor. 2 yıl bittikten sonra tekrar başvuru yapabilmek için
satış miktarınızın %10 artmış olması gerekir. Bir hatırlatma yapalım kosgeb nitelikli eleman desteği bazı konularda aksaklık gösterebilir. Örneğin, askerlik, doğum ve benzeri sebeplerden işten ayrılan ve işten ayrılmadan önce Kosgeb nitelikli eleman desteğinden faydalanan personelin, yeniden aynı işletmede işe başlaması durumunda  yeni destek başvurusu yapılması gerekiyor. Alabileceği destek ise askerlik doğum gibi sebeplerden işten ayrılmadan  önce kalan toplam destek üst limiti kadar olmaktadır.

Nitelikli elemanın işten çıkarılması veya kendi rızası ile işten ayrılması gibi durumlarda ilgili Kosgeb Müdürlüğü’ne
bilgi verilmelidir. Ardından elemana ilişkin destek süreci sonlanmaktadır.

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Şartları Nelerdir ? Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Kosgeb nitelikli eleman desteği kapsamında yararlanabilecek işletmeler sadece Kobilerdir. Alınacak destek tutarları kobilerin hesaplarına yatmaktadır. Yani kobi değilseniz Kosgeb desteğinden faydalanamazsınız. Ayrıca sadece kobi olmanız da nitelikli eleman desteğinden faydalanabilirsiniz anlamına gelmiyor. Buna ek olarak Kosgeb’in desteklediği sektörlerde faaliyet göstermeniz gerekiyor. Bunun için,vergi levhanızda yer alan “Ana faaliyet kodu” kısmında yazan ilk dört haneli kodun NACE kodları içinde yer alıp almadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

Nitelikli eleman desteğinden yararlanmak için Kosgeb veri tabanında kaydınızın olması gerekir. Kaydınız var ise de güncel olmak zorundadır. Kosgeb veri tabanına kaydolduktan sonra İşletme Geliştirme Destek Programına başvuru yapmalısınız. Bu başvuruyu ayrıca beyannameniz güncelse E devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Gerekli tüm belgeleri Kosgeb Müdürlüğüne teslim etmelisiniz.

İşletme Geliştirme Destek Programı başvurunuz onaylandığında Kosgeb Nitelikli Eleman İstihdam Desteği başvurusu yapıyorsunuz. Bu başvuruyu sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Doldurduğunuz formun bir çıktısını alarak Kosgeb müdürlüğüne teslim etmenize hiç gerek yok. Sistem üzerinden başvurunuz onaylanırsa destek süreciniz de otomatik olarak başlar. Ardından nitelikli personeli işe alarak programa başlayabilirsiniz.

Nitelikli Elemanın İşe Girişi Ne Zaman Olmalıdır ?

Bu soruya mümkün mertebe önem veriniz. Zira yanlış zamanda nitelikli elemanı işe alırsanız destekten faydalanamazsınız. Destek kapsamında işe alınacak nitelikli elemanın desteğin onaylandığı tarih itibarıyla 45 gün içerisinde SGK girişini  yapmalısınız. Önceden SGK girişi yaptığınız nitelikli eleman için herhangi bir destek alınabilmesi söz konusudur.

SGK Desteği Var mı ? Nitelikli Elemanın Sigortasını Kosgeb Mi Öder ?

Kosgeb nitelikli eleman desteği kapsamında SGK desteği almanız söz konusu değildir. Kosgeb sadece nitelikli elemanın aylık maaşının %60’ını size geri ödeme yapar. Nitelikli elemanın SGK ödemelerini bizzat işveren yapmak zorundadır. İşletmenizin SGK prim borcu veya vergi borcu bulunması durumunda destek alamayabilirsiniz. Ancak vergi veya SGK borcunuz 1,300 TL’nin altındaysa nitelikli eleman desteği alabilirsiniz.

Yorum Yapın