Hibe Kredisi Nasıl Alınır

Hibe Kredisi Nasıl Alınır

Devlet Hibe Kredisi Nedir?

Girişimciliğe ve ekonomiye teşvik etmek amaçlı yapılan son çalışmalardan sonra bireylerin iş hayatına katılması, istihdamı arttırmak, iş yeri açarak kısmi olarak işveren konumlarına gelmesi gibi birçok düşünce ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme (KOSGEB) kurumu tarafından, yeni bir iş yeri açma fikrinde olup sermayesi bulunmayan kişilere sunduğu geri ödemesiz desteklere devlet hibe kredisi denir. Proje kapsamında rekabetin sürekli olarak üst düzeyde tutulması ve bireylerin ekonomideki rolünü arttırmak amacıyla devlet tarafından düzenlemeler yapılmıştır.

Proje kapsamında sadece yeni işyeri açmak amacıyla değil işyerinizi geliştirmek ve büyütmek amacıyla da başvuruda bulunabilirsiniz. Mal veya hizmet sunduğunuz işyerinizin büyüyerek ekonomiye katkıda sağlayabilmesi gözlemlenebiliyorsa devlet bu talebinize karşılık vererek hibe desteği veya faizsiz kredi desteğini sunacaktır.

Devlet hibe kredisi miktarı ne kadardır?

Devlet, KOSGEB aracılığıyla yeni girişimcilere ve iş yerini büyütmek isteyen kişileri 50 bin TL hibe kredisi sunmaktadır. Bu hibe kredisi desteği tek seferde banka hesabına yatırılmamaktadır. 3 senelik bir dönemde, iş yerinin kurulum aşamasında gereken masrafları faturalandırarak KOSGEB’e ulaştırılmasıyla KOSGEB bu miktarları belirli miktarlarca banka hesabınıza göndermektedir. Desteğin 3 senelik bir döneme bölünmesinin sebebi ise yatırımın gerçekten gerçekleştirilmesinin amaçlanması gibi görülebilir.

Hibe kredisi şartları nelerdir?

Hibe kredisi desteğinden yararlanabilmek için öncelikle KOSGEB üyesi olmanız gerekmektedir. Hiçbir talepte bulunmayan biri olarak bile KOSGEB üyeliği alabilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. KOSGEB resmi internet sitesine girerek, sağ üst köşede bulunan Girişimci Giriş butonuyla üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz size en yakın KOSGEB binalarına giderek üyeliğinizi yaptırabilir, projenizi sunmak için gerekli belge ve bilgileri temin edebilirsiniz.

Başvurunuzu gerçekleştirip artık bir KOSGEB üyesi iseniz, hibe kredi talebi için başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. 18 yaşını doldurmuş her yatırımcı kişisi bu formu doldurabilir.

Talebi kabul edilen girişimcinin 90 gün içerisinde KOSGEB veritabanı kaydını yapması ve ardından taahütnameyi imzalaması gerekmektedir. Hak kazandığı takdirde 90 gün içerisinde bu işlemleri tamamlamadığı takdirde işlemler otomatik olarak sıfırlanır ve girişimcinin talebi reddedilmiş olur. Her girişimci bir proje ile en fazla 3 kez başvuru yapabilir. 3 sefer reddedilen projesini 4. kez KOSGEB yetkililerine sunamaz.

Unutulmamalıdır ki her girişimci 1 defa bu girişimcilik destek programından yararlanabilir.

En Çok Hibe Kredisi Verilen Sektörler

KOSGEB ‘ten hibe kredisi alabilmek için binlerce insan başvuruda bulunurken aklınıza gelebilecek her türlü işyeri içinde talepler bulunuyor. Ancak bunların tercih edilme oranlarına ve kazanç sağlamalarına bağlı olarak : Teknolojik buluşlar, Yazılım ,Yeni patentli ve gözde ürünler olurken özel ayrıcalık sağlanan programlar ise şöyle sıralanıyor :

Teknokent işletme faaliyetleri
Genç Girişimci Faaliyetleri
Kadın Girişimci Faaliyetleri
Meslek Lisesi Öğrencilerin Faaliyetleri
İşçi İstihdam Eden Orta Ölçekli KOBİ faaliyetleri

Hibe kredisi için başvuru nasıl yapılır

Girişimcilere devlet desteği imkanından yararlanmak için ilk olarak KOSGEB üyesi olmanız gerekmektedir. KOSGEB resmi internet sitesinden üyeliğinizi oluşturabilir veya size en yakın KOSGEB merkezinden sağlayabilirsiniz. Üyeliğiniz sonuçta yeni girişimci destek başvurusunu oluşturmuş bulunuyorsunuz. 18 yaşını doldurmuş her girişimci, Girişimcilere Devlet Desteği programı kapsamında KOSGEB’e başvurabilir.

KOSGEB üyesi olduktan sonra programın zorunlu aşamalarından biri olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılıp başarı ile sonuçlandırmalısınız. Projeniz, iş yeri açma fikriniz ile başvurduğunuz KOSGEB kurumunda sizlere sunulan yeterlilik sınavından sonra işyerinizi açmanız ve kaliteli hizmet verebilmeniz için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sizin için önem arz ediyor.

KOSGEB sitesinde yer alan ilinizin eğitim tarihlerinde lise, üniversite sınıflarında veya konferans salonlarında uzman girişimcilik ve işletmecilik öğretmenlerinin katılımıyla iki hafta boyunca toplam 32 saatlik ders görmeniz gerekmekte. Bu süreç, mülakat-eğitim-kredi başvurusu-iş yeri açma-iş planı sunumu şeklinde ilerler. Derslerin işlenmesi sırasında işletmeci bireylerin katılımı zorunludur. Başarı belgesi alabilmeniz için aksatmadan gidilmesi gerekmektedir. Girişimcilik Sertifikanız yoksa başvurunuz değerlendirmeye alınmadan önce bu sertifikayı almanız gerekmektedir. Eğitim sonucunda başarılı olan her girişimci, Girişimcilik Sertifikası’nı almaya hak kazanır. Bu aşamalarda sizden herhangi bir ücret talep edilmezken eğitim kursu boyuncada öğretmenlerin eğitimleri devlet tarafından karşılanır.

Talebiniz doğrultusunda size sunulan “Kobi Beyannamesi ve Kobi Bilgi Dökümanını” doldurmanız gerekiyor. Açacağınız işyerinin plan ve projesinin hazırlanması ile devam etmeniz gerekmektedir. Son olarak işyerinizin oluşum sürecinde faturaların tanzim edilmesi ve işyeri belgelerinin hazırlanması gerekiyor.
Hibe kredi başvuru formuna, hayata geçirmek istediğiniz hedefi, fayda ve amacını detaylı şekilde belirtmelisiniz. Burada en önemli nokta başvuru form dolduruluşunda çok dikkatli olmanız gerekiyor. KOSGEB veri tabanına bir kere kayıt olabilirsiniz ve KOSGEB ufak bir hatayı dahi kabul etmeyerek kredinizi onaylanmayacak duruma getirebilir.Hatta ufak bir hata size geri dönüş dahi yapılmadan kredinizin reddine neden olur.

Yorum Yapın