Etlik Tavuk Cinsleri ve Özellikleri

Etlik tavuk üreticiliği, dışardan bakıldığında kolaymış gibi görünse de, yem seçiminden kümes özelliklerine kadar birçok faktöre dikkat edilmesi gereken önemli bir iştir. Etlik tavuk yetiştiriciliği için yapılması gereken ilk iş, en fazla iki aylık yarka almaktır. Ayrıca kümeslerin de, havalandırma, iklimlendirme ve aydınlatma açısından yeterli ekipmana sahip olması gerekmektedir. Tavukların kümeste rahatça beslenebilmesi için, yemlik ve sulukların tavuk sayısına göre yapılması bir diğer önemli noktadır. Irk seçimi, diğer etmenlere oranla etlik tavuk yetiştiriciliğinde en önemli faktördür. Üreticilik için, etlik tavuk cinsleri arasında, koşullara göre uygun seçim yapılmalıdır.

• Desteklemeler ekibi olarak, her girişimcinin dikkate alması gereken etlik tavuk cinsleri konusunu ele aldık.

Etlik Tavuk Cinsleri

Cüce Cochin Etlik Tavuk Özellikleri

cüce cochin etlik tavuk

Cochinler: Çin tavuğu olarak bilinen cochinler, etlik tavuk cinsidir. Özellikleri ise, sarı tüylü bacaklı ve kabarık tüylü olmalarıdır. Yılda verdikleri yumurta sayısı ise, 50 adeti geçmemektedir. Kahverengi renkli yumurta verirler. Etlik tavuk yetiştiriciliği için tercih edilebilir.

Sussex Etlik Tavuk Özellikleri

sussex etlik tavuk cinsleri

Sussex: Sussex, İngiltere’nin Güney Doğu tarafından bulunan kentlerinden birisidir. Burdan da anlaşılacağı gibi, Sussex ırkının Anavatanı İngiltere’dir. Hem yumurta hem de et açısından en verimli tavuk cinsi hangisidir diyecek olursak, rahatlıkla sussex cevabı verilebilir. Yılda, 250 adet yumurta verebilir. Yumurtalarının rengi ise, kremdir. Tavuk yetiştiriciliği için en çok tercih edilen türdür. Aslında sussex tavuk türünün, üreticilik için iki çeşidi bulunmaktadır. Biri et diğeri ise yumurta üretimine uygundur. Yumurta tavuğu, et tavuğuna göre daha küçüktür. Et tavukları, yaklaşık 3.5 kg ağırlığında olup, bacakları ile derisi beyazdır. İnsana kolay alışabilmek gibi bir özellikleri vardır ve yetiştirilmeye başlandığı takdirde, kısa sürede büyük verim elde edilir. Üreticiliği yaygın olarak yapılmaktadır. Beslenmesi oldukça kolay, bakımı zahmetsizdir. Yaklaşık 6 aylık bir sürede, sussex tavuklar kesime gelmektedir.

Gerze Etlik Tavuk Özellikleri

gerze etlik tavuk özellikleri

Gerze: Karadeniz’den tüm ülkeye yayılan bir etlik tavuk cinsidir. Daha çok, Sinop’un bir ilçesi olan Gerze’de yetiştirildiğinden bu adı almıştır. Tüyleri siyah, ibikleri çataldır. Yılda 95 adet kadar beyaz yumurta verirler.

Brahma Etlik Tavuk Özellikleri

brahma etlik tavuklar

Brahma: Asya tavuk cinsi brahma tavukları, dış görünümüyle dikkat çeken tavuk türleridir. Bacakları çok tüylü, ibikleri küçük ve sakallıdır. Sakin görünüme sahip olmakla birlikte, büyüme ve gelişmeleri de oldukça yavaştır. Yılda 150 adet yumurta verebilirler. Beyaz siyah, sarı siyah veya farklı renk kombinlerinde türleri vardır. Kiloları 4.5 kg civarındadır. Büyük kümeslerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yumurtalarının rengi ise kahverengidir.

Lenghorn Etlik Tavuk Özellikleri

en çok yumurta veren tavuk leghorn

Lenghorn: Amerika tavuğudur. Gelişimleri çok hızlı, yumurtaları büyüktür. Bulundukları ortama rahat alışırlar. Yılda 240 adet kahverengi renkli yumurta verebilirler. Etlik tavuk cinsleri arasında en çok yumurta veren tavuk ırkıdır.

Broiler Etlik Tavuk Özellikleri

Broiler etlik tavuk: Çok eski dönemlerden beri etlik tavuk olarak yetiştiriciliği yapılan broiler ırkı, hızlı geliştiğinden oldukça tercih edilen bir ırktır. Yaklaşık iki aylık bir sürede kesime hazır hale gelen özelliktedir. Protein açısından da zengin yapıdadır. Üreticilerin gözdesi bir etlik tavuk türüdür.

Minorka Etlik Tavuk Özellikleri

minorka etlik tavuk desteklemeler

Minorka: İspanya tavuğudur. Bol yumurta verir. Beyaz derisi ve iri gövdesiyle kolay ayırt edilirler.

Sasso Yarka Etlik Tavuk Özellikleri

sasso yarka cinsi tavuk

Sasso yarka: Anavatanı Fransa olan Sasso yarka ırkı, etlik tavuk yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahiptir. Kahverengi renkli, ince ve uzun bacaklı yapıda olan tavuklardan, hem et hem de yumurta açısından bol verim alınmaktadır. Yumurtadan çıktıktan sonra, üç ayda kesime gelmektedirler.

Wyondotte Etlik Tavuk Özellikleri

wyandotte etlik tavukları

Wyondotte: Menşei Amerika olan tavuk cinsinin, yumurta verimi düşüktür. Daha çok etlik tavuk olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır.


Etlik Tavuk Kaç Kilo Olur ?

etlik tavuk kaç kilo olur

Tavuk yetiştiriciliği yapmayı düşünen genç girişimcilerin genellikle merak ettiği etlik tavuk kaç kilo olur sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Tavuğun yetişeceği iklim, besin kalitesi, çevre ve sağlık koşulları gibi durumlar hangi ırk olursa olsun hayvanın kilosuna ve yumurtlama sürelerine doğrudan etki edecektir. Ancak etlik tavuk ırklarının genel kiloları baz alındığında, etlik tavuklar ortalama olarak 3 ile 5 kilogram arasında değişkenlik gösteren ağırlığa sahiptir.

Etlik tavuk cinsleri, özellikleri ve gelişimi açısından bir hayli çeşitlidir. Üreticilik yapacak kişiler daha çok, tavuğun ne kadar sürede kesime geldiğiyle ilgilenmektedir. Etlik tavuk yetiştiriciliği için, ırk seçimi önemli olduğu gibi, tavukların verimliliği için gerekli ortamın sağlanması da oldukça önemlidir.

Yorum Yapın