Altın Kredisi Veren Bankalar

Düğün, sünnet ve nişan gibi özel günlerde takı olarak kullanılmak üzere altın satın almak isteyenler, nakit para bulamadıkları için kredi ile altın alma yoluna giderler. Bankalarda altın hesabı açtırıp, altın birikimi yapan birikimciler için altın kredisi veren bankalar bulunmaktadır.

Bankaların Altın Kredisi Kampanyaları

Altının yatırım aracı olarak kullanılması bankalara bu alanda yeni bir pazar oluşturmuştur. Altına yatırım yapmak isteyenler, altınlarını evlerde yastık altında saklamak yerine bankalarda daha güvenli bir şekilde saklamak için kiralık kasa hizmetinden yararlanıyorlardı. Zamanla farklı hizmetler sunan bankalar, altınları kiralık kasalarda saklamak yerine, altın hesapları oluşturdular ve altın satmaya başladılar. Bu sayede altınları, bankalarda altın hesaplarında saklama imkânı doğdu. Tüketicilerin bankalarda altın hesabı açtırmaları, bankalar için yeni hizmet kapıları açtı.

Bankalar bu altın hesaplarını teminat olarak görerek kredi başvurularını kabul etmeye başladılar. Bankalar, bireysel altın kredisi adı altında, bankalardaki altın hesaplarını teminat olarak gösterenlere kredi imkânı sunmaya başladılar. İhtiyaç kredilerindeki faiz oranları ve vade seçenekleri ile aynı olan bireysel altın kredisi ile tüketiciler altınlarını bozdurmak yerine, onları teminat olarak göstererek bankalardan kredi almaya başladılar. Bankalar, bu hizmetin yanı sıra, farklı sektörlerinde finansman ihtiyaçlarına çözüm getirmektedirler. Altın işi ile uğraşan kuyumcular için de kısa vadelerle kredi vermeye ve erken kapatma ve spot olarak kullanma imkânı ile altın cinsinden geri ödemeli altın kredisi vermeye başlamışlardır. Bankaların faiz oranları ve vade seçenekleri değişkenlik gösterebilir. Ancak, uygulanacak olan faiz oranı ve vade seçeneği önceden belli olduğu için kuyumcular piyasada meydana gelen fiyat artışlarından etkilenmezler.

 

Akbank Kuyumcu Paketi Altın Kredisi

Akbank, kuyumcu firmalar ve işletmeler için sunduğu kuyumcu destek paketi ile kuyumcuların ihtiyacı olan işletme sermayesi nakit ihtiyaçlarını altın kredisi ile sağlamaktadır. Akbank, altın kredisinin yanı sıra, kuyumcu destek paketi ile birçok değişik hizmet de sunmaktadır. Taksitli Ticari Kredi, İşlek Kredi, Altın Mevduat Hesabı, Ticari Artı para Kredisi, Kiralık kasa ve çek karnesi bu hizmetlerdendir.

 

Denizbank Altın Kredisi

Kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren kobiler, işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanı için çözüm sunan Denizbank, özel altın kredisi vermektedir. Denizbank altın kredisi aynı zamanda perakende satış yapan kuyumculara da verilmektedir. Perakendeci kuyumcular için eşit taksitli altın kredisi vermektedir. Denizbank bu krediyi 24 ay vadeli olarak ve aylık eşit taksitli olarak altın ya da muadili döviz cinsinden kilo olarak kullandırıp, gram olarak geri ödemeli almaktadır. Ayrıca, Denizbank kısa vadeli 1 yıl olarak belirlenen altın kredisini altın olarak vermekte ve geri ödemesini de altın olarak almaktadır. Kuyumcuların kısa vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılayan altın kredisi istendiğinde erken kapama opsiyonlu olarak sunulmaktadır. Kredinin anaparası faiz vadesinde tahsil edilir. Kredinin kullanım aşamasında vade ve kredinin faizi belirlenerek, geri ödeme vadesinde piyasadaki artışlardan etkilenmesinin önüne geçilir. Kuyumcular nakit ihtiyaçlarını altın kredisi ile taksitler halinde ödeyerek, kendilerine finansman yaratma imkânına sahip olurlar. Denizbank altın kredisine başvurmak için gerekli belgeleri hazırlayarak bir Denizbank şubesine gitmek gerekir. Denizbank altın kredisi için gerekli evraklar, şahıs firmaları ve tüzel kişiler için ayrı ayrı belirlenmiştir. Şahıs firmaları için, nüfus cüzdan fotokopisi, imza sirküleri, oda kayıt belgesi, son iki yıllık vergi levhası, son iki yılın hesap defteri ve gelir tablosu, hesap defteri olmayanlar bilançolarını ve tapu belgesini götürmelidirler. Tüzel kişilerden talep edilen belgeler ise, ortaklara ve kefillere ait nüfus cüzdan fotokopisi, imza sirküleri, oda kayıt belgesi, kuruluşu gösteren ve son tarihli Ticaret Sicil Gazetesi, vergi levhası, son iki yıla ait bilanço ve gelir tablosu ve ortaklara ait mal varlığı dökümü gibi belgelerdir.

 

TEB Altın Kredisi

Türkiye Ekonomi bankası (TEB), kuyumculara özel taksitler kredi veren bankalardan biridir. Küçük esnaf olan altın imalatçısı ve perakendecilere 250 gramdan başlayan ve 36 ay vade ile altın kredisi vermektedir. Altın kredisinin yanı sıra, çeşitli bankacılık hizmetleri de sunan TEB, altın hesabı, altın fonu, kuyumcu paket sigortası, TEB altın forward hizmetleri de sunmaktadır. Altın kredisinin faiz oranları ve komisyon ücretleri altın olarak gram bazında hesaplanmaktadır. TEB altın kredisi için talep edilen belgeler arasında, Ticaret Odası ya da Kuyumcular Odasından faaliyet belgesi, işletmenin son 3 yılına ait mali tabloları, işletme sahibinin noter onaylı imza sirküleri, işletmenin tapu fotokopisi, şirket kuruluşunu gösteren Ticaret Sicil Gazetesi veya nüfus cüzdan fotokopisi ile vergi levhası gibi belgeler bulunur.

 

Vakıfbank Altın Kredisi

Vakıfbank, altın işi ile uğraşan, altın imalatı ve satışını yapan ayrıca yurtdışına da altın satışı yapan firmalara altın kredisi vermektedir. Vakıfbank altın kredisi kısa vadelerle veya fiziki altın teslimi yoluyla kuyumculara ve altın imalatçılarına sunulan bu hizmet için kuyumcuların Vakıfbank şubelerine başvuruda bu-ulunması gerekiyor. Altın işi ile uğraşan esnafın, bankalardan rahatlıkla altın kredisi alarak, kısa vadeli finansmanlarına çözüm üretmektedirler.

 

İş Bankası Altın Kredisi

Altın işleyen ve altın üzerinden işçilik geliri elde edenler, altın ticareti yapan firmalar ve kuyumcular için İş Bankası altın ihracat kredisi vermektedir. İşletmelerin sermaye ihtiyaçlarını finanse etmek için sunulan bu krediden faydalanmak isteyen esnafların İş Bankası şubelerine başvurmaları gerekiyor. İş Bankası altın kredisi uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ile sunulmaktadır.

 

Garanti Bankası Altın Teminatlı Kredi

Altın teminatlı kredi kullanmak isteyenlerin en çok tercih ettiği bankalardan biri de Garanti Bankası’dır. Banka, kredi notu düşük olanlara bile altın teminatlı kredi paketlerinde yüzde yüz kredi onayı garantisi vermektedir. Garanti Bankası altın teminatlı kredi paketinin faiz oranları diğer bankalara göre daha uygundur. Ancak vade olarak en fazla 36 ay uygulamaktadır.

 

 

HSBC Altın Kredisi

Altın imalatı yapan firmalara, fiziki altın desteği sağlayan HSBC altın kredisi adı altında bir hizmet sunmaktadır. İşlenmiş altın ihracatında ya da işletme sermayesi olarak kullanmak üzere bankadan fiziki olarak altın alınabilmektedir. Altın kredisi, işlemin vadesinde kredinin fiziki altın teslimi ya da döviz veya TL olarak kapatılmasını sağlar. Ayrıca kredinin ihracat taahhütlü kullanılması durumunda vergi, resim ve harç istisnası uygulanır.

 

Kuveyt Türk Altın Forward

Sarraflar, kuyumcular ve faaliyetlerini altın sektöründe sürdüren yatırımcılar ve girişimciler, Kuveyt Türk altın forward hizmeti ile altın yatırımlarında beklenmeyen piyasa etkilerinden korunmak için çözüm önerilerinden yararlanabilmektedir. Bankanın bu hizmetinden faydalananlar, düşük miktar limit ile yüksek kazançlar elde etmektedirler. Bu hizmet ile altını alış fiyatından sabitleyerek, piyasanın kötü etkilerinden korunmak mümkündür.

 

Senetle Altın Satışı

Bazı kuyumcular elden senetle altın satmaktadırlar. Ancak, bir kuyumcudan senetle altın alabilmek için daha önceden o kuyumcuyla ticaret yapmış olmak gerekir ki güvenilirlik sağlansın. Düzenli bir birikim yapamayan birçok vatandaş senetle altın alma yoluna gitmektedir. Bankalardan kredi alamayanlar, kuyumculardan senetle altın alıp, bunu nakit paraya çevirmektedirler. Ancak, senetle altın satanlar çok yüksek miktarlarda faiz aldıkları için bu yöntem pek tavsiye edilmez.

Yorum Yapın