Yüksek Faizlerin Ekonomiye Verdiği Zararlar Nelerdir?

Faiz oranları hem dini yönden hem de ekonomik yönden sürekli tartışmalara yol açmaktadır. Bu konuda birçok kişi faize hiç bulaşmamayı seçerken büyük bir çoğunluk için faiz hayatın bir parçası olmuştur ve bulaşmama gibi bir ihtimalleri kalmamıştır. Faizin etkileri ülke ekonomisinde de sık sık görülür. Peki, yüksek faiz oranlarının ülke ekonomisine verdiği zararlar nelerdir? Yazımızda sizlere bu sorunun cevabını vereceğiz.

Faiz Oranları Değiştiği Takdirde Ne Olur?

Ülkemizde faiz oranlarını değiştirme hakkı Merkez Bankası’nda bulunmaktadır. Faizin düşmesi ve artırılması gerektiğine karar veren kurum Merkez Bankası’dır. Merkez Bankası’nın kararına göre faizlerde artırılma yolun gidildi.

Faiz oranların artırılmasıyla beraber büyümede yavaşlama görülebilir. Merkez Bankası 2006 ve 2011 yıllarında şok bir faiz artışı yapmıştı ve bu ekonominin büyümesini yavaşlatmıştı. Faizlerde alınan artış kararı yatırımları ve dayanıklı ürünlere olan talebi azalttığı için iç talebin zayıflamasında büyük rol oynuyor.

İç talebin azalmasıyla beraber artık ekonomide yaşanan büyüme aşağı doğru giderken aynı zamanda yaşanan fiyat artışlarının önüne de set konuluyor. Rekabetin çok olduğu sektörlerde ürünlere ilgi olmadığı için işletmeler ürünlerde fiyat artışına gitmekte çekimser davranıyor.

Faiz oranlarda yaşanan artışlar ekonomik büyümeyi aşağıya çekmesinin yanı sıra ekonomik büyüme olmadığı için genç nüfusun istihdamı da sağlanamıyor.

Yüksek Faiz oranlarının iyi yanları Da Var Mı?

Faizlerin yükselmesinin olumsuz yanlarının yanı sıra iyi yanları da var. Bunlardan birisi cari açığın düşecek olmasıdır. Ekonomide küçülme olduğu için ve vatandaşlar genellikle alışverişe yönelmekten çekindiği için ithal ürünlere olan ilgi azalacak. Bunun sonucunda da cari açıkta büyük oranda bir düşüş gözükebilir.

“Tüm emeklilerimiz ilgilendiren, emekliye faizsiz kredi imkanları yazımızı buradan okuyabilirsiniz.”

Faizlerde sadece ülke içerisinde yaşanan faiz artışları etkili olmuyor. Aynı zamanda Amerika’da yaşanan faiz değişiklikleri de ülke ekonomimizi çok fazla etkiliyor. Bunun en büyük sebebiyse ülke olarak iç üretim olmadığı için birçok üretimimizi yurt dışından getiriyoruz ve bu evrede ne yazık ki ABD’de yaşanan faiz oranlarında ki hareketlilikler ülke ekonomimizi de ilgilendiriyor.

Kısaca faiz oranlarında yaşanan artırmanın hem ekonomik büyümeyi yavaşlattığını hem de işsizliği artırdığını söyleyebiliriz.

Faizin zararları maddeler halinde için bu kaynaktaki makaleyi okuyabilirsiniz. Faizin ekonomiye zararları için bu kaynaktaki makaleden faydalanabilirsiniz.

Yorum Yapın