Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir Nasıl Başvurulur 2018

KOSGEB hibe desteğini almak için gerekli olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ‘ni 18 yaş üstü ve ilk okul mezunları da dahil olmak üzere herkes katılabilir. 2017 yılında Belediyelerden ve İŞKUR üzerinden eğitim alınması gerektiği gibi, 2018 yılında da aynı şekilde Belediyelerden ve İŞKUR’ dan uygulamalı girişimcilik belgenizi alabilirsiniz.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır 2018

Uygulamalı girişimcilik eğitimi nedir?

uygulamali-girisimcilik-egitimi-nedir

Tüm il ve ilçelerde uygulanan KOSGEB 2018 sistemi için İŞ KUR – KOSGEB birimleri, Belediyeler ve Üniversitelere başvuru yapabilirsiniz. Öğrencilerin üniversitelerine, çalışmayan vatandaşların KOSGEB 2018 birimlerine ve işsiz vatandaşlarında başvurularını İŞ KUR’ a yapmaları daha etik olacaktır. Kendi işletmenizi kurmak için ve KOSGEB 2018 hibe desteği alabilmek için ilk adım olarak başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Başvuru yapmaya gittiğinizde size küçük bir mülakat yapılacaktır. Yeterlilik sınavı adı verilen bu ön eleme şeklindeki sınavda başarılı olduğunuz taktirde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programına kaydınız yapılır.

Mülakat yani ön eleme yapılan şehirlerde daha çok büyük şehirlerdir. Kurslara yoğun ilgi gösterilen şehirlerde ön eleme tarzında bir sınav yapılmaktadır. Gireceğiniz mülakatlarda girişimciye sorulan soru iş fikri ve ne zaman hayata geçireceğine dair olan sorulardır. Bu şekilde size öncelik verilir. Size önerim nüfusun az olduğu bir il veya il.eye giderek eğitimlere katılmanızdır.

Uygulamalı Girişimcilik Kursu Nedir

 

Uygulamalı Girişimcilik Kursları 2018 sınıf konferans salonlarında veya atölyelerde verilir ve KOSGEB uzmanları yada işletme branşında olan öğretim görevlileri tarafından eğitim verilir. Uygulamalı Girişimcilik Kursu 2018 15 kişilik sınıflardan oluşmaktadır ve 4 ana dersi vardır;

 1. İş Fikirlerinin Geliştirilmesi Amacı ile Verilen Ders
 2. Pazarlama Teknikleri ve Üretim Üzerine Verilen Ders
 3. Yönetim ve Pazarlama Planlanması Dersi
 4. İş Planının Hazırlanması ve Yazılması Dersi

4 ana ders bu şekildedir ve toplamda 32 saatlik bir ders saati süresi vardır. Derslerde devamlılık kontrolü için özellikle derse giriş ve çıkışlarda katılımcılara imza attırılarak gözlem altında tutulmaktadır. Yaş ortalamasında 18 yaş ve üzeri herkes katılımcı olabileceği için eğitimlerde her yaştan insan görmenizde mümkün olacaktır. İŞ KUR aracılığı ile yapılmış olan eğitim başvurularında İŞ KUR  tarafından kursa katıldığınız her gün için size yevmiye verilecektir. Eğitim bittiğinde yani eğitim sonrasında ortalama bir ay içerisinde Uygulamalı Girişimcilik Belgenizi Alabilirsiniz. KOSGEB’ in en önem verdiği detaylardan bir tanesi de hibe kredisi ile iş yeri açmak isteyenlerin iş planı projesidir. Bu neden ile de iyi bir iş planı projesi yapabilmek ve kurs bitirme diplomanızı alabilmeniz için kesinlikle %80′ lik oranında devamlılık göstermeniz gerekir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine ne kadar fazla önem verirseniz projenizi hazırlarken de aynı karşılığı alacaksınızdır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Şartları Nelerdir

uygulamali-girisimcilik-sartlari-nedir

uygulamali-girisimcilik-sartlari-nedir

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 2018 son zamanlarda KOSGEB 2018 başvurusu yapabilmek ve hibe kredisi  alabilmek için ilk koşul olmakta. Bu nedenle de KOSGEB hibe kredisi almak isteyen girişimci vatandaşların ilk olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine özen göstermeleri gerekiyor. Türkiye’ nin bütün ilk ve ilçelerinde ücretsiz olarak verilen ve 2018 yılında da verilmeye devam edilecek olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Şartları ise şu şekilde;

 • İlk koşul olarak 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Bunun dışında belirli bir yaş sınırı yok.
 • Daha önceden KOSGEB Girişimcilik Kursu almamış olmanız gerekiyor.
 • Sabıka kaydınızın bulunmaması gerekiyor.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Şartları’ na uygun olduğunuz takdirde hemen başvuru yapabilir ve eğitiminizi almaya başlayabilirsiniz. Ayrıca yukarıda bulunan şartların taşıyan vatandaşların yanı sıra Uygulamalı Girişimcilik Kursuna istedikleri taktirde şu vatandaşlar da katılabilirler;

Eğitim Desteği Başvuru Formu için tıklayınız.

Eğitim Desteği Ödeme Talep Formu için tıklayınız.

 • Tarımla ilgili işler ile uğraşanlar
 • Sosyal yardım alan vatandaşlar
 • Bir özel sektörde SGK‘ lı olarak çalışanlar
 • İsteğe bağlı olacak şekilde sigortalı olanlar
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine memurlarda katılabilirler, fakat 657. kanun gereği memur olarak çalıştıkları süre zarfında işletme açamazlar.

1 Yorum

Yorum Yapın