Üreticilere 1.9 Milyar TL Destek Ödemesi

Üreticilere Destek Ödemesine Başlandı

Tarımsal desteklemelere ödemeler kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak üreticileri sevindirdi. Açıklamasına şöyle başladı; 2018 yılında destekleme ödemesi adı altında üreticiler toplam desteğin 1,9 milyar TL’lik kısmının ödemesine 06.04.2018 tarihi itibariyle başladıklarını belirtti. Yapılacak ödemeler kapsamında her bir ürün için destek ödemeleri farklılık göstermektedir. Ödemeleri inceleyecek olursak;

  • Yağlı tohumlu bitkiler için destek ödemesi 670 milyon TL tutarında,
  • Hububat ve baklagil destek ödemesi için 202 milyon TL tutarında,
  • Dane mısır destek ödemesi 58 milyon TL,
  • Yaş çay prim destek ödemesi adı altında 164 milyon TL olarak,
  • Fındık alan bazlı gelir destek ödemesi olarak 838 milyon TL tutarında ve son olarak
  • Çay budama tazminatı şeklinde 2,5 milyon TL tutarında hibe desteği verileceğini vurgulayan Fakıbaba, böylece ödemelere açıklık getirmiş oldu.
  • Üreticilere 1.9 Milyar TL Destek Ödemesi

Destek Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak?

Fakıbaba, yukarıda belirttiğimiz ödemeler kapsamında destek ödemelerine 06.04.2018 tarih ve 18.00’ den sonra başlandığını söyledi. Destek ödemelerinin gelen icmaller ile TC kimlik numaralarına göre gerçekleşeceğini ve bu doğrultuda üretici hesaplarını ödeme yapacaklarını ifade etti.

Yapılan bu ödemeler kapsamında Ocak ayından bu yana üreticilere ödenen nakit hibe tutarının 7,1 milyar liraya ulaşacağını söyledi.

Tüm bu ödemeler ile 2018 yılı için üreticilere toplam 14,5 milyar TL’lik tarımsal desteklerin %49’luk kısmını ödemiş olacaklarını ve böylece üreticilere vermeyi planladıkları tutara ulaşmış olacaklarını dile getirdi.

Ayrıca Fakıbaba verilen bu desteklerin tarıma sağlanan nakit hibe olduğunu söyleyerek, sözlerine şu şekilde noktaladı;

“Bunun yanında ayrıca arazi toplulaştırma ve tarımsal sulama yatırımları, tarımsal kredi sübvansiyonları, müdahale alımları ve ihracat destekleri gibi birçok kalemde tarıma önemli miktarlarda kaynak sağlıyoruz. Hükümet olarak her zaman üreticinin yanında ve ülkemiz tarımına değer katanların hizmetinde olmaya devam edeceğiz” diyerek üretime ve üreticilere her daim destek verdiklerini, günden güne desteklemelerin giderek artacağını belirtmiş oldu.

Yorum Yapın