Üniversite de Çocuk Okutan Ailelere Maaş Başvurusu 2019

Okul öncesi eğitim, ilköğetim ve ortaöğretimden sonra üniversitede çocuk okutan ailelere maaş bağlanıyor. Üniversite eğitimi, diğer okul türlerine göre daha pahalı ve masraflı bir süreç olduğu için KYK, vakıf ve dernek bursları, iş adamları tarafından verilen burslar ya da devlet bursları yeterli olmayabiliyor. Öğrencilerin ve ailelerin mağduriyet yaşamaması için gerekli maddi destekler sağlanıyor ve okul masraflarının bir kısmı karşılanıyor.

Üniversite Öğrencilerine Sağlanan Devlet Desteği

Üniversite eğitiminde masraflarını karşılayamayan öğrenciler ve aileleri son çare olarak eğitim hayatını sonlandırıyor. Ülkenin geleceği ve istihdam oranları düşünüldüğünde durum iç açıcı olmuyor ve eğitim hayatını tamamlayamayan işsiz bir kitle oluşabiliyor. Devlet yetkilileri bu noktada devreye giriyor ve üniversite öğrencilerine maddi destek imkanı sunuyor. Bu destekler öğrencilere direkt olarak ya da ailelerine veriliyor. Aynı zamanda durumu olmayan ancak çocuklarını okutmak isteyen fakir aileler için devlet yardımı da bulunuyor.

Üniversite öğrencilerine sağlanan devlet desteği ile öğrenciler eğitim masraflarını büyük oranda karşılıyor ve dersleriyle daha çok ilgileniyor.

okuyan çocuğa devlet yardımı sorgulama

Çocuğu Üniversitede Okuyan Aileler Maaş Başvurusunu Nasıl Yapabilir?

Maddi imkansızlıklar, hayatın her alanında etkisini gösterebiliyor. Pek çok öğrenci lise eğitimini tamamladıktan sonra üniversiteye gitmek için gerekli maddi desteği bulamıyor ya da üniversiteye başladıktan sonra okulunu yarıda bırakabiliyor.
İlgili devlet kurumları tarafından üniversite sınavına giren ve başarılı olan öğrencilere burs veriliyor ya da üniversite eğitiminden önce devlet tarafından banka hesabına para yatırılıyor. Üniversitede çocuk okutan ailelere maaş başvurusu esnasında devlet kurumları ailenin maddi durumunu gözetiyor ve aylık 822 TL maaş bağlayabiliyor.

Maaş başvuruları nasıl yapılır hakkında araştırma yapan aileler, birçok konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Maaş başvurusu yapmak için aşağıdaki aşamaların gerçekleştirilmesi gerekiyor:

• Bulunulan il ya da ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na doğrudan başvuru yapılabilir,
• Bulunulan il ya da ilçedeki Gençlik ve Spor Bakanlığı’na doğrudan başvuru yapılabilir,
• Bimer’e internet üzerinden dilekçe yazılabilir,
• Başbakanlığa direkt dilekçe gönderilebilir.

Başvuru yapan aileler hakkında detaylı araştırmalar yapılır ve başarılı bir öğrenci okutan ailelere aylık üniversite maaşı bağlanır.

devletin öğrencilere verdiği para yardımı

Başvuruda Bulunan Aileler Nasıl Değerlendirilir?

Üniversitede çocuk okutan aileler için maaş başvurusu yapıldıktan sonra kısa bir süre beklemek gerekiyor. Yetkili devlet kurumları ailelerin bazı durumlarını gözetiyor ve kararını veriyor, işte o durumlar:

• Ailenin gelir ve gider durumları,
• Ailede yaşayan nüfusun sağlık ve hastalık durumları,
• Yaşanan bölgedeki hayat koşulları,
• Devletten alınan diğer destekler ya da maaşlar,
• Eğitim masrafları için yapılan harcamalar.

Tüm bu incelemelerin ardından maaş başvurusu yaklaşık bir ay içinde sonuçlanır ve iki hafta sonunda belirtilen banka hesabına maaş ödemesi gerçekleşir.

Ayrıca üniversite mezunlarına iş garantili kurslar yazımızı da okuyabilirsiniz.

Başvurusu kabul edilmeyen ancak yardıma muhtaç olduğu düşünülen ailelere ya da başvurusu kabul edilen ancak masrafları çok olan ailelere gıda, kıyafet, yakıt, sağlık ya da barınma gibi temel ve zorunlu ihtiyaçlar için maddi ya da somut destekler de verilir. Çalışabilecek durumda olan bireylere İş-kur’a başvuru yapması söylenir ve kısa sürede iş bulunur.

çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu nasıl yapılır

Okuyan Tüm Çocuklar İçin Devlet Yardımı

Devlet kurumları sadece üniversite öğrencilerine maddi destek sağlamıyor, tüm eğitim kurumlarında okuyan çocuklar için maaş bağlanıyor. Maaş bağlanmasındaki esas nedenler ise, eğitim hayatını sonlandırmak zorunda kalan yetenekli ve çalışkan öğrencilere yardım etmek, eğitim oranlarını yükseltmek ve sosyal devlet ilkeleri gereğince yardımları gerçekleştirmek.

Özel okul devlet teşvikleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Çocuk okutan tüm aileler yukarıda belirtilen birimlere doğrudan ya da dilekçe ile başvuru yapabilir.

Ayrıca üniversite öğrencilerine kredi veren bankalar yazımızı da okuyabilirsiniz.

Üniversitede çocuk okutan aileler için verilen maaş daha yüksek miktardadır ancak gerekli araştırmalar sonucunda bu karar verilmiştir.

Yorum Yapın