Tazminat vergi iadesi nasıl hesaplanır ? Nereye başvurulur ?

Kıdem tazminatı için vergi kesintisi ödeyenlere müjde. Resmi gazetelerde de yayınlanan haberlere göre kıdem tazminatı alırken yapılan kesinti geri ödenecek. Bu durum beraberinde tazminat vergi iadesi nasıl hesaplanır ? Kıdem tazminatı vergi iadesi için nereye başvurulur sorularını getirdi. Desteklemeler ekibi olarak iş yerinden ayrılırken tazminatlarını almış vatandaşlarımızı ilgilendiren bu soruların cevaplarını araştırdık. Resmi kaynaklardan edindiğimiz bilgileri aktarıyoruz.

Kıdem tazminatı vergi iadesi nasıl hesaplanır ?

Birinci ve en önemli konu olan ne kadar geri ödeme yapılacağı. Kıdem tazminatınızı alırken yaşadığınız kesintiye oranla bugünün şartlarında mutlaka değişkenlikler yaşanacaktır. Şu anda yapılan açıklamaya göre kıdem tazminatı kesintisi için ödenecek tutar çalışılan yıl sayısına oranla, yapılan ikale sözleşmesinin miktarına göre vergi dairesi sistemi tarafından belirlenecek.

Kıdem tazminat vergi iadesi nereye yapılır ?

Akıllara gelen ilk soru işaretlerinden biri de bu işlemler için mahkemeye başvurulup başvurulmayacağıdır. Kıdem tazminatı vergi iadesi için dava açılmasına gerek görülmüyor. Vergi iadesi koşullarında iseniz, vergi dairesine başvurunuzu yaparak kesinti yapılan ücretinizi geri alabilirsiniz.

Gelir idaresi başkanlığının kıdem tazminatları ile ilgili tüm yasal düzenlemelerinin, haber ve duyurularının bulunduğu resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Tazminat vergi iadesini kimler alabilir ?

Burası önemli: Kıdem tazminatı vergi kesintisini geri alabilmek için başvuru yapmak için 5 seneniz var. Son 5 sene içerisinde çalıştığı iş yerinden anlaşmalı olarak ayrılan vatandaşlarımız vergi dairesine müracaat ederek paralarını alabilirler.

Kıdem tazminatı vergi iadesi için nereye başvurulur

Resmi gazete yayınlanan habere buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yine sitemizde yayınlanan bilgilendirici yayınlardan olan, bağkur borç sorgulama – doğum parası yardımı nasıl alınır – tüm işçilerimizin hakkı olan sigortam var mı nasıl sorgularım – dul kadınlara devlet destekli maaş yardımı alabilir mi yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Tazminat vergi iadesi ile ilgili yayınlanan haberimizin sonuna geldik. Ücret iadesini geri alırken sorun yaşayan ya da farklı bir durumla karşılaşan varsa diğer vatandaşlarımızı bilgilendirmek adına yorum kısmında belirtirse seviniriz.

Yorum Yapın