Spekülatör ve Manipülatör Nedir?

 Spekülatör ve Manipülatör Arasındaki farklar

Spekülatör nedir ? Manipülatör nedir ? Son yıllarda ekonomi alanında karşımıza farklı kelimeler çıkmaya başladı. Bu kelimelerden bazıları ise spekülatör ve manipülatör kelimeleridir. Bu kelimelerin tam olarak ne anlamlara geldiğini ve kimlere spekülatör veya manipülatör denildiğini bilmeyen çok fazla kişi var. Bizde sizlere yazımızda spekülatör ve manipülatör hakkında bilgi vereceğiz.

Spekülatör Nedir, Kimlere Denir?

Spekülatörler için kısmen yatırımcı diyebiliriz. Spekülatörler menkul kıymetlere ve hisse senetlerine yatırıp yaparak satın alır ve yatırım yaptıkları bu araçları ilerleyen tarihlerde aldıkları fiyattan daha yüksek fiyata satarak kar elde etmeyi amaçlarlar. Bir spekülatör aldığı menkul kıymeti veya hisse senedini en ucuz olduğu zamanda alır ve en yüksek olduğu yani fiyatı tavanda olduğu zamanda satar.

Spekülatörün yaptığı alım ve satım işlemleri sırasında yatırım yaptığı aracı sattığı fiyattan daha ucuza aldığı için kar eder. Eğer işler yolunda gitmediyse ve spekülatör aldığı fiyattan daha düşük bir fiyata satış yapmak zorunda kaldıysa spekülatör zarar eder diyebiliriz. Bazı kişiler bu spekülasyon işlemi suç olarak görüyor. Fakat bu işlem herhangi bir suç teşkil etmez. Sonuçta herkes ucuza aldığı bir şeyi pahalıya satmak ister.

Manipülatör Nedir, Kimlere Denir?

Manipülatör ile spekülatör çok fazla karıştırılmaktadır. Bu yüzden bu konuya da bir açıklık getirelim.. Manipülatör ile spekülatör tamamen farklı şeylerdir. Sermaye Piyasalar Kurulu manipülatörle ilgili olarak iki farklı çeşit tanımlama yaptı. Bu tanımlamalara göre sizlere hisse senedi piyasasında manipülasyonla ilgili kısa bilgi verelim.

Sermaye Piyasalar Kurulu’nun açıklamasına göre manipülasyonun anlamlarından birisi; insanlara menkul kıymetler aldırmak için veya satmak için aldatıcı yönlendirmelere menkul değerlerin fiyatlarının hareketsiz olarak kalmasını sağlayan işlemlere denir.

Sermaye Piyasalar Kurulu’nun manipülasyon konusunda yaptığı bir diğer açıklama ise; menkul kıymetler piyasasında yaşanan alım ve satım fiyatlarının serbest olmasına izin vermeden kasıtlı bir şekilde engellenmesidir.

Manipülasyon için bir suçtur diyebiliriz. Bu durumda manipülatörlerde suç işlemiş olur. Sizinde yazımızda gördüğünüz gibi manipülatör ile spekülatör tamamen farklı şeylerdir. Manipülatörlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde zarar edebilir veya bir suça ortak olabilirsiniz.

İlgili uzman açıklamasına buradaki youtube linkinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bakınız

Borsada sürekli kazanmak mümkün mü ?

Spekülatör ve Manipülatör nedir ?

Spekülatör nedir ? Manipülatör nedir ?

Yorum Yapın