Solucan Gübresi

 Solucan Gübresi Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda karlı iş fikirleri olarak görülen ve oldukça da popüler olan solucan gübresi, düşük bütçe ile yapılabilmesiyle girişimcilerin gözdesi olmuştur. Organik solucan gübresi üretimini az bütçeyle yapabileceğiniz gibi devlet desteği teşvikleriyle yapabilirsiniz. Solucan alımı desteklemeyen devlet destekleri olsa da gübre üretimi aşamalarında ekipman ve tesis kurulumunda her türlü destek vermektedir. Ayrıca personel istihdamı hibe desteği, teşvik ve KOBİ kredisi şeklinde de destek veya teşvik vermektedir. Solucan gübresi üretimini, devlet desteğinin yanı sıra bazı bankaların uygun kredi fırsatları ile de iş kurma ve girişimcilik kredileri adı altında size uygun krediyi çekerek yapabilirsiniz. Öncelikli olarak solucan gübresi nedir, solucan gübresi üretimine devlet desteği var mı, solucan gübresi üretimi ve maliyeti ne kadar, solucan gübresi hibe desteği var mı, solucan gübresi üretim sertifikası nereden alınır gibi daha birçok konuya kısaca değinelim.

Solucan Gübresi

Solucan Gübresi Nedir?

Çeşitli gıda atıkları ve sebzelerin ayrıştırılması sonucu solucanların bunları yemesiyle elde edilen organik gübreye solucan gübresi adı verilmektedir. Solucanların dışkılarından elde edilen bu gübre meyve ve sebzelerin verimini, kalitesini, dayanıklılığını arttırırken aynı zamanda bu bitkileri her türlü hastalıklara karşı korumaktadır. Solucan beslendikleri besinlerle beraber sindirimleri sonucu vücutlarında buluna sölom sıvısını gübreye yani dışkılarına geçirirler. Bu da bitkilerin dirençli olmasını sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan her türlü besin elementleri sayesinde bu gübre oldukça yüksek değerlidir.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Eğer solucan gübresi yapmaya karar verdiyseniz öncelikle bu işe kırmızı Kaliforniya solucanı alarak ufaktan başlayabilirsiniz. Son zamanlara birçok büyük firma ve çiftçiler tarımda organik gübre kullanmaktadır. Ülkemizde bulunan firma ve çiftçilerin yanı sıra yurt dışına ihracat yaparak da kısa zamanda iyi bir tarımsal kazanç elde edebilirsiniz. Çok çabuk üremesi ile oldukça avantajlı olan girişimciler ilk etapta az solucan ile işe başlamalıdırlar. Solucan gübresi beslenmesi evsel atıklardan çay posası, yumurta, muz kabukları, kahve artıkları, sebze ve meyve atıkları ile olmaktadır. Asitli yiyecek ve içecek türü şeyler bu solucanlardan uzak olmalıdır. İlk etapta alacağınız 5 bin kırmızı Kaliforniya solucanı ayda ortalama olarak 10-15 kg arasında gübre üretmektedir.

Solucan Gübresi

Solucan Gübresi Fiyatları

Az miktarda solucan alarak, tecrübe kazanmak ve satış için uygun ortamı hazırlamak hiç şüphesiz yapacağınız en doğru karar olur. Birden yüksek miktarda para kazanma gibi bir durum her sektörde olmadığı gibi bu işte de yoktur. Biraz sabır gerektiren bir iştir. Ham maddesinin ucuz olması ve çok kısa sürede kendi kendine çoğalması yönünden oldukça avantajlıdır. Bu işi yapacaksanız öncelikli olarak kapalı bir alana ihtiyacınız vardır. Solucan gübresi üretimini yerde yapacaksanız zemin beton olmalıdır. Kırmızı Kaliforniya solucanının adet fiyatı yaklaşık 8 kuruştur. 100 bin adet alırsanız 8 bin TL yapmaktadır. 8 bin TL solucanı 6 ay beslemek isterseniz mamanın maliyeti kabaca 500 TL hayvan gübresi ve 1 bin TL nakliye parası şeklinde 1.500 TL şeklinde olur. Tabi bu tutarlara bir de kapalı yer için verdiğiniz parayı hesaplamalısınız. Ancak yeriniz yoksa ve bu işi çadırda yapacaksanız en az 100 metrekareye sahip bir çadırda yapmalısınız. 100 metrekare çadırın 60 metrekaresini solucan kaplarsanız geri kalan kısmı da rahatlıkla solucan gübresi eleme ve kurtarma yeri olarak kullanabilirsiniz. Ortalama metrekarede 50 bin solucana bakarsanız bu oran 100 metrekarede 3 milyon solucan olmaktadır. Solucan gübresinin elenmesi için elektrikli motor şeklinde elek alabilirsiniz. Bu eleğin fiyatı yaklaşık olarak 3-3.5 bin TL’ dir. Zamanla işinizi büyütürseniz bu iş için ekstra işletme maliyeti de karşınıza çıkacaktır.

Kimyasal gübrenin gittikçe önemini yitirdiği ve organik gübrenin popüler olmaya başlayarak kullanımının yaygınlaştığı bu dönemlerde bu iş önü açık bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Önemli olan reklamınızı iyi yaparak satış için pazarınızı oluşturmanızdır.

Solucan Gübresi Üretimi

Solucan Gübresi KOSGEB Desteği

Solucan gübresi için Kosgeb desteğinden faydalanmak istiyorsanız Kosgeb’in kendi bünyesinde açmış olduğu uygulamalı 32 saat girişimcilik eğitimini almalısınız. Eğitimi tamamlamanız sonucunda solucan gübresi üretim sertifikasını alabilirsiniz. Bu eğitimi almazsanız destekten faydalanamaz ve işletme kuramazsınız. Kosgeb desteği geri ödemesiz 50.000 TL, geri ödemeli 100.000 TL ve toplamda 150.000 TL olarak verilmektedir. Bu destek solucan yatağı, personel istihdamı ve makine ekipmanları giderleri içindir. Solucan gübresini yapacağınız kapalı alan için ayrıca kira desteği alabilirsiniz.

Solucan Gübresi Genç Çiftçi Hibe Desteği

Genç Çiftçi desteği yılda 1 kez maksimum 30.000 TL verilmektedir. Hızla üreyerek çoğalan bu canlılar için çok da büyük yatırım yapmaya gerek yoktur. Yeni ve genç girişimciler için ilk başlangıçta bu tutar yeterli olacaktır.

Solucan gübresi ile ilgili olarak sizlerde yazımızın yorum kısmına tecrübelerinizi yazarak bu işe başlamayı düşünen girişimcilere yardımcı olabilirsiniz.

1 Yorum

  • Solucan gübresinin en büyük avantajlarından birisi her ürüne, istenilen evrede kullanılabilmesidir.

Yorum Yapın