Solucan Gübresi Ne İşe Yarar

Günümüzde pek çok insan toprağın ne denli canlı olduğunu ne denli mikroorganizmaya ev sahipliği yaptığından haberdar değil. Sadece bir avuç toprakta dünyada şuana kadar doğan ve ölen tüm insanlardan daha fazla mikroorganizma bulunur. Tıpkı kendi bünyemizde bulunan yararlı bakterilerin sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu yeni yeni anlıyor iken, yararlı bakterilerin bitki sağlığı ve kalitesi için toprağa ne denli verim kattığı da yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu yararlı bakteriler bitkilerle iyi bir sinerji oluştururlar bu sayede toprağın besin maddelerini tutmada ve verimli hale getirmede çok daha dirençli hale getirirler. Solucan gübresi ne  işe yarar bu konuda bize en çok yöneltilen sorulardan. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde detaylı olarak ele alacağız.

Solucan Gübresi

Yararlı bakterilerin beslenebilmesi için, karbona ihtiyacı vardır. Ve kimyasal gübreler bu karbonları yok etmektedir. Buna bağlı olarak toprak veriminin iyileştirilmesi için solucan gübresine ihtiyaç vardır. Organik tarım faaliyetleri toprak ve bitki sağlığını koruyup kaliteli hale getirirken kimyasal tarım uygulamaları bitkilere ve doğaya zarar vermektedir. Bitkiler yetiştirilirken doğal tarım faaliyetlerine uygun yetiştirilmesi gerekir. Çevreyi ve geleceğimizi güvence altına almanın yollarından biri de budur

Solucan gübresi ne işe yarar hususunda açıklamamız gereken bir şey daha var. Solucan gübreleri sadece toprağı verimli kılmıyor, aynı zamanda bitkilerin büyüme hızını da artırıyorlar. Bu sayede pek çok çiftçi ve bitki yetiştiricileri solucan gübresi ne işe yarar? sorusunun cevabını bizzat bitkileri üzerinde deneyerek alıyorlar.

Solucan Gübresi Üretimi

Solucan gübresi üretimi son yıllarda oldukça fazlalaşan kazançlı bir iş koludur. Katı ve sıvı formlarda üretimi
gerçekleşmektedir. Katı solucan gübresi adından da anlaşılacağı üzere solucan dışkısından yapılmaktadır.
Kaliteli solucan gübresi üretmenin en kaliteli ve etkili yollarından biri de solucanları uygun şartlar altında
uygun yiyecekler ile beslendirilmesidir. Solucan gübresi üretimi yapan firmalar solucan gübrelerinin
ne kadar organik bir madde olduğunu ve toprağa kesinlikle bir zararı olmayacağını bildikleri ve test edebildikleri için
kolayca satış gerçekleştirebilmektedirler.

Solucan gübresi yararlı organizmalar bakımından çok zengin bir üründür çok sayıda azot potasyum ve fosfor içermektedir. Bu kadar zengin bir organik yapıya sahip olan solucan gübresi için solucan gübresi ne işe yarar demek büyük haksızlıktır. Elbette aramızda bunu bilmeyenler olabilir, ancak solucan gübresi kullanıp ta faydalı sonuç almayan yok denecek kadar azdır. Solucan gübresi üretimi ülkemizde son yıllarda aktif gelişme gösteren bir iş koludur. Solucan gübresi üreten firmalar, Türkiye’de pek olmasa da yurt dışında çok aktif solucan gübresi üreten firmalar bulunmaktadır.

Solucan Gübresinin Bitkilere Olan Etkisi

Solucan gübresi ne işe yarar konusunda daha açık konuşmak gerekirse, düzenli bir şekilde kullanıldığında
toprak yapısını iyileştirici etki gösterir. Toprağın su tutma kapasitesini artırır. Bitki köklerini geliştirir.
Kök kalitesi yüksek olan bitkinin verimi daha fazla olur. Bitkiler hastalıklara karşı daha dirençli olurlar.
Bitkilerdeki kalite artar. Toprakta var olan ama bitkinin alamadığı elementleri alabilir hale getirir.
Solucan gübresi içerisindeki milyarlarca yararlı organizmayı bitkiye aktarır daha verimli bir bitki haline getirir.

Solucan gübresi toprağı baştan aşağı ıslah eden çok önemli bir üründür. Organik madde miktarı yüksek olan bir bitkiden  yenilmesi insan sağlığı için de olukça önemlidir. Solucan gübresinin bitkilere kattığı bir diğer özellik ise
bitkilerin gerçek tadını ortaya çıkarmasıdır. Zamanla topraktaki mikroorganizmalar azalır. Toprak yaşlanır,
Verim düşer. Kimyasal tarım yapılmamış olsa da topraktaki bitkinin tadı kalitesi toprağın eski kalitesinde iken ki gibi
lezzetli kaliteli olamaz. Solucan gübresi eklenen toprak eski canlılığına geri döner.

Çok eskilerde yediğiniz kadar lezzetli sebze ve meyve verir. Solucan gübresi ne işe yarar konusunda cevabını vereceğimiz bir diğer özellik ise yiyeceklerin raf ömrünü uzatmasıdır. Örneğin solucan gübresi eklenen topraktan çıkan meyve veya sebzenin raf ömrü, solucan gübresi eklenmeyen meyvelere oranla çok daha azdır.

Solucan Gübresi Ne Kadar Verimli

Yazının başlarında solucan gübresinin meyve ve sebzelerin olgunlaşma süresini düşürdüğünden behsetmiştik. Özellikle bu işi ticaret amaçlı yapan kişiler için meyvelerinn toplanabilir olgunluğa ulaşma süresi çok önemlidir. Meyvelerin  ve sebzelerin birkaç gün erken çıkması yetiştirene binlerce lira kazandırabilir. Örnek vermek gerekirse toplanabilir olgunluğa ulaşma süresi ekimden 60 gün sonra olan gübresiz bir bitkinin, solucan gübresi eklendikten sonra toplanabilir olgunluğa ulaşma süresi 40-45 gün civarında olur dolayısıyla üreticisine zamandan ve sermayesinden %40′ a varan tasarruf sağlamış olur.

Solucan gübresinin içerisinde solucanların salgıladığı solöm adı verilen bir sıvı bulunur. Solöm sıvısı bitkilerde oluşabilecek hastalıklara karşı direnç sağlamasıyla bilinir. Solucan gübresinin  önemli sayılan bir diğer özelliği ise bitki verimi artarken sızma yoluyla besin kaybı olmamasıdır. Solucan  gübresi kullanılan toprakta, toprağın ph değerini düşürdüğü ve mısır bitkisinde uygulanması sonucu ağırlığının artmasını sağladığı gözlemlenmiştir. Solucan gübresi uygulamaları sayesinde Dünyanın gelişmiş ülkelerinden olan Japonya’da mısır verimi %30-50 arasında patates verimi %50-80 arasında domates ve hıyar verimi ise %20-30 arasında artış sağlamıştır.

Yorum Yapın