SGK Gözlük Hakkı Sorgulama

Sigorta hizmetleri vatandaşların, sağlıkları ile ilgili olarak her alanda ücretsiz sağlık hizmeti alabilmesine imkan sağlamakta olan sistemlerdir. Türkiye’de de tüm sigorta kollarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlara sigorta hizmetleri ve sosyal güvence hizmetleri sunmakta olan bir devlet kurumudur.

SGK Gözlük Hakkı Nedir?

Türkiye’de gözlerinde çeşitli rahatsızlık bulunan sigortalı vatandaşlarında sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilmesi konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çeşitli çalışmaları bulunmaktadır.

Bu noktada da doktor önerisi ile gözlerindeki rahatsızlıkları nedeni ile gözlük almak zorunda kalan vatandaşlarımızın, sigortalarıyla gözlük alabilme imkanları konusunda bilgi alabilmeleri amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından mobil bir hizmet geliştirilmiştir.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında da vatandaşlar SGK gözlük hakkı sorgulama işlemlerini yapabilmektedir. SGK gözlük hakkı ile ilgili olarak bu hizmetten ücretsiz olarak faydalanabilmek için devlet hastaneleri veya SGK ile anlaşmalı olan hastaneler veya sağlık kuruluşlarından reçete alınması gerekmektedir. Gözlükler ile ilgili olarak yaşanan sorunlarda da yenileme imkanı yine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlara sunulan bir haktır.

sgk gözlük hakkı sorgulama nasıl yapılır

Yorum Yapın