SGK Aktivasyon İşlemi Sorgulama

Türkiye’de sigortalı olarak çalışmak yasal bir zorunluluktur. Sigortasız olarak işçi çalıştırılması yasa dışı olarak görülmekte ve ağır cezai yaptırımların uygulaması yapılmaktadır. SGK Aktivasyon İşlemi Sorgulama nasıl yapılır ?

Bu noktada da sigortalı olarak çalışmaya başlayan vatandaşlar için iş verenleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na işe giriş bildiriminde bulunması gerekmektedir.

Bu sürecin takibi bir çok vatandaşımız tarafından maalesef bilinmemektedir. Ancak bu ciddiye alınması gereken önemli bir husustur.

SGK Aktivasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

Vatandaşların sosyal güvence olanaklarından yararlanabilmesine, sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmesine ve emeklilik için sigorta prim günü biriktirmeye başlayabilmeleri sağlanmaktadır.

Bu kapsamda da sigortalı olarak çalışmaya başlayan vatandaşların sigorta prim ödemeleri 30 gün olmasının hemen ardından sigortalının hastane ve eczane ihtiyaçlarını aktif hale getirilere sağlık hizmeti alabilme hakkına sahip olabilmesi SGK aktivasyonu işlemi ile gerçekleştirilebilmektedir.

sgk aktivasyon işlemi

sgk aktivasyon işlemi nasıl yapılır

Günümüzde SGK aktivasyon işlemi internet üzerinden çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Yeni işe başladıktan sonra 30 günlük sigorta prim ödeme günü dolduran vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hangi ilindeki ya da ilçedeki kuruma bağlı oldukları kurumu öğrenerek, onun resmi internet sitesi üzerinden sadece birkaç dakika içerisinde sigorta aktivasyon işlemini online olarak yapabilme olanağına sahip olabilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için : Tıklayınız

Benzer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Sgk yapılandırma başvurusu

Sgk denetmeni ne iş yapar

SGK bildirimi nasıl yapılır

Yorum Yapın