Safran Yetiştiriciliği

Safran Bitkisi Nedir?

İran, İspanyol, İtalyan, Azerbaycan, Fransız ve Türk safranları cinsinde çeşitleri mevcuttur. Ülkemizde de yetişen safran bitkisi, 10-15 cm boyunda, etli, yuvarlak ve zar kısmı pullarla kaplı olan, kökleri soğan cinsinden bir bitkidir. Yaprakları uzun ve koyu yeşil, çiçekleri yani taç yaprakları mor renklidir. Mor çiçekli üç tepecikten meydana gelmektedir. Sonbahar mevsiminde açarlar. Safran bitkisinin taç yaprakları, çiçek kısmının içerisinde yer alan sarı ve kırmızı organları toplanarak kurutulmaktadır.

Safran Yetiştiriciliği

Safran Yetiştiriciliği

Gramına göre piyasada satılan safranın kurutularak toz halin gelmiş şekli en pahalı olanıdır. Safran bitkisi, renk, tat ve koku verici olarak çok çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Başta tıp, gıda, giyim ve parfüm sektörü olmak üzere değişik amaçlarla kullanılan bir bitki türüdür. Bu bağlamda safran bitkisinin faydaları saymakla bitmez. Safran bitkisi faydaları nelerdir, safran nasıl yetiştirilir, safran yetiştiriciliği devlet desteği, safran yetiştiriciliği nasıl yapılır türünden tüm sorularınızın cevaplarını ve daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz.

Safran Bitkisi Faydaları Nelerdir?

-İdeal olan günlük kullanım miktarı 0,5 ve 1 gr aralığında olmalıdır.

– Sinirleri uyararak yatıştırmakta ve sinir sistemini korumaktadır.

-Vücuda güç ve kuvvet vermektedir.

-Öksürük, bronşit ve astım hastalıklarının tedavisine iyi gelmektedir.

-Kadınlarda rahim hareketlerini arttırır ve adet gecikmelerini giderek düzene koyar.

-İştah açar, yeme isteğini arttırır.

-Deride meydana gelen bazı kaşıntı ve sivilceleri azaltır. Cilt üzerinde görülen sedef rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

-Diş etlerini kuvvetlendirir, ağrıları azaltır.

-Karaciğer detoksu olarak kullanılmaktadır.

-Çıbanlara yumurta sarısı ile beraber kullanım sonucunda iyi gelmektedir.

-Kum dökme gibi durumlarda bal ile beraber tüketilmesinde fayda vardır.

-Göz sağlığına faydası vardır.

-Kanser tedavilerinde hızlı ve etkin sonuçlar alınmasında umut vericidir.

Safran bitkisinin hamilelik dönemlerinde kullanılması sakıncalıdır. Rahimde kanamaya sebep olduğu yönünde sonuçlara ulaşılmıştır. Bu sebepten dolayıdır ki, hamilelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmesi yasaktır. Devamlı hastalığınızın olmasından dolayı sürekli ilaç kullanımlarında safran bitkisinin tüketimi konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Nadiren görülen safrana alerji durumlarında kullanımı uygun değildir.

Safran Nasıl Yetiştirilir?

Safran Yetiştiriciliği

Safran bitkisi kumlu, gevşek, çok fazla taşlı olmayan ve iyi drenajlı toprakları sevmektedir. Taban su seviyesi çok fazla yüksek topraklarda da yetişmemektedir. Nemli bölgeler dışında yetiştirilmesi uygundur. Safran yetiştiriciliği yapılacak olan alan bir yıl önceden nadasa bırakılmalıdır. Nadasa bırakılan bu alan safran bitkisi dikim aşamasında toprak pulluk, kazayağı ve tırmıkla hazırlanmalıdır. Safran dikiminden önce toprak yabancı otlardan mutlaka temizlenmelidir.

Safran bitkisinin ekim işlemi Ağustos ayı içinde en geç Eylül ayı başında yapılmalıdır. Tohumluk soğanı haricinde ek bir maliyet işlemi yoktur. İlk yıl safran bitkisinde fazla verim elde etmek için safran soğanının çapı en az 15-20 mm civarında olmalıdır. Ekime hazırlanmış olan bu tarlaya 30-45 cm mesafe aralıklarla 10-12 cm derinliğinde çizgiler açılır. Bu çizgilere hemen hemen bir karış mesafe ile safran soğanı dikilir. Soğanların üst kısımlar sığır gübresi ile örtülür ve en son toprakla kapatılır. Yaklaşık olarak bir dekara 150-600 kg civarında soğan dikilmektedir. Bu şekilde dikim yapılan safran tarlasından 3-4 yıl verim alınmaktadır. Bu süreler safran soğanlarının durumuna göre değişmektedir. Ancak genelinde 4 yılda bir dikim işlemi tekrarlanmaktadır.

Safran bitkisinin sökülmesi işlemi safranlar tamamen kuruduktan sonra Temmuz ayında yapılmaktadır. Rutubetsiz ve serin yerde muhafaza edilmelidir. Ağustos ayında yeni bir tarlaya dikilme işlemi yapılmalıdır. Dikim işleminde sonra çok fazla su verilmemelidir. Aksi halde safran soğanları çürüme yapar. Çiçeklenme öncesi dönemde safran yetiştiriciliği için damlama sulama yapılmalıdır. Çiçeklenme sürecinde ürüne zarar vermeme adına çok fazla su verilmemelidir. Çiçeklenmenin sona ermesi ile soğanların büyümesi için özellikle kurak dönemlerde sulama yapılmalıdır. İkinci yıl çapalama işlemi sırasında soğanların zarar görmemesine özellikle dikkat edilmelidir. Safran yetiştiriciliğinde yabancı otlarda ürün verimi için önemli bir husustur.

Ekim ayında çiçek açmaya başlayan safranlar her sabah kapalı halde yani çiçek açmamış şekilde toplanmalıdır. Toplanan bu safranlar gölgede bekletilerek açılması sağlanır. Kırmızı ve sarı organları taç yapraklarından elle, cımbızla ya da makasla ayrılır. Yaklaşık olarak 24-26 saat aralığında kurutulur. Kurutulmuş olan ürün tahta kutulara veya cam şişeye konularak, serin, rutubetsiz, ışık almayan yerlerde muhafaza edilmektedir.

Safran Yetiştiriciliği

Ülkemiz zengin toprak yapısı ile beraber çok çeşitli bitkilere ev sahipliği yapmaktadır. Safran bitkisi de bitkiler arasında en pahalı olanıdır. Hal böyle olunca çoğu girişimcilerin dikkatini çekmektedir. Girişimciler safran yetiştiriciliği ile kendilerine gelir kaynağı elde etme yolunu aramaktadır. Sulu toprağa ihtiyaç duymaması ile yetiştiriciliğinin kolay olmasından dolayı girişimciler için oldukça avantajlıdır. Ortalama gram fiyatı 20 TL civarındadır. Yıllık getirisi 3.000-15.000 TL arasındadır. Masrafı az, işçiliği maliyetli ve ekonomik getirisi yüksek bir bitki türüdür. Karabük Safranbolu ilçesinde üretimi yapılmaktadır. Safran bitkisinin kilo başına fiyatı 20-40 bin arasında değişmektedir. İran’ dan ithal edilen safran bitkisinin kilogramı 50 bin liradır. 40 dönümlük alana ekilen safrandan 3 yıl sonunda safran soğanı yavruları ile toplamda 15 ton olmaktadır.

Safran Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Safran Yetiştiriciliği

2015 yılında ilk defa devlet desteklemeleri kapsamına giren ve Tıbbi-Aromatik Bitkiler adı altında safran bitkisi de iyi tarım yapan çiftçilere verilecek olan teşviklerdendir. Uygulamaya başlayan projeler dahilinde belirtilen illerde safran yetiştiriciliğine dekar başına 100 lira verilecektir. Mazot ve gübre desteği olarak dekar başına 11 lira ödeme yapılmaktadır. Ayrıca bulunduğunuz İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü safran soğanı temini gibi kendi bünyesinde bazı desteklemelerde yapmaktadır.

Dünya’ nın en pahalı baharatı safran bitkisi hakkındaki detayları yazımızda derledik. Ekonomik getirisi yüksek olan safran yetiştiriciliği ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu yazımızın yorum kısmına yazabilir ve bu konu ile ilgili tüm fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

3 Comments

  • Merhaba,

    elimizde 500 kg hakiki Safranbolu safranı var. Akdeniz ikliminde yetiştirildi. Temin etmek isteyenler bana bu numaradan ulaşabilir.
    tel: 0 533 279 89 61

  • Hiç bilgim yok safran yetiş tirmeyi düşünü yorum iki bin mk sekiz hisseli güney bahçem var su kısıtlı kastomonu senpazarda nasil başarılı olurmuyum iyi soğanı nasil temsil edilir toprak nasıl hazirlanir su çok istermi hisseli toprağa hibe destek alınırmı yaşım 58 emekliyim

  • Ben Erzurum dan yazıyorum. Safran yetiştirmek istiyorum. Güzel 120 m2 büyüklüğünde bahçem var. Eğer yetişirse ( Sera veya açık alanda) soğanlarını nereden alabilirim. Teşekkür ediyor iyi günler diliyorum.

Yorum Yapın