Plaka Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Araç sahiplerinin genelde kendi istekleri doğrultusunda yapmış olduğu plaka yenileme işlemi artık araç muayenesi yapıldığı zaman araçta ağır miktarda kusur bulunmaması takdirde zorunlu olarak plaka yenilemeleri gerekmektedir.Bu yazımızda sizlere araç plakası nasıl yenilenir? Araç plaka yenileme işlemleri nasıl yapılır? Araç plakalarını yenilemek için hangi evraklar  gereklidir? plaka yenileme ücretleri hakkında bilgi vereceğiz.

Plaka Yenilemek Ne Anlama Gelir?

Karayolu üzerinde bulunan motorlu araçların birer araç plakası bulundurması zorunludur. Fakat zaman geçtikçe plakalar gerek kaza gerek yıpranma ve gerek plakanın okunamaması gibi nedenlerden dolayı değiştirilmesi gerekmektedir. Plaka yenileme işlemi aracın plakasının ağır hasar alması durumunda değiştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Plaka yenilemek plaka değişimi ile olmamaktadır. Plaka değişim işlemi plakanın sökülmüş olması çalınmış olması gibi durumlarda gerçekleşmektedir.Bu gibi durumlarda plaka değiştirilmekte ve plaka da ki il kodu hariç diğer kodlar değişmektedir.

Plaka Yenilemek İçin Ne Yapılır? Nereye Başvurulur?

Hasar alan zedelenen yıpranan plakası olan araç sahipleri 2018 yılında plakalarını yenileyebilmek için birkaç adımı takip etmesi gerekmektedir.Bu adımlar şu şekildedir.

1.Hasar alan zedelenen plakanızı yenilemek için evraklarınızı hazırlayınız.

2.Plakanızı yenilemek için İstanbul Emniyet Müdürlüğünün http://e-randevu.istanbul.pol.tr web sitesi üzerinden randevu alın.

3.Daha sonra Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne gidip plaka yenileme işlemi için başvuru yapınız.

4.Plaka basımı için Şoförler Odası Plaka Basım Merkezine gidip başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Plaka Yenileme İşlemi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

1.Araçta bulunan mevcut plaka

2. TC kimlik kartı ve fotokopisi (fotokopisi de istenmektedir.)

3.Araç ruhsatı ve fotokopisi

Evrakları hazırladıktan sonra plaka yenileme işlemi için başvuruda bulunabilir ve randevu alabilirsiniz.

Araç Plakalarınızı Yenilemek İçin Randevu Nasıl Alınır?

Hasar alan veya zaman aşımından yıpranan plakalarını yenilemek isteyen araç sahipleri randevu işlemiyle araç plakalarını yenileyebiliyorlar. Başvuruda bulunabilmek için yukarıda adresini verdiğimiz http://e-randevu.istanbul.pol.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir.Adrese giriş yaptıktan sonra İşlem Türü bölümü karşınıza çıkacaktır. İşlem türü bölümünden  Trafik Tescil işleminin seçiniz. Ardından bi altında yer alan yapacağınız işlemi seçin bölümünden Plaka Yenileme İşlemi kutusuna tıklayınız. Ardından hemen bir altında bulunan İşlem Yapacağınız Birimi Seçin bölümünden bulunduğunuz ilçenin  emniyet müdürlüğü bölümüne tıklayın. Örneğin Sarıyer’de ikamet ediyorsanız Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü gibi, Ardından alt bölümdeki TC kimlik no ve doğrulama kodlarına girip randevu işleminizi yapabilirsiniz.

2018 Plaka Yenileme İşlemi Ücreti Ne Kadar?

Yukarıda bahsettiğimiz evraklarını hazırlayan araç sahipleri plaka değişimi için emniyet müdürlüğüne başvuru yapabileceklerini söylemiştik. Başvuruda bulunan plaka sahipleri fotokopi masrafları hariç Motosiklet ve Moto Bisiklet araçları için plaka değişim ücreti 2018 itibarıyla 15 Lira 50 Kuruştur. Diğer Motorlu araçlar (araba, tır,traktör, otobüs) için 31 Türk Lirasıdır.

Plaka değişikliği Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri kendi istekleri doğrultusunda araç plakalarını değiştirebilmektedir. Örneğin Fenerbahçeli bir araç sahibi dilerse plakasını değiştirip plaka kodunu FNB veya 1907 yazdırabilir. Ayrıca ikamet değiştiren araç sahipleri de plakaların  il kodlarını değiştirebilmektedir. Plaka değişim işlemi plaka yenileme işlemi ile aynı değildir. Araç plakalarını zorunlu olarak değiştirme işlemi bir kaç aşamada gerçekleşmektedir. Araç sahipleri plakalarını ikamet değişikliği veya araç alım satımı koşuluyla zorunlu olarak değiştirmek zorunda kalabiliyorlar. Plaka değişim işlemi için gerekli evraklar  hazırlanır ilgili mecralara başvuruda bulunur yeni plaka ücreti ödenir ve plaka bastırılır. Plaka değişim işlemi için başvuruda bulunan araç sahipleri en geç 30 günde araç plakalarını değiştirmiş olmaları gerekmektedir.

Plaka Değişim İşlemi İçin Gerekli Evraklar

-Kimlik

-Aracın trafik belgeleri

-Araçta mevcut bulunan plaka

-Noter onaylı satış belgesi ve fotokopisi istenir.

-Şoförler Odasından alınmış nakil dosyası

-Araçta cari bakiye (borç) bulunmaması

-Araç mali sigortası belgesi ve fotokopisi

Plaka Değişimi İçin Randevu Nasıl Alınır ?

Plakarını değiştirmek isteyen araç sahipleri, Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne gitmeleri gerekmektedir. Ancak gitmeden önce İl Emniyet Müdürlüğü web sitesinden randevu almaları gerekmektedir. Randevu almak isteyen araç sahipleri http://e-randevu.istanbul.pol.tr  adresine giriş yapmalıdırlar. Siteye giriş yapan araç sahipleri İşlem türü bölümüne tıklayarak Trafik Tescil İşlemleri  kutucuğuna tıklamaları gerekmektedir. Ardından hemen altında bulunan Yapacağınız İşlem Türünü seçiniz kutucuğuna tıklayıp gelen bölümden Plaka Değişikliği İşlemini Seçiniz.Ardından ikamet ettiğiniz ilin veya ilçenin emniyet müdürlüğünü seçiniz. Örnek (Sarıyer Emniyet Müdürlüğü) Kimlik ve doğrulama kodu bölümlerinide doldurduktan sonra randevu alabilirsiniz.Randevu tarihinizi seçip en uygun tarihte randevu alabilirsiniz.

Yorum Yapın