Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin kredi kartı borcuna ne olur ? Kredi kartı denilen ödeme aracı, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası konumuna geldi. 18 yaşından başlayarak neredeyse herkes kredi kartı kullanıyor.

  • Kredi kartlarının kişilere sunduğu taksit avantajı ve bonus gibi avantalar kredi kartı kullanılmasının artmasındaki en büyük sebeplerden birisidir.

Kredi kartını kullanan kişilerin büyük bir çoğunluğu öldükleri takdirde kredi kartı borçlarının ne olacağını merak ederler. Bizde yazımızda sizlere ölüm halinde kart borcunuzun ne olacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Bankalar Kredi Kartı borcunuzu sizden çok düşünüyor

Sizin düşündüğünüz gibi bankalarda ölüm durumunda müşterilerinin kart borcunun ne olacağını düşünüyor.

Yani bankalar birisine kredi veya kart verirken herhangi bir ölüm durumunda ne yapılacağına dair çalışmalar yapıyor. Bankaların yaptığı çalışmalar genellikle kişilerin kullandıkları kredilere yoğunlaşmaktadır.

Kredi kartı borcu olan kişi ölürse ne olur ?

Bankalar bir kişi kredi kullandığı zaman kişiye hayat sigortası yaparak kişinin ölmesi durumunda kredi borcunun kapatılmasına imkan sağlamaktadır.

  • Kişinin hayat sigortasına göre borcunun tamamının kapatılıp kapatılmayacağı yapılan araştırmalarla ve kişinin hayat sigortası sözleşmesiyle öğrenilir.

Tabii yapılan hayat sigortası borcun kapanması durumunda her şeyi kapsamıyor. Örneğin kişi trafik kazasında öldüyse kredi borcu hayat sigortası kapsamında kapatılıyor.

Fakat kişi faili meçhul bir durumda yani şüpheli şekilde öldüyse kredi borcu kapatılmıyor. Bu yüzden herhangi bir aksilik yaşanmaması adına özellikle kredi çekerken yaptığınız hayat sigortasının maddelerini detaylı bir şekilde incelemeniz gerekiyor.

Kredi notuna önem vermeyen bankalar listesi için tıklayın.

Miras Olarak Kalıyor

Herhangi bir ölüm durumunda kart borcu ise kişinin varislerine miras olarak kalıyor. Bu borçtan kurtulabilmek için kişinin varisleri reddi miras yoluna gidebilir.

Böyle bir durumda banka ölen kişinin mal varlığını inceler ve üzerine kayıtlı olan taşınır taşınmaz bütün mülklere el koyar. Banka el koyduğu bu mülklerle borcu tahsil etme yoluna gider.

Kredi işlemlerinde ek olarak kredi kullanıldığı sırada eğer bir kişi kefil olduysa o kişiyle iletişime geçilir ve olan kredi borcunun ödenmesi istenir. Eğer kefil ölürse yine aynı işlemler kefil üzerinde uygulanacaktır.

Eğer kefilin yakınları da reddi miras yoluna gitmeyi tercih ederse bu durumda kredi batık olarak kalır ve banka kredi borcunu tahsil edemez.

Eğer krediye ihtiyacınız varsa kredi ile iş kurulur mu ? Yazımızı mutlaka okumalısınız.

Yorum Yapın