Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

Ne Zaman Emekli Olabilirim ? Sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışanlar sosyal risklerden birinin yaşlılık olması dolayısıyla emekli olurlar. Kişinin emekli olabilmesi için gerçekleşmesi gereken durumlar vardır. Bu şartlarda şu soruyu aklımıza getirir ne zaman emekli olabilirim? Kurumun sigortalının emekli olmasından istediği bu üç şart kişinin sigortaya ilk girişine göre de farklılık gösterecektir. Dolayısıyla da emekli olmak kişiden kişiye değişecektir.

Emekli olmanın kişiden kişiye değiştiği durumlarda etken olan şart genel olarak cinsiyet olsa da kişinin çalıştığı meslek de önemlidir. İş kanunda yazan ağır ve tehlikeli işlerde çalışan kişiler yıpranma payı hesaplanarak emekli olacağından ağır işlerde çalışan kişiler daha kısa sürede emekli olmaktadır.

Sigortalı olarak çalışan kişilerin sigorta süreleri, yaşları ve ödedikleri primlerin yanında kişinin çalıştığı işin tehlike seviyesi de emekliliği etkilemektedir.

Ne zaman emekli olabilirim ne kadar maaş alabilirim ?

Ne zaman emekli olacağını merek eden kişiler bunu nereden öğrenebileceklerini ya da nasıl hesaplayacaklarını sosyal güvenlik kurumunun resmi internet sitesinin e–sgk kısmından öğrenebilirler. Buradan kişiler şifre gerektirmeden sorgu yapmalarından dolayı çoğunlukla sigortalı çalışan kişiler emeklilikleri hakkındaki bilgileri buradan öğrenebilmektedir.

Ne zaman emekli olabilirim, sorusunun kişinin kendisi belirlemesi ile şu şekilde olmaktadır. Kişi ne kadar süredir sigortalı olduğunu, ne kadar prim yatırdığını biliyorsa bunu kendisinin de hesaplaması hiç de zor değildir. Kişiler ne zaman emekli olacaklarını öncellikle değişen kanunun dönüm noktasına göre belirlemektedir.

01.10.2008 yılından önce sigortaya girişi olan kişiler farklı sürelerde emekli olmakta, bu tarihten sonra sigortaya giriş yapan kişiler farklı emekli olmaktadır. Ssk için 01.10.2008 öncesi sigortaya girişi olanlar 3600 gün prim ödemiş olmak ve 15 yıldan beri sigortalı olmak ne zaman emekli olacağınızı size gösterecektir.

Emekliye faizsiz kredi veren bankalar için tıklayın

Ne zaman emekli olacağınızı gösteren şartları incelerken sigorta yılı ve prim sayısının yanında aranan üçüncü şart olan yaş değişken olduğu için kişinin sigortaya giriş yılına göre belirlenmekte ve bu kanunda açık bir şekilde yazmaktadır. Sigortalı çalışan kişilerin ne zaman emekli olacakları normal bir çalışma hayatı geçirdiklerinde bu şekilde olmaktadır.

Ne Zaman Emekli Olurum ?

Emeklilik şartları günümüz Türkiye’sinde belli kararlara ve yasalara bağlıdır. Yapmamız gereken bu yasalara göre yaş, çalışma gün sayısı, hangi kurumdan gün doldurduğunuz gibi kuralları bilmeniz ve yerine getirmenizdir.

Örneğin; bağ-kur da 7 yıl 10 ay 25 gün çalıştınız ve ssk ya tabi oldunuz geri kalan çalışma gününüzü ssk da tamamladınız. Sonrasında emekli olmak için SGK ya başvurdunuz; sgk başvurunuzu inceler emekli olma hakkını size tanır emekli maaşını tarafınıza bağlar ve sadece ssk da çalıştığınız sürenin tazminatını size öder fakat bağkur dan alacaklı olduğunuz tazminat ödemesini yapmaz .Bunun sebebi ise yeni yasa gereği çalışma gününüzün yeterli olmamasından kaynaklanmaktanır.

Ne zaman emekli olurum hesapla sorusunu sormadan önce ssk srogulamanızı yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında çalışmaya başlama tarihinizi ve sigorta piriminizin aralıksız olarak yatıp yatmadığını kontrol etmeniz ve bu şarttları birleştirmeniz gerekmektedir.

Misalen bağkur, emekli sandığı ve ssk olarak pirimleriniz yattı ve emekli olmaya hak kazandınız bu 3 kurumu birleştirebilirsiniz ve ne zaman emekli olurum hesapla sayfamızdan kontrollerinizi yapabilirsiniz daha sonrasında birleştirdiğiniz bu 3 kurumun toplam gün sayısı ile emekliliğinizin başlangıcını yaptırabilirsiniz.

Bu anlattıklarımızı daha net anlayabilmeniz amacı ile sizin için video hazırladık video yayınımızdan bakabiliğrsiniz.

Sizin için araştırdığımız bir soru cevabı size yardımcı olmak amacı ile paylaşıyoruz;

Soru: Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) başlangıç tarihim 5 Mayıs 1994. 1974 doğumluyum. Bugüne kadar 1902 gün prim ödemem var. Emekli olmam için kaç gün şartı ve kaç yaşında olmam gerekiyor? Bir de malulen emeklilikle ilgili bilgi almak isterim. F. G.

Cevap: Emekli olmak için, 20 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. 3773 gün daha prim ödeyerek, 1902 gün olan priminizi 5675 güne tamamlamanız şartıyla, 2024’te 50 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Malulen emekli olmak için 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve en az yüzde 60 işgücü kaybı raporu gerekiyor. Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olandan, 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmıyor. Bu şartların sağlanması halinde yaş şartı aranmadan malul aylığı bağlanır.

Sgk Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

Sosyal güvenlik kurumu’nun 01.10.2008 yılında kurulması ve ssk, bağ-kur, emekli sandığı gibi kurumlarında kapanması ve sosyal güvenlik kurumunun altında bileşmesi kişilerin ne zaman emekli olacakları sorusunu kimi zaman muallakta bırakmakta ve çalışanlar arasında sorunlara neden olabilmektedir.

Sosyal sigortalar kurumuna tabi olarak çalışanlarda yeni kurumun oluşmasıyla akıllarında bazı sorunlar oluşmuştur. Ssk çalışanlarının 2008 sonrasında ne yapacağı, nasıl emekli olacağı yeni kurumun yayınladığı 5510 sayılı kanunda açık bir şekilde yazılmış ve bu alanda çalışan kişiler görmezden gelinmemiştir.

Ssk çalışanlarının ne zaman emekli olcağı 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunun 4 /1 (a) bendinde belirtilmiş ve hakları korunmuştur.

Sgk’lı çalışanlar emekli olabilmek için gene diğer sigortalılıklarda olduğu gibi üç şart göz önünde tutulmaktadır. Bu şartlar sigortalı çalışanın yaşı, sigortalılık süresi ve prim gün sayısıdır. Ssk ne zaman emekli olabilirim sorusu ayrıca sigortaya giriş yılı da belirlemektedir.

Ssk lı kişinin 01.10.2008 öncesinde ne zaman emekli olabileceğini öğrenmesi için kişinin sigortalı çalışmalarını öğrenmesi gerekmektedir.

Ssk’lı çalışanın sigortaya ait bilgilerini öğrenmesi de sosyal güvenlik kurumunun internet adresinden şifresiz sgk sorgulama yaparak mümkündür. Kişi buradan sigorta bilgilerini kesin olarak öğrendiği taktirde ne zaman emekli olabileceğini hesaplayabilecektir.

Ssk’dan Ne Zaman Emekli Olabilirim

Sgk çalışanlarının emekli olabilmesi için genel olarak aranan şartlar ise eğer sigortalının sigortaya girişi 01.10.2008den önce ise 15 yıldan beri sigortalı olmak ve 3600 gün prim sayısı istenmektedir.

  • Yaş şartı ise kadın ve erkeğe göre değiştiği için bunu sigortalının cinsiyeti ve sigortaya giriş yılı belirlemektedir. Ssk çalışanlarının emekli olmaları için gereken şartlar genel anlamda emekli olmak için gereken şartlar gibi görünse de emeklilik kişiden kişiye değişebilmektedir.

Kimi ssklı çalışan ağır ve tehlikeli işlerde çalıştığı için daha kısa sürede emekli olabilirken kimi erken yaşlandığını iddia ederek de bu emeklilik şartları değişebilmektedir.

Ayrıca kimi zamanda ssklı çalışan emekliliğinin gelmesi halinde bile kendini çalışmaya devam edecek zindelikte hissettiğinden ve sağlık açısından da uygun olduğundan emekli olmayıp çalışmaya devam etmektedir.

Emeklilik süresi dolup da emekli olmayan kişiler istedikleri zaman emekli olmak için kuruma başvuruda bulunabilirler. Ne Zaman Emekli Olacağınızı sorgulamak için Tıklayın

Malulen emekli maaşı ne kadar oldu ? yazımıza ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ne zaman emekli olabilirim ne kadar maaş alabilirim ? Desteklemeler

Ne kadar emekli maaşı alacağım ?

Ne kadar emekli maaşı alırım ? sorusunu soruyorsanız eğer, cevabı için doğru noktadasınız. Ne kadar emekli maaşı alacağınız hesaplamak, nereden, nasıl alacağınızı öğrenmek için yapmanız gereken, gerçekleştirmeniz gereken bazı işlemler vardır. SGK, uygulamaya koyduğu hizmetle “ne kadar emekli maaşı alırım” sorunuza cevap bulmanızı çok kolaylaştırıyor. Tüm emekliler emekli olacaklarına az bir süre kala bu heyecanı  ve bu merakı yaşıyorlar.  SGK tarafından yürürlüğe konan uygulama ile ne kadar emekli maaşı alacağınıza dair merakınızı giderebilirsiniz.Hangi hizmet koluna bağlı olarak çalıştığınız fark etmeden istediğiniz şekilde sorgulama yapabilirsiniz.  

Emekli Maaşını Nasıl Öğrenebilirim?

Yapmanız gereken sadece aşağıda vereceğimiz bağlantıya tıklamak ve SGK’ nın sorgulama sayfasını açmak. Sayfa açıldıktan sonra kimlik bilgilerinizi girerek ana sayfaya ulaşmaktır. Ana sayfadan da hangi sigortaya tabii olarak çalıştığınızı seçmeniz yeterlidir. Daha sonra ki işlemde sadece ne kadar emekli maaşı alırım sorunuzun cevabını almaktır.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Tıklayınız

Emekli Aylığı Sorgulama

Emekli aylık bilgisini nereden ve nasıl öğreneceğinizi daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Ama okumayanlar ve bilmeyenler için kısaca bir daha anlatabiliriz. Emekli aylığı herkes için bütün çalışanlar için çok büyük öneme sahiptir. Emekli maaşımızın ne kadar olduğunu, ne zaman emekli maaşı alınabileceği gibi sorular biz çalışanlar için çok önemlidir.

Bu gibi soruların cevaplarını bulmakta önemli olduğu kadar kolaydır da. Sadece emekli aylık bilgisi içinde değil bütün sorgulama işlemleri için SGK tarafından oluşturulan şifresiz sorgulama sistemi kullanılabilir. Bu sistem için size aşağıda vereceğimiz linkten yararlanabilirsiniz. Bu sistem sadece kişiye özel kimlik bilgisi ile çalışmaktadır. Herhangi bir şifreye ihtiyaç duyulmamaktadır. Tek yapılması gereken kimlik bilgilerinin girilmesi ve emekli aylık bilgisinin sorgulanmasıdır.

Ya da sorgulama istediğiniz SGK ile alakalı herhangi bir şeyi sorgulayabilirsiniz. Tabi ki şifre alarak sorgulama yapmakta mümkündür. Bunun içinde PTT den alacağınız şifre yeterli olacaktır. Bu şifre ile de turkiye.gov.tr adresinden sorgulama yapabilirsiniz. Ama şuan gündemde olan sorgulama yöntemi şifresiz sorgulama yöntemidir. Sizde istediğiniz yöntemi kullanarak emekli aylık bilgisine ulaşabilirsiniz.

E-devlet Emekli Aylık Bilgisi İçin: Tıklayınız

Yorum Yapın