Kosgeb Kredisi Kimlere Verilir Nereye Başvurulur 2018

Oldukça uzun zamandır olan fakat çok fazla bilinmeyen KOSGEB son dönemler de yaptığı çalışmalar ile oldukça önemli bir devlet desteği halini aldı. Özellikle yeni dükkan açacak olan vatandaşlar için oldukça katkıda bulunuyor. KOSGEB’ e başvuru yapmak için yapmanız gereken ilk şey girişimcilik belgesi almaktan geçiyor ki, İŞKUR’ a başvurarakta girişimcilik belgesi alabilirsiniz. Özel kurslardan da alabileceğiniz girişimcilik belgesini İŞKUR’ dan almanız çok daha sağlıklı olacaktır.

 

KOSGEB Kredisi Kimlere Verilir 2018?

  • 2018 KOSGEB kredisi iş kurmak isteyen genç girişimlere ve kendi işini kurmak isteyen vatandaşlara,
  • Başvuru yapan kobilere ve,
  • Türk Vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş olan herkese verilebilir.

Yeni girişimci desteğini alabilmek için başvuru tarihiniz itibari ile 1 yıl içerisinde aynı faaliyet konusunda bir şahıs işletmenizin bulunmaması gerekiyor. Ayrıca tüzel kişi statüsünde kurulmuş olan herhangi bir işyerinde de %50 ‘ den fazla ortaklığınızın bulunmaması gerekiyor.20128 KOSGEB 2018 kredilerinden yararlanmak için küçük veya orta ölçekli işletme, girişimci yada işletici bir kuruluşa sahip olmanız gerekiyor. KOSGEB 2018 kredi alan kişileri korumak ve kurulan firmaları korumak, iflas etmelerini engellemek adına, işyerinin kuruluşundan faaliyet gösterdiği dönem boyunca denetim ve gözetim altında tutmaktadır. KOSGEB 2018 koşulları içerisinde girişimde bulunmak istediğiniz sektörün gereken tüm şartlarını önceden incelemeniz de fayda var.

Girişimde Bulunacağınız Sektörü İyi Araştırın

Kosgeb; özellikle genç ve yeni girişimciler için sağladığı bu destekler doğrultusunda, daha çok hizmet veren, ihtiyaçları karşılayan ve halkın yararına olan sektörleri seçmenizi istiyor. Yani bulunduğunuz bölgede 10 tane bakkal var iken sizin de gidip KOSGEB desteği ile yeni bir bakkal dükkanı açmanıza izin vermiyor. Bu doğrultuda da ne kadar uğraşsanız da proje süreciniz tamamlandığında projenizi onaylamıyor. KOSGEB desteği ile bir işletme açmak istiyorsanız öncelikle açacağınız işletmeden emin olmanız gerekiyor.  Yani;

  • Gerçekten de fikrinizin çok para kazandıracağını ve diğer işletmelerden daha farklı olacağını düşünüyorsanız,
  • Ses getirecek olan bir iş fikri seçtiğinize inanıyorsanız,
  • Yapmak istediğiniz bu iş fikriniz de kısa veya uzun vadede para kazanacağınız konusuna inanıyorsanız,
  • Ve son olarak da projeniz nace kodları arasında da yer alıyorsa, hiç beklemeden başvurunuzu yapın!

KOSGEB İçin Nereye Başvurulur 2018?

Girişimci bir ruha sahipsiniz ve bir iş açmak gibi hayalleriniz var fakat elinizde yeterli miktarda paranız yoksa tamda bu noktada devlet katkıları ile istediğiniz iş yerini açabilir ve hayallerinize kavuşabilirsiniz. Devlet destekleri arasında girişimcilik konusunda seçebileceğiniz en güzel seçenekte kesinlikle KOSGEB olmalıdır. KOSGEB 2018 sayesinde bir çok genç girişimci istediği işletmeyi açarak, hayallerine ulaşmayı başardı. Peki ya bu girişimcilerden bir tanesi de neden siz olmayasınız?

KOSGEB devlet desteği 2018 için gerekli olan koşulları yerine getirdiğinizde ve iş fikrinizin de uygun olduğu takdirde KOSGEB desteği 2018 sayesinde istediğiniz işletmeyi açmak için devlet desteğinizi alabilirsiniz. KOSGEB’ e başvuru yaparken öncelikle girişimci misiniz? yoksa kobi mi? bunu bilmeleri gerekiyor. Bir iş fikriniz mevcut ise bu durumda bir girişimci oluyorsunuz, fakat işletme sahibi iseniz de kobi oluyorsunuz. Bu iki durumda da başvuru şartlarında ufak tefek değişiklikler olabiliyor tabii.

Girişimci iseniz ilk olarak KOSGEB’ in iş fikriniz için verdiği destekleri araştırmanız gerekiyor. Sonrasında ise iş fikriniz konusunda da bir sıkıntı yok ise ilk olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alıyorsunuz (İŞKUR’ dan Girişimcilik Belgesi almak için başvuru yapabilirsiniz). Uygulamalı Girişimcilik Belgenizi aldıktan sonrada KOSGEB ilk kayıt işleminizi yapıyorsunuz ve gerekli evrakları tanzim ediyorsunuz. Ardından yapmanız gerekende işletmenizi kurmanız ve destek başvurunuzu  yapmanız olacaktır. Tüm bu işlemler sonrasında KOSGEB tarafından proje tanıtımı için çağrılırsınız ve projeniz onay sürecine girer. Onaylanması durumunda da devlet desteğinizi almaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yapın