KOSGEB Kadın Girişimci İş Fikirleri

Kadın girişimci destekleri için İş Fikirleri, Türkiye’de girişimcilik adına yeni bir iş kurmanın arayışı içinde olan kadınlar daima KOSGEB aracılığı ile kendisine destek sağlamaktadır. KOSGEB kadın girişimci iş fikirlerinden fayda görerek, kendisine yeni bir iş kurmuş olan birden fazla kadın girişimci mevcuttur. Potansiyelden faydalanarak birçok kadın kısa süre içinde kendi işinin sahibi oldu.

KOSGEB Desteği ile İş Kuran Kadınlar

KOSGEB tarafından bayan girişimcilere özel verilen desteklerin sayesinde birden fazla ev hanımı kedi iş yerini kurarak hayata geçirme şansını yakalamıştır. Burada bayanların gerçekleştirdiği işler bazı durumlarda dantel ve örgü üzerine olurken, bazı durumlarda ise tasarım işleri ve hediyelik eşyaları üzerine yapılmıştır. Birden fazla kadınlarımız ise erkeklerinde yaptığı işlerin üzerinde projelerini hazırlayıp KOSGEB desteklerinden yararlanabilmesi adına öncelik olarak girişimcilik eğitimlerine katılım gerçekleştirip sertifikalarını almıştır.

Sizinde bu şekilde düşünceniz var ise, ilk olarak bu sertifika sahibi olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Sonrasındaki işlemlerde ise, istemiş olduğunuz işin üzerinde güzel bir proje hazırlamaktır. Hibe kredilere ancak bu şekilde başvuruda bulunabiliyorsunuz. Söz konusu projeniz KOSGEB tarafından onay alması halinde 50 bin liralık hibe krediden faydalanacak ve aynı zamanda 100 bin liralık faiz içermeyen kredi olanaklarından da faydalanmanız mümkün olacaktır.

KOSGEB Desteğinden faydalanarak iş kuran Evrim Hanım

Manisa’da yaşantısına devam eden Ela Evrim Bektaş hanım, KOSGEB desteğinden fayda görebilmek için, öncelik olarak girişim eğitimi almıştır. Böylelikle başarılı olacağına inandığı projesini de tamamlamasının ardından KOSGEB destekleri için gerekli olan başvuruyu sağlamıştır. Teknolojik bir çamaşırhane üzerine iş projesinin hazırlığını yapan girişimci, hedef olarak fabrikalar ve esnafları seçmiştir. Başarıyı yakalamak için ise tüm gücü ile çalışmalarına start vermiştir. Kendisine gelen işleri vaktinde teslim ederek, müşteri potansiyelini üst seviyelere doğru taşımıştır. Kendisi gibi kazanç elde etmek isteyen kadın girişimcilere, kazançlı ve oldukça yararlı bir iş kapısı olduğunu belirtmektedir.

kosgeb kadın girişimci desteklemeleri

kadın girişimciler

Samsunlu KOSGEB Girişimcisi Yeşim Hanım

Samsun’da şuanda iş yaşantısına devam eden Yeşim Hanım, KOSGEB desteklerinden faydalanmak için başvuru yapmıştır. İş projesi geçerli onay aldıktan sonra, kendi adına başarılı olacağını düşündüğü işletmesinin açılışını yaparak kendi markasına da sahip olmuştur. Q Therapy markası ile başarıyı elde eden Yeşim Hanım, sıvı sabun, ıslak havlu ve gazlı oda spreyi üretimi yaparak sadece yurt içinde değil, yurt dışına da satış yaparak isminden çok fazla söz ettirmeyi başarmıştır. İşinde çok başarılı sonuçlara ulaşan girişimci, KOSGEB desteklerinden yararlanmaya devam etmektedir.

Kuru Temizlemeci Deniz Hanım

Deniz hanım Erzurum’da hayatına devam eden bir KOSGEM girişimcisidir. Kuru temizleme sektörüne giriş yaptıktan sonra KOSGEB desteklerinden faydalanmak için, başvuru yapmıştır. Onaylanma sürecinin ardından 50 bin liralık hibe kredi imkanlarıyla kendisine ait iş yerini açmıştır. Kuru temizleme işinde oldukça başarılı olan Deniz Hanım, perde temizleme ve halı yıkama üzerine de iş yerleri açarak projesini daha geniş alana yaymıştır.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları

Yazımızın ilk kısmında da belirtmiş olduğumuz gibi, KOSGEB tarafından belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. KOSGEB başvuru şartlarını yerine getirmeyen kişiler hiç bir şekilde dikkate alınmayacaklarını bilmelidir. KOSGEB kadın girişimci desteği şartlarını sıralamak gerekirse ;

  • KOSGEB Kadın Girişimci Desteği adı altında gerçekleşecek girişimci kurslarına katılmanız ve buradan sertifika elde etmeniz gerekiyor.
  • Ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başarılı bir şekilde bitirilmelidir.
  • Bu eğitimler gerekli kişi sayısına ulaşıldığı sürece il ve ilçelerde yapılmaktadır. Kurslar hakkındaki ayrıntılı bilgileri ilgili KOSGEB binalarından öğrenmeniz mümkündür.
  • Ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Halk Eğitim Merkezleri , Üniversiteler ve Belediyelerde gerçekleştirilmektedir.

Eğitimler doğru şekilde tamamlandıktan sonra, alınacak belgeniz ile birlikte projenizi KOSGEB binasına sunmanız gerekiyor. İş projesi hazırlama konusunda pek fikir sahibi değilseniz, sizlere KOSGEB farklı örnekleri de sunacaktır.

Yorum Yapın