Kliring Bankaları

Merhabalar sevgili desteklemeler takipçileri, bu yazımızda sizlere Kliring nedir ? Kliring bankaları ne iş yapar gibi sorularınızın cevabını bulabileceğiniz bilgiler derledik. İşte kliring bankaları hakkında merak edilenler.

Kliring Nedir ? Kliring Bankaları Ne İş Yapar ?

Bankaların takas işlemlerini daha geniş anlamda yapmalarına kliring denilmektedir. Borçlu ve alacaklı olan kişilerin hesapları farklı bankalarda bulunduğunda, bankalar, müşterilerinin alacaklarını borçlarına mahsup ederek takas işlemini gerçekleştirirler.

Kliring anlaşmasının yürürlükte olduğu ülkelerde, ithalatçı firma, ithal edilen malın bedelini kliring ofislerine veya merkez bankasına ulusal para ile ödemekte, ihracatçı firma ise, ihracatının bedelini yine bu kurumdan almaktadır.

İthalatçı ve ihracatçı, böylelikle, hiç döviz ödemeden alım satım işlemlerini gerçekleştirmektedir. Örneğin, ihracatçı firma, mal göndermediği takdirde, ithalatçı da bankaya ödeme yapmamakta, ihracatçı da alacağını tahsil edememektedir.

Takas işlemi, 18. yüzyılın son çeyreğinde, bankacılık alanında Lombard Street bankerleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Takas işleminin zaman ve iş açısından daha tasarruflu olduğunun görülerek geniş bir uygulama alanı bulması üzerine, 1810’da İngiltere’de “Clearing House” kurulmuştur.

İngiliz bankacılığında halen önemli bir yeri olan kliring bankaları,

“Londra Kliring Bankaları” olarak adlandırılan on üç İngiliz bankasından oluşmaktadır:

Abbey National,

Bank Of Scotland,

Barclays,

Clydesdale,

Co-operative,

Coutts,

Girobank,

Lloyds,

Midland,

National Westminster,

The Royal Bank of Scotland Group ,

TSB,

Yorkshire Bank.

Bu bankalar, uluslararası alanda para piyasası bankacılığı yapmakta, aynı zamanda iç piyasayla da yoğun ilişki içinde bulunmaktadır.

Kliring bankaları hakkında

Kliring Bankaları

Yorum Yapın