Kadın Çiftçilere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Veriliyor

Kadın Çiftçilere Uygulamalı Olarak Verilen Girişimcilik Eğitimleri

“Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” adı altında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı liderliği ile 03 Nisan 2018 tarihinde Düzce Pelemir Otel’ de Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri töreni düzenlendi. Törene Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü, Kosgeb İl Müdürü, İşkur İl Müdürü başta olmak üzere çok sayıda kişi katıldı.

Kadın Çiftçilere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Veriliyor

Öncelikle geride bıraktığımız 2017 yılında 16 ilde düzenlenen “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programı” ile her bir il için 75 kadın çiftçiye İŞKUR işbirliği kapsamında sertifikalı 32 saat süreli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verildi. 2017 yılında 16 il bazında ;

-Afyonkarahisar

-Amasya

-Aydın

-Batman

-Bursa

-Çorum

-Erzincan

-Giresun

-Kahramanmaraş

-Kars

-Manisa

-Mersin

-Niğde

-Osmaniye

-Samsun

-Tokat illerinde kırsalda kadın istihdamına katkıda bulunulması amacıyla Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verildi.

2018 Yılı Kadın Çiftçilere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Kadın Çiftçilere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Veriliyor

Aynı konsept bazında üretici ve girişimci kadınları bilgilendirerek, uygulanabilecek projelerin hayata geçirilmesini sağlamak ve tarımda kadın girişimciliğini ön plana çıkararak, üst seviyelere çıkmasını sağlamak amacıyla 2018 yılı için 29 ilde İŞKUR işbirliği ile 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilecek.

Kırsal nüfusun azalmasının önlenmesi amacıyla gerçekleştirilen birçok projeye ek olarak eklenen bu proje ile de kırsal alanda yaşayan 18-40 yaş arası genç kadınların tarımın içinde yer almasına olanak sağlanacak. Her ilde farklı tarihlerde başlayacak olan bu proje Düzce’ de 06 Nisan 2018 tarihi itibariyle 75 kadın çiftçinin katılımı ile uygulamalı girişimcilik eğitimlerine başlandı.

Eğitim sonunda kadın çiftçiler aracılığı ile tahıllar, yemeklik dane baklagiller, seracılık, yem bitkileri, tıbbi-aromatik bitkiler, bağcılık, sebzecilik, meyvecilik, çiçekçilik, küçükbaş-büyükbaş hayvancılık, arıcılık, kümes hayvancılığı ipekböcekçiliği, ormancılık, sepetçilik, dokuma, işleme-pazarlama, aile işletmeciliği ve kırsal turizm konularında projeler hazırlanacaktır.

“Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” sloganı ile çeşitli jüri üyelerinden oluşacak olan ödüllü yarışmaya proje sahibi kadın çiftçilerle Kastamonu ilinde ödül töreni düzenlenecek. “Bölgesel Proje Pazarı ve Sertifika Töreni” adı altında düzenlenecek ödül töreninde dereceye giren projelere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 20-40 bin TL arasında teşvik ödülleri verecektir. Böylece bu destek ile projelerin hayata geçirilmesi sağlanacaktır. Bu proje Türkiye genelinde olacak ve Türkiye genelinde dereceye giren tüm projelere destek ödemesi verlecektir.

Yorum Yapın