İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ve Şartlar Nelerdir

Çalıştığı herhangi bir işten çıkarılmak zorunda olan kişiler doğrudan işsizlik maaşı alabiliyor.Bunun için çalışan kişinin sigortasının işleyişte olması gerekiyor.Birçok işsiz vatandaşı ilgilendiren bu yazımızda İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?İşsizlik maaşı başvuru sonuçları ne zaman belli olur?İşsizlik maaşını ne kadar süre alabiliriz? İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir? gibi konulara yer vereceğiz.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

işsizlik maaşı nasıl alınır

İşsizlik maaşı uygulamasından faydalanmak için işten çıkarılmanız veya kovulmanız gerekmektedir.İşsizlik maaşı alabilmek kendi isteğinizin dışında gerçekleşen olaylara bağlıdır.Örneğin herhangi bir sebepten dolayı kendi rızanızla işten çıkmış olmanız işsizlik maaşı almanıza hak tanımaz.İşten kovulma çıkarılma veya şirketin iflas bildirmesi gibi durumlarda işsizlik maaşı ödenebilir.Aynı zamanda işe gireli henüz 1 ay oldu ve işten çıkarılmak zorunda kaldınız. Bu durumda da size işsizlik maaşı ödenmez.

İşsizlik maaşı ödeneği

İşsizlik maaşı ödeneği alabilmek için minumum 120 gün prim ödeyerek çalışmanız gerekiyor.Ya da son 3 yıl içinde işvereninizin en az 600 günlük işsizlik sigortanızı ödemiş olması gerekir. Aksi halde işsizlik maaşı alınamaz.Eğer siz bu şartları taşıyor iseniz,çalışmış olduğunuz meslek mevki ve makamınıza göre 300 gün kadar işsizlk maaşı alabiliyorsunuz.İşten çıkarıldıktan sonra en geç 30 gün içerisinde bir İşkur şubesine veya resmi internet sitesinden www.iskur.gov.tr adresinden işsizlik maaşı başvurusunda bulunabilirsiniz.İşsizlik maaşı almak için sadece bir işten kovulmanıza gerek yok.Eğer bir işiniz yoksa da belli süre ile işsizlik maaşı uygulamasından faydalanabiliyorsunuz detayları iskur.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Son edinilen bazı bilgilere göre işsizlik maaşı için bazı şartların kaldırılması bekleniyor. Bunlar arasında 120 gün prim ödeme süresinin 30 güne kadar 600 günlük sigorta ödemesinin de 100 güne kadar düşürülmesi isteniyor. Ayrıca kişinin işten çıkarılma kovulma gibi şartlarla işsizlik maaşı alması şartının da kaldırılması isteniyor. Ancak şuan da böyle bir sistem söz konusu değil.İşsizlik maaşı ne kadar alırım diye soruyorsanız doğru yerdesiniz.İşsizlik maaşının miktarı söz konusu kişinin son 4 aylık ortalama brüt kazancına bakılıyor.İşsizlik maaşı son 4 aylık brüt kazancınızın % 40’ı olarak ödenmektedir.Ayrıca kişinin kazancına bakılmaksızın Brüt asgari ücretin %80′inden daha fazla ödeme yapılmıyor.

Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım?

Alacağınız işsizlik maaşınızın brüt kazancınızın %40’ı kadar ödendiğini söylemiştik.Peki farklı kazançlar sağlayan A ve B kişileri ne kadar işsizlik maaşı alır? A kişisinin son 4 ayda aldığı brüt maaş 2029 TL(asgari ücret) olduğunu varsayıyoruz. B kişisinin aldığı brüt maaş ise 10.000 TL peki bu iki kişi ne kadar işsizlik maaşı alır? A kişisinin 2029 TL maaş aldığını biliyoruz.Bu kişi bu durumda 2029 TL’nin %40’ı olan 811.60 TL işsizlik maaşı alır. B kişisi ise aldığı maaş ne olursa olsun brüt asgari ücretin %80’inden fazla işsizlik maaşı ödenemeyeceği için bu kişi 1623 TL işsizlik maaşı alır.

Ne Kadar Süre İşsizlik Maaşı Alırım ?

Ne kadar İşsizlik maaşı alabileceğinizi yukarıdaki paragramızda anlatmıştık Brüt asgari ücretin en az %40’ı en fazla ise %80’ini alabiliyorsunuz.İşsizlik maaşınızın ne kadar süre ile alacağınızın sigorta priminizin ne kadar süre ile yatırıldığına bağlıdır. Sigorta ödeme süresniz artıkça maaş alma süreniz de artıyor ve maaş süresince herhangi bir işe girerseniz maaşınız kesiliyor. En az 600 gün boyunca sigortalı olarak çalışıp sigorta primini ödeyen işsizler yaklaşık olarak 6 ay boyunca işsizlik maaşı alabiliyor.

900 gün boyunca sigorta primi ödenen işsizler ise yaklaşık olarak 8 ay boyunca işsizlik maaşı alabiliyor.1080 gün boyunca yaklaşık 3 yıl sigorta primi ödenen işsizler ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabiliyor.Daha resmi detaylar için iskur.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.İşsizlik maaşı almak için kesinlikle işkur şubesine gidip başvuruda bulunmanız veya internet şubesinden başvuruda bulunmanız gerekiyor.30 gün içerisinde başvurularını yapmayan işsizler işsizlik maaşı alamıyor.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Yaptığım Başvurum Ne Zaman Belli Olur?

İşsizlik maaşı almak için işkur şubelerine veya internet şubesine, işten çıkarıldığınız kovulduğunuz veya şirket iflas ettiği gibi durumlar olmak üzere 30 gün içinde başvurmanız gerekmektedir.Başvuruda bulunduktan sonra başvurularınız değerlendirilmek üzere İşkur sistemine düşer.İşkur sistemine işten çıkar çıkmaz başvurursanız başvurunuz 10 gün süre ile askıda bekler  bu süreç zarfında herhangi bir ödenek yapılmaz.Sebebi ise işverenlere sigorta prim gün sayısının yanlış bildirilmesi gibi durumlar için işverene olanak sağlar.Başvurunuz işlem ve sıra yoğunluğuna göre 30 gün kadar sürebilir.

İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşı başvurunuzun ne durumda olduğunu öğrenmek için İşkur internet şubesi profilinizin ana sayfasına girmelisiniz. Ana sayfaya giriş yaptıktan sonra İşsizlik Ödeneği Sorgula Butonuna tıklamanız yeterlidir.Daha sonra Ara butonuna tıklayın. Başvurunuzun ne durumda olduğunuz görebileceksiniz.

Yorum Yapın