Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks kredi notu nedir ? Bilindiği gibi bankaların sizin borç ödeme alışkanlıklarınız, daha önce icraya düşüp düşmemeniz, işiniz, maaşınız gibi risk faktörlerini göz önünde bulundurarak sizlere belirli bir puan vermektedir, bu puana Findeks kredi notu denilmektedir. Findeks not sorgulama işlemi için internet üzerinden www.findeks.com adresini ziyaret ederek, 10 bankanın ortaklaşa girişimi olan Findeks sistemine üye olduktan sonra Findeks kredi notunuzu sorgulayabiliyorsunuz.

Kredi notunuzu öğrenmek için kayıt olduğunuz sisteme giriş yaptığınızda sağ köşede bir kutu içerisinde Findeks notunuzu göreceksiniz. Bu notun değerlendirmesini şimdi sizlerle birlikte yapalım ve rahat bir şekilde kredi çekebilmeniz için Findeks notunuzun kaç olması gerektiğine bakalım.

Findeks kredi notunuzu etkileyen bazı faktörler vardır bu foktörler belirli bir yüzdeyle Findeks kredi notunuzu etkilemektedir. Bu faktörleri yüzdelik etkilerine göre sırasıyla şu şekilde sıralayabiliriz;

Kredi ve kredi kartı borcu ödeme alışkanlıklarınız: En yüksek oranda etki eden faktördür, borçlarınızı zamanında ödüyorsanız bankaların gözünde bir kat daha değerli oluyor ve dolayısıyla kredi notunuzu yükseltmiş oluyorsunuz.

– Çektiğiniz krediler ve şuanki borç durumunuz: Çok fazla borcu olan bireylerin kredi notu düşebilmektedir, eskiden sıkça kredi çekme alışkanlığınız varsa bu puan yükselebilir.

– Yeni kredi arayışınız: Yeni almış olduğunuz krediler sizin Findeks puanınızı düşürür, daha fazla kredi çektiğinizde ödeme hususunda zorluk çıkarabileceğiniz düşünülür.

Bu esaslar üzerinden ortaya çıkan Findeks notunuzu değerlendirme aşamasına geçelim.  Kredi notu 1 ila 1900 arasında bir puandır. 1900 en iyi Findeks kredi notu iken 1 en kötü not olarak karşımıza çıkmaktadır. Findeks bu puanlamaya göre sizi çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi kategorileri altına sokar.

0 ila 799 Puan aralığındakiler çok riskli

800 ila 1299 puan aralığındakiler orta riskli

1300 ila 1499 puan aralığındakiler az riskli

1500 ila 1699 puan aralığındakiler iyi

1700 puan üstü çok iyi olarak puanlandırılır.

Bu anlamda bir araba veya konut kredisi çekecekseniz iyi veya çok iyi puana sahip olmanız kredi çekmenizi kolaylaştıracaktır.

Kredi notu nasıl hesaplanır?

Bankalar ile işlem yapan tüm banka müşterilerinin finanssal işlemleri doğrultusunda finans(kredi) notu denilen bir skor belirlenir. Bu notun belirlenmesinin amacı banka müşterilerinin ticari geçmişinde güvenilir olup olmadığını ve bankalarla işlem yapacağı zaman bankaların müşteri hakkında bir karar vermesini sağlamaya yöneliktir. Kredi notu nasıl hesaplanır şeklinde merak edenlere ise belirtmekte fayda vardır. Geçmiş dönemdeki tüm finanssal işlemleriniz kredi notunuzu etkileyecektir. Genel itibari ile kredi notunu etkileyen faktörler şu şekildedir:

Kredi kartı ve kredi ödemeleri:

Kredi kartı kullanıyorsanız ya da çekmiş olduğunuz herhangi bir krediniz varsa vade ödemeleri kredi notunuzu etkileyecektir. Ödemelerinizin bir gün dahi gecikmesi durumlarında kredi notunuz olumsuz yönde etkilenecek ve düşecektir. Önemsiz gürül se de bir günlük gecikme dahi kredi notunu etkileyecektir.

Otomatik ödeme talimatları:

  • Kredi kartınıza vermiş olduğunuz otomatik ödeme talimatlarının zamanında ödenmemesi durumu kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine ve düşmesine sebebiyet verecektir. Küçük gecikmelerin dahi kredi notu nasıl hesaplanır şeklinde merak edenlerin kredi notunu etkileyecektir.

Ödenmemiş vergi borçları:

  • Herhangi bir vergi borcunuz bulunuyorsa bu durum kredi notunuzu etkileyecektir. Özellikle kamu borcu olması kredi notu üzerinde daha etkili olacaktır. Bundan dolayı da kredi notu düşecek ve kredi çekmek istediğiniz de engellerle karşılaşabileceksinizdir.

Belirdiğimiz durumlar kredi notunu en çok etkileyen faktörlerdir. Şimdi bu doğrultuda kredi notu nasıl hesaplanır sorusunun açıklamasını yapalım:

  • Çekilen krediler ve kredi kartı Borcu ödeme kredi notunu %30 oranında etkilemektedir. Kredi vade ödemeleri ve kredi kartı askeri ödemelerinin 2 gün bile gecikmesi kredi notunuz üzerinde olumsuz etkiler yapacaktır. Mevcut puanınız %30 oranında olumsuz değer alacaktır.
  • Mevcut borç durumları kredi notunu %25 etkilemektedir. Bankalardan çekilen kredilerin ana Borcu ya da başka borçlarınız kredi puanı hesaplanırken %25 oranında etki yapacaktır.
  • Yeni alınan krediler kredi notu nasıl hesaplanır şeklinde merak edenlerin bakabileceği bir etmendir. Yeni kullanılan krediler mevcut not üzerinde %20 oranında etkilidir. Yeni çekilen kredi vade ödemeleri gibi ödemeler takip edilerek kredi notu belirlenirken etki edecektir.
  • Kredi kullanma sıklığı kredi notu üzerinde %15 etkili olacaktır. Sık oranda kredi başvurusu yapıyorsanız kredi puanınız %15 oranında azalacaktır.
  • Diğer faktörler ise kredi notu hesaplanırken %10 oranında etkiye sahiptir. Kredi ret cevabı. Ödemedeki yaşanan zorluklar vb. durumlar kredi puanı hesaplamalarında etkiye sahiptir.

Bankalara yapılan kredi veya kredi kartı müracaatlarında çoğu kişi kredi notu düşük olduğu için olumsuz sonuç almaktadır. Bankalarda ticari kurumlar olduğu için verdikleri kredilerin düzgün şekilde vadesi geldiklerin ödenmesini isterler. Bu yüzden kredi veya kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödeyen kişilere kredi verme konusunda öncelik tanırlar. İnsanların bu zamana kadar bankalardan yaptıkları işlemler ise kredi notu adını verdiğimiz ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından yayımlanan bir not sistemiyle öğrenilmektedir. Kredi notu 0 ile 1900 arasında değerlendirilir ve kişinin kredi notu 1900’e ne kadar yakınsa bankaların gözünde o kadar güvenilir bir müşteri izlenimi olur.

Kredi notlarına baktığımız zaman kredi notu 1400 ile 1900 arasında olan kişiler genellikle kredi kullanırken veya kredi kartı başvurusu yaparken kolaylıkla olumlu sonuç alabilir. Peki, kredi notu neye göre hesaplanır?

Kredi Borcunuzu Ödeme Düzeniniz Nasıl?

Kredi notu hesaplandığı sırada en büyük etkiye sahip etkenlerden birisi kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödeme düzeninizdir. Kredi veya kredi kartı borcunuzu 1 gün dahi geciktirseniz bu durum kredi notunuza olumsuz olarak yansıyacaktır. Aynı zamanda kredi kartı borcunuzun sürekli asgari tutarını öderseniz bu durumda kredi notunuza olumsuz yansır. Yani kredi notu hesaplandığı sırada ilk olarak kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödeme düzeninize bakılır diyebiliriz.

Artık Faturalar da Hesaplamaya Dahil

Kredi Kayıt Büro’sunun son yaptığı çalışmalar kapsamında artık kredi notunuzu etkileyen faktörler arasında faturalarınızı ödeme düzeninizde yer alıyor. Bu yüzden faturalarınızı düzenli ödemiyorsanız artık düzenli ödemeye başlasanız iyi edersiniz. Özellikle faturalı operatör hattı kullanan kişiler faturalarını ödeme düzenine çok dikkat etmesi gerekir.

Telefon faturaları dışında elektrik faturanız, su faturanız ve doğalgaz faturanız da kredi notunuzu etkileyecek.

Bankalardan Yaptığınız İşlemler

Eğer bankalardan sürekli işlem yapan biri değilseniz kredi notunuz çok yüksek olmayacaktır. Bankalardan yaptığınız işlemler doğrudan kredi notunuzu etkiler. Örneğin alışverişlerinde sürekli kredi kartını veya hesap kartını kullanan kişilerin, maaşını hesabından direk çekmeyerek bankada bekleten kişilerin kredi notları diğer kişilere göre daha yüksek olur.

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu bankalarda kredi ve kredi kartı başvurusu yaptığımız sırada ilk incelenen kriterlerden birisidir. Kredi notunuz ne kadar yüksekse bankalardan kredi kullanma ihtimaliniz o kadar yükselir. Kredi notunuzu kontrol edebileceğiniz sisteme ise Findeks denilmektedir. Findeks üzerinden kredi notunuzu istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz. İlk kontrol işleminizde sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Fakat bir sonraki sorgulamalarınızda sizden cüzi miktarlarda ücret talep edilir. Findeks kredi notunuz düşükse yükseltmeniz bankalarda yapacağınız işlem sırasında size avantaj sağlayacaktır.

Findeks kredi notu 0 ile 1900 arasındadır. Eğer kredi notunuz 1100’ün altındaysa bankalarda yapacağınız işlemler sırasında sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. kredi notu yükseltmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var. Bu yöntemleri uyguladığınız takdirde kredi notunuz yükselmeye başlayacak ve bankalardaki prestijiniz artacaktır.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Ne Yapılabilir?

Kredi notunuzu yükseltmek için ilk olarak bankalarda yaptığınız işlemleri düzenli bir şekilde yapmalısınız. Örneğin kredi kartı borcunuzu veya kredi borcunuzu günü geçmeden ödemeniz gerekir. Kredi kartı borcunuzda veya kredi borcunuzda ödemeler sırasında bir gün dahi gecikme yaşarsanız kredi notunuz düşebilir. Aynı zamanda kredi kartı borcunun sürekli asgari tutardan ödenmesi de kredi notunuzu düşürecektir. Bu yüzden kredi notunuzun yükselmesi için kredi kartı borcunuzu veya kredi borcunuzu düzenli olarak genel borç üzerinden ödemeniz gerekir.

Kredi kartı kullanımlarınız çok önemli

Kredi notunuzu yükseltmek için işlemlerinizi genellikle bankalar üzerinden yapmanız gerekir. Paranızı genellikle hesabınızda tutabilir ve alışverişlerinizi kredi kartınızdan veya hesap kartınız üzerinden yapabilirsiniz. Kredi kartı kullanımlarınız sırasında ödeyebileceğiniz kadar alışveriş yapmaya dikkat edin. Aksi takdirde kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz için kredi notunuz düşüşe geçecektir.

Kredi Kayıt Büro’sunun yaptığı son düzenlemeler ile beraber artık fatura ödeme düzeninizde kredi notunuzu etkilemeye başladı. Bu yüzden faturalı operatör hatlarınızın faturalarını, elektrik faturalarınızı, internet faturalarınızı ve diğer faturalarınızı düzenli olarak son fatura tarihi geçmeden ödemeye dikkat etmeniz gerekir.

Belirttiklerimize dikkat ettiğiniz takdirde kredi notunuz yükselişe geçecektir. Kredi notunuz 1900’e ne kadar yakınsa bankalarda o kadar güvenilir bir müşteri olarak gözükürsünüz.

Findeks Kredi Notunu TC Kimlik Numarası İle Öğrenme

Findeks kredi notu bilindiği gibi finans kuruluşlarının sizin ödeme alışkanlıklarınıza ve kredi çekme sıklığınıza bağlı olarak oluşturduğu risk raporu olarak değerlendirilebilen ve kredi çekmek istediğinizde karşınıza çıkan, yüksek veya az kredi çekebilme olanağınızı belirleyen bir not sistemidir.

Findeks kredi notunu internet üzerinden TC kimlik numaranız ile öğrenmek mümkündür. Devletin kredi kurumunun izniyle oluşturulan Findeks.com adresi toplamda 10 bankanın ortaklaşa kurduğu bir platformdur. Bahsi geçen platform üzerinden öncelikle üyelik işlemleri yapılıp daha sonra üyelik girişi yaparak Findeks kredi notunu öğrenebilirsiniz. Aşamalı olarak Findeks kredi notunuzu TC kimlik numaranız ile öğrenmeyi anlatalım.

İlk olarak Findeks.com adresini tarayıcınızın araç çubuğuna yazarak enter tuşuna basın ve siteye giriniz.

Siteye girdiğinizde bir çok kategori ve konu ile karşılaşacaksınız bunları es geçin yada inceleyin, Findeks kredi notunu öğrenmek için sitenin sağ üst kısmında bulunan mavi arka planı bulunan giriş yap butonuna tıklayınız.

Giriş yap butonuna tıkladığınızda sizden üyelik bilgileri isteyecektir, öncelikle sisteme üye olmamız gerekiyor bu yüzden açılan ekranda sağ üstte bulunan turuncu arka planı olan yeni üyelik butonuna tıklayınız.

Yeni üyelik butonuna tıkladığınızda açılan ekranda TC kimlik numaranız, ay, yıl ve gün olarak doğum gününüz, E-posta adresiniz, çalışma şekliniz ve eğitim durumunuz seçeneklerini eksiksiz şekilde doldurun. Bütün alanları doldurduğunuzdan emin olduktan sonra sözleşmeyi okudum, onaylıyorum yazısının yanında bulunan kutucuğa tik koyup devam butonuna tıklayınız.

Bir sonraki ekranda hesabınızın şifresini unuttuğunuzda tekrar erişim sağlamanız açısından önemli olan güvenlik sorusu belirleme kısmı gelecek. Bu ekranda iki farklı güvenlik sorusu vardır, birinci güvenlik sorusu kimliğinizde yer alan aile sıra no ve diğer soru ise birey sıra no şeklindedir, bunlardan birisini seçip alt kısımdaki pencere üzerinden cevabını yazarak devam butonuna tıklayınız.

Açılan ekranda sisteme kayıtlı olan telefon numaranız varsa bu numarayı veya numaralarınızı göreceksiniz. Sistemin size sunduğu telefon numaralarınızı kullanmıyorsanız altta  yer alan şuan bu telefonlardan birisini kullanmıyorum seçeneğine tıklayabilirsiniz, tıkladığınızda genellikle bir banka şubesine giderek telefon numaranızı güncellemeniz istenecektir. Biz kullandığınız bir telefonun size sunulduğunu düşünerek anlatmaya devam ediyoruz. Telefon numarasını kullanıyorsanız devam butonuna tıklayınız.

Devam butonuna tıkladığınız anda sizin telefonunuza bir SMS gelmiş olması gerekiyor, ekranda çıkan süre zarfı içerisinde bu şifreyi kutucuğa yazarak devam butonuna tıklamalısınız. SMS gelmediyse yeni şifre gönder seçeneğine tıklayarak tekrar bir SMS talebinde bulunabilirsiniz.

SMS ile gelen şifreyi girip devam dediğinizde sistem sizin kimlik bilgilerinizi doğrulamış olacak ve sisteme giriş için kullanacağınız şifrenizi seçmenizi isteyecektir. İki adet boş kutucuğa belirlediğiniz şifreyi girin ve aşağıda yer alan güvenliğiniz için önemli olan güvenlik resimlerinden birisini seçerek bu bilgileri unutmayınız. Şifrenizi belirlerken rakam ve harf kombinasyonu yapmalısınız yoksa sistem şifreyi kabul etmemektedir.

Bu ekranı aştıktan sonra karşınıza gelecek ekranda sağ üst kısımda Findeks kredi notunuz yer almaktadır.

Kredi notunuz 1700’ün üstündeyse oldukça iyi bir puan olduğundan dolayı kredi çekme hususunda hiç bir zorluk yaşamazsınız. Ekranda farklı bilgilerde yer almaktadır bu bilgiler arasında toplam en fazla ne kadar kredi çekebileceğiniz, kredi notunuzun grafiksel olarak yükselme ve düşme ivmesi, borç miktarınız, borç/limit oranı, bankalarda bulunan kullanılabilir bakiyeniz bunların arasında yer almaktadır.

Bu işlemleri yaptıktan sonra öğrendiğiniz Findeks kredi notunuz çok iyi veya iyi seviyedeyse ekranda belirtilen çekebileceğiniz kredi limiti kadar miktarı sorunsuz olarak çekebilmektesiniz.

Bu anlamda kredi çekebilmek için belirli bir puan üzerinde yer almalısınız, kötü sayılacak bir puanınız varsa bankalar size kredi verme hususunda çekinceli davranmaktadırlar.

Ekranda yer alan toplam borç alanındaki borcunuzun nereye veya kime olduğunu bilmiyor olabilirsiniz, bu borcun hangi kuruluşa yönelik olduğunu öğrenmek için kendi hesabınız olan bir banka şubesine gidebilirsiniz.

Sistem üzerinde yer alan bilgiler doğrultusunda iş yapacağınız bireyler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kişilerin finansal geçmişini öğrenmek için Findeks kredi notunu sizi yanınızda öğrenmesini sağlayabilir ve bu çerçevede kişinin güvenilir olup olmadığı hususunda bilgi edinmiş olursunuz.

Findeks kredi notu nedir ?

Findeks kredi notu, finansal kuruluşun bireyin kredi talebine olumlu veya olumsuz cevap vermesini etkileyen, kişinin finansal geçmişini değerlendirerek oluşturulan bir puandır. Kişinin Findeks kredi notu yüksek görünüyorsa, kişi daha uygun şartlarda ve Findeks kredi notu ondan düşük olan bireye göre daha fazla kredi çekme şansı bulunmaktadır.

Findeks kredi notuna herkes ulaşabilmektedir, bahsi geçen nota bakarak kişiye borç verip vermeyeceğinize karar verebilirsiniz. Findeks kredi notu bir nevi risk raporu olarak görülebilir.

Findeks Kredi  Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notu sorgulama yapmadan önce bilinmesi gereken şeyler; Findeks kredi notunu etkileyen bir çok faktör mevcuttur. Bahsi geçen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

– Kişinin Kredi Kartı Ödeme Alışkanlığı: Bireyin kredi kartının en az asgari tutarını son ödeme gününden önce yapması, kişinin Findeks kredi notunu yükselten bir olgudur. Kredi kartı ödeme alışkanlığı kişinin Findeks kredi notunu %30 oranında etkilemektedir.

– Bireyin mevcut hesabı ve  Borçları: Kişinin daha önce hacze uğrayıp uğramadığı, mevcut borçlarının durumu Findeks kredi notunu %25 oranında etkilemektedir.

– Mevcut Bir Kredi Ödemesi: Kişinin hali hazırda çekmiş olduğu ve borcunu ödemeye devam ettiği bir kredisi mevcutsa, kişinin Findeks puanı düşmektedir. Bu durum Findeks puanını %20 oranında etkilemektedir.

– Sürekli Kredi Kullanımı: Devamlı olarak kredi kullanmış ve ödemelerini aksatmamış olan bireylerin, çektikleri kredi miktarı ve ödeme alışkanlığına göre %15  oranında Findeks puanı olumlu etkilenir.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks kredi notunu öğrenmek için iki farklı seçenek mevcuttur. Birinci seçenek mevcut olan hesaplama verileri üzerinden hesaplama yapmak veya internet üzerinden hesaplama programlarına veri girişi yaparak öğrenmektir, ikinci yöntem ise TC kimlik numarası ile Findeks kredi notu öğrenmek olarak söylenebilir.

Findeks kredi notu sorgulama için Findeks.com adresine girip üye olduktan sonra TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra telefonunuza doğrulama SMS’i gelecek bunu ekranda çıkan kutucuğa yazınız ve devam butonuna tıklayınız. Notumu al kısmına tıklayarak burada bulunan seçenekler arasında Findeks kredi borcunu seçip devam seçeneğine tıkladığınızda belirli bir ücret karşılığında kredi notlarınızı öğrenebilirsiniz. Hesabınıza para yüklemek için hesap seçeneğinize tıklayıp kredi kartınız ile hesabınıza para yükleyebilirsiniz.

Findeks sitesi 10 adet bankanın ortaklığı ile kurulmuş bir sistemdir ve bu bankalardaki verilerden yararlanarak size Findeks kredi notunuzu sunmaktadır.

Sistem tam anlamıyla bir banka sistemi kadar güvenilirdir, bu yüzden sisteme kredi kartı bilgilerinizi girerek ödeme yapmaktan çekinmenize gerek yoktur. Kredi kartı bilgilerini girmek istemeyen kişiler farklı ödeme yöntemleri ile ödeme gerçekleştirebilmektedirler. Bu anlamda sisteme bizlerin güveni tamdır ancak sizler güven duymuyorsanız alternatif ödeme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Findeks kredi notunuza göre değerlendirmeler mevcuttur bunları aşağıda görebilirsiniz.

700 – 1500 puanda bulunan not: Kötü bir puandır ve kişinin kredi alabilmesine engel olabilir.

1.500 – 1.700 puanda bulunan not: İyi bir puan olarak dikkat çeker ve kişinin belirli oranda kredi çekmesine olanak sağlar.

1.700 puan üstü: Çok iyi bir puan olup, kişinin yüksek kredileri bile çekebilmesine olanak sağlar.

Findeks kredi notu yakın zamana kadar banka ve finans kuruluşların yalnızca erişim sağlayabildiği bir sistemdi. Kredi Kayıt Bürosu bunu internet kullanabilen herkesin öğrenebilmesi adına geliştirdi ve herkese açık bir kaynak haline getirdi. Findeks notu sorguladığınızda notunuzun Türkiye genelinde insanların almış oldukları Findeks kredi notlarının ortalamasıyla kıyaslanmasını ve geçmişe dönük borç bilgilerinizi görebiliyorsunuz.

Findeks Kredi Notu  Öğrenmek Ücretli Mi?

İnternet üzerinden Findeks kredi notu öğrenme sistemi ilk getirildiğinde ücretsiz bir şekilde kredi notunuzu öğrenebiliyordunuz, ancak şuan bulunan şartlara göre Findeks kredi notunuzu öğrenmek için 4 TL ücret ödemek durumundasınız. Kredi notunuz dışında ekstra olarak bir risk raporu isterseniz bunuda ücrete ek 3,5 TL karşılığında alabilirsiniz.

Bu alınan ücret 10 bankanın ortaklığıyla kurulan Findeks.com sistemi üzerinden bankalara paylaştırılmakta ve eş değer kar sağlamalarına yol açmaktadır. Devletin Findeks kredi notu öğrenmek için kendisi tarafından kurulmuş ve ücretsiz bir sistemi maalesef henüz bulunmamaktadır. Devlet sistemi olmadığı için bazı bireyler güven problemi yaşayabilirler ancak sistem büyük bankaların kuruluşu olduğu için bu endişe beyhude bir hal almaktadır.

Findeks Kredi Puanı Neden Düşer?

Kredi kullanımı sırasında bankalar kişilerin kredi notuna bakarlar. Kredi puanı düşük olan kişiler ne yazık ki kredi kullanım sırasında orun yaşarlar. Çoğunlukla kredi başvuruları da olumsuz sonuçlanır. Kredi puanı düzenli olarak bankaların verdiği bilgiler doğrultusunda Kredi Kayıt Bürosu tarafından güncellenir. Vatandaşlar ise kredi kullanacakları zaman kredi notunu Findeks üzerinden kontrol ederler. Fakat Findeks sitesi üzerinden kredi notunuzu kontrol ettiğiniz zaman bir önceki kredi notunuza göre kredi notunuzda düşüş olduğunu görebilirsiniz.

Kredi puanı 0 ile 1900 arasında olan bir not sistemidir. Notunuza göre size “güvenilir, riskli, çok riskli ve az riskli” gibi sıfatlar verilir. Rahat bir şekilde kredi kullanılması için kredi notunuzun 1400 ile 1900 arasında olması gerekir. Fakat bazı bankalar kredi puanı 1100 civarında olan kişilerin de kredi kullanmasına imkan tanımaktadır.

Kredi puanı düşük olan kişiler sadece kredi başvurusunda değil kredi kartı başvurusunda da sorun yaşarlar. Bu not sistemi için sizin bankalardaki sicilinizdir diyebiliriz. Bu yüzden kredi notunuz ne kadar yüksek olursa bankaların gözünde o kadar güvenilir bir müşteri olursunuz.

Kredi Notu Neden Düşer?

Vatandaşların kredi notunun düşmesinin farklı sebepleri vardır. Yaptığınız birçok işlem kredi notunuzun düşmesine sebep olabilir. Kredi notunuzun düşmesinin sebeplerinden birisi büyük ihtimal aşağıda belirttiğimiz sebeplerden birisi olabilir. Bu yüzden bu sebeplere dikkat etmeniz gerekir. Kredi notunuzun düşmesinin sebebi şunlar olabilir:

-Kredi kartı borçlarının düzenli ödenmemesi veya sürekli asgari tutar olarak ödenmesi kredi notunuzun düşük olmasına sebep olabilir. Bu yüzden kredi notunuzu ödediğiniz sırada kredi notunuzun genel ödeme tutarını ödemelisiniz, asgari tutarını ödemekten kaçınmalısınız.

-Kredi kartı ödemelerinizi geç yapmanızda kredi notunuzu düşürecektir. Kredi kartı borcunuzu bir gün dahi geç ödemeniz kredi notunuzda büyük düşüşler olmasına sebep olabilir.

-Kefil olmakta kredi notunuzu düşürecektir. Bu yüzden herhangi bir kişiye veya şirkete kefil olmaktan kaçınmalısınız. Kefil olduğunuz takdirde bankaların size sunacağı kredilerin limitleri düşük olacaktır.

-Son yapılan düzenlemelerle beraber artık internet, telefon ve elektrik faturası gibi faturaları ödeme düzeninizde kredi notunuzu etkilemeye başladı. Bu yüzden düzenli ödemenizde fayda var.

Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?

Kredi puanı bankalardaki işlemleriniz sırasında çok önemlidir. Bu yüzden sürekli bankalardan işlem yapıyorsanız kredi notunuzu bilmeniz gerekir. Sadece bankalardaki işlemleriniz için değil ileride kredi kullanma veya kredi kartı başvurusu yapma ihtimallerinizi düşünerek kredi notunuzu öğrenmeniz gerekir. Kredi notunun düşük olması yapacağınız kredi kartı veya kredi başvurularınız için sizlere olumsuz sonuç doğuracaktır. Bu yüzden kredi notunuzu öğrenmeniz ve düşükse yükseltmeniz gerekir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunuzu öğrenmek için farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden birisi Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenmektir. Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrendiğiniz zaman bankaya gitmenize gerek yok ve Findeks kredi puanı sorgulama sistemi size en güncel kredi notunuzu verecektir.

Kredi puanı öğrenme aşamasında Findeks’in resmi internet sitesinde girmeniz gerekir. Findeks’in resmi internet sitesine girerek kayıt aşamasında gerekli bilgileri girmelisiniz. İlk kredi puanı sorgulama işlemi sırasında Findeks sizden herhangi bir ücret talep etmeyecektir. Fakat sonraki sorgulamalarınızda 4.75 + KDV TL ücret ödemelisiniz. Findeks sizlere bazı paket fırsatları sunacaktır. Bu paketlerden alarak düzenli sorgulama yapabilirsiniz ve gerekli talimatları uygulayarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Findeks Dışında Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunuzu Findeks dışından da öğrenebilirsiniz. Bunun için en güvenilir yöntemlerden birisi bankalardan kredi notunuzu öğrenmektir. İnternet üzerinden bazı sitelerde kredi notunuzu vermektedir. Fakat bu siteler Findeks kadar güvenilir değildir. İnsanlar genellikle kredi puanı sorgulama işlemi sırasında kolay olduğu için ve net sonuçları verdiği için kredi notunu Findeks üzerinden öğrenmeyi tercih ediyor.

Kredi Notum Beklediğimden Düşük Gözüküyor?

Kredi notunuzu kontrol ettiğiniz zaman puanınız beklediğinizden daha düşük olarak gözükebilir. Fakat bu not kesinlikle doğrudur ve bankaların ekranında gözüken kredi notunuzda bu seviyededir. Kredi notunuz düşükse yükseltmek için gerekli işlemleri yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde ne yazık ki bankalardaki işlemlerinizde sorun yaşayabilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için mevcut kredi kartı ve kredi borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz gerekir. Bu borçlarınızı 1 gün dahi geç ödeseniz bu size puan düşüşü olarak yansıyacak ve kredi notunuz düşecektir. Aynı zamanda kredi kartı borcunuzu asgari tutarda ödemeniz de kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır.

Yorum Yapın