Devletten Kira Yardımı Desteği Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Geçinmekte zorlanan ve ev kirasını ödeyemeyen vatandaşlar için devlet kurumları ve belediyeler kira yardımı sağlamaktadır. Devletten kira yardımı almak için iki yol bulunuyor, birincisi yoksul olmak ve geçinmekte zorlanmak, ikincisi ise kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan evlerde oturan vatandaşlardan olmak. Kira yardımları iki gruba göre değişim göstermektedir ve yardım oranları birbirinden farklıdır.

Riskli durumlardan dolayı ev ya da iş yerini terk eden kişiler de kira yardımı desteği alabilir.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kira Yardımı Kimlere Verilir?

Kira Yardımı Almak için ne yapmalıyım

Kira Yardımı Kimlere Verilir

Kira yardımından faydalanmak isteyen kişilerin yoksul olmaları gerekiyor, yoksulluk sınırı her sene değişiyor ve ilgili kişiler tarafından vatandaşlar için araştırmalar yapılıyor. Yalan beyannamede bulunan kişiler kira yardımı alamazken diğer vatandaşlar belirlenen şartlara uyum sağladığı takdirde kira yardımından yararlanabiliyor.

Vatandaşlar arasında sıklıkla sorulan kira yardımı kimlere verilir konusu ile yasalara göre belirlenmiştir. Kira yardımı verilen kişilerin:

• Sabit geliri olmaması,
• Yoksulluk sınırının altında olması,
• 65 yaşın üstünde olması ( ev sahibi olsa dahi yararlanabilir)
gerekiyor. Ayrıca yurtlarda kalan yoksul öğrenciler de kira yardımı alabiliyor.
Kira yardımı başvuru işlemlerinde kullanılan evraklar:
• Kimlik ve fotokopi,
• Durum hakkında açık ve net şekilde yazılan dilekçe,
• İkametgah belgesi,
• Gelir durumunu belirten belge,
• Anlaşmalı bankalardan hesap numarası.

Kira yardımı için doğrudan başvuru yapamayacak olan kişilerin vekalet sayesinde başvuruları yapılmaktadır. Kira yardımı başvuruları işleminden sonra araştırmalar tamamlanır ve kişiler 18 ay boyunca kira yardımı almaya hak kazanır. 18 ayın sonunda tekrar başvuru yapan kişiler, kira yardımı alamayabilir.

Kiracı Hakları Nelerdir ? ⇐ Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kira yardımı  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesinden karşılanmaktadır, bulunduğunuz il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bizzat ya da vekalet ile başvurabilirsiniz, aynı zamanda kaymakamlıklar da kira yardımında bulunmaktadır ve tüm işlemler aynıdır.

Kira Yardımına Nasıl Başvurulur

Devlet Destekli Kira Yardımı

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir? Başvuru İşlemleri

Kentsel dönüşüm kapsamında evleri yıkılan kişiler de kira yardımı alabiliyor, başvurular Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na doğrudan ya da vekalet ile yapılabiliyor.

Kira yardımı yapılması uygun görülen kişilere bulundukları ilde belirlenen kira fiyatlarına göre yardım yapılıyor. En düşük kira yardımı 680 TL olurken en yüksek kira yardımı ise 810 TL’dir. Kira yardımları, şehir nüfuslarına göre belirlenir. Kalabalık nüfusa sahip olan şehirlerde kira yardımı miktarı daha çoktur.

Evlerini tahliye eden vatandaşlar 18 aya kadar kira yardımından faydalanabilir, bu süre içinde yeni evine taşınan kişilere daha fazla kira yardımı yapılmaz.

Ayrıca senetle kredi veren yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvuruları TOKİ tarafından da kabul ediliyor.

Kiracılar da kentsel dönüşüm projesi ile evlerinden çıkarıldıkları takdirde tek seferlik olmak üzere kira yardımı alabilir. Kiracılar için düzenlenen yeni uygulamalar kapsamında, kiralık evden çıkıp kendilerine ait ev satın almak isteyenler anlaşmalı bankalar aracılığı ile düşük faizli konut kredisi de alabilir.

Taşınma Durumunda Kira Yardımı

Taşınma Durumunda Kira Yardımı Nasıl Yapılır

Kira Yardımı için

Taşınma durumunda da kira yardımı yapılmaktadır, taşınma süresinden önce durumunu yazılı olarak belirten vatandaşlar 1720 TL yardım alabilmektedir. Yardım yapıldığı takdirde taşınma işleminin bir sene içinde gerçekleşmesi gerekir aksi takdirde verilen yardım parası faizi ile geri alınır.

Gerekli olan evraklar:

• Başvuru Formu ( Kurum tarafından verilir),
• Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
• Tapu belgesi,
• Adrese dayalı nüfus kayıt örneği,
• İban numarası (Kamu bankalarına ait olması zorunludur).

Tüm evraklar tamamlandığı takdirde kaymakamlık ya da Sosyal yardım ve dayanışma vakıf’larına başvuru yapılabilir. Taşınma için kira yardımı evleri ve iş yerlerini kapsar ve tüm ülkede uygulanır.

Yorum Yapın