Devlet Destekli Faizsiz Krediler

Kendi işinin patronu olmak, işini geliştirmek, ekonomik kalkınmayı arttırmak ve istihdam sağlamak isteyen vatandaşlar için devlet destekli faizsiz krediler bulunuyor. Sıfır faiz faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyen girişimcilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor.

Çeşitli devlet kuruluşları faizsiz kredi imkanı sağlamaya devam ederken bankalar da devlet teşvikleri ile birlikte faizsiz kredi imkanı sunmaya başladı. Vatandaşlar teşvik ve yardım fırsatlarından yararlanarak işlerini kuruyor ya da geliştirebiliyor. Ekonomik dengeyi sağlamak ve yerli üretimi arttırmak amacıyla sosyal devlet ilkesi gereğince yapılan uygulamalar vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor.

Devlet Destekli Faizsiz Kredi Türleri

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için sağlanan kredi imkanları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Verilen krediler sayesinde ekonominin canlanması ve yeni iş alanlarının oluşturulması amaçlanıyor. Devlet destekli faizsiz kredi türleri ile girişimciler kendilerine en uygun imkanı seçebiliyor ve iş yerini açabiliyor. En uygun ve sıfır faiz imkanı ile kredi veren kurum ya da kuruluşlar:

  • KOSGEB Sıfır Faizli Destek Kredisi: KOSGEB uygulamaları arasında en az bilinen kredi türü olan Genel Destek Kredisi işletmeler için oldukça farklı kazançlar sunuyor. Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen tanıtım ve fuarlar, işçi ve eleman giderleri, danışmanlık ya da ulaşım masrafları için 20 bin TL ile 75 bin TL arasında değişen miktarlara kredi sunan KOSGEB aynı zamanda kredileri %70 oranında geri ödemesiz olarak veriyor. KOBİ’ler bu sayede sıfır faizli destek kredilerinden yararlanabilir ve işletmelerini geliştirebilir.

Devletten faizsiz kredi nasıl alınır

  • Ar-Ge ve İnovasyon Destek Kredisi: Yeni teknolojik ürünlerini geliştirmek ve pazarlamak isteyen girişimciler için tasarlanan bu kredi programında 20 bin TL geri ödemesiz sermaye başlangıç kredisi, 150 bin TL, %75’i geri ödemesiz olacak şekildemakine, donanım, araç gereç ve teçhizat desteği ve yine aynı miktarda eleman ve işçi masrafları için kredi verilmektedir. %25’i geri ödemeli olan bu kredi türünde sıfır faiz imkanı uygulanmaktadır.

Kredi notuna önem vermeyen bankalar hangileridir ? ⇐

  • Kobi Gelişim Desteği: KOSGEB’in internet sitesinden duyurduğu alanlarda proje geliştiren girişimciler onay aldıkları takdirde 300bin TL geri ödemesiz ve sıfır faiz ile kredi alabilmektedir.

KOBİ destek Kredisi 2019 için tıklayın.

  • Teknogirişim Sermayesi Desteği: Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından genç ve yenilikçi girişimcilere verilen bu kredi türünde 100 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Aranan tek şart ise projenin yenilikçi olmasıdır.
Devlet Destekli Faizsiz Krediler

faizsiz kredi

  • Endüstriyel Uygulama Desteği: Endüstri alanlarında projelerini gerçekleştiren kişiler KOSGEB’e projeleri ile başvuru yapıyor ve uygun görüldüğü takdirde sıfır faiz kredi alabiliyor. Bu uygulama kapsamında üst limit yok ve girişimcilere destek ön planda tutuluyor.

Ayrıca devletten kira yardımı desteği başvurusu nasıl yapılır öğrenmek için tıklayın.

  • Ekonomi Bakanlığı İhracat Destekleri: Yurt içinde faaliyetlerini sürdüren işletmelerin, yurt dışında da iş yapabilmesi, uluslararası standartlara uygun üretim yapılabilmesi ve yurtda ülke tanınırlığının arttırılması için verilen kredi türünde üst limit uygulması yok. Yurt dışında patent almak, tanıtım yapmak, birim kurmak amacıyla girişimciler Ekonomi Bakanlığı’na doğrudan başvurabilir.

Devlet Destekli Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Devlet teşviki ile bankalar faizsiz ihtiyaç kredisi vermeye devam ediyor, bu uygulama kapsamında kredilerin faizi devlet tarafından ödeniyor ve banka ile devlet arasında protokol anlaşması imzalanıyor.

Türkiye’de faizsiz kredi veren bankalar mevduat bankaları ve yatırım bankaları olmak üzere ikiye ayrılıyor. İki banka grubu da müşterilerine belirli oranlara kadar faizsiz ihtiyaç kredileri sunuyor ve hiçbir şekile faiz ödenmiyor.

Özel bankalar belirli zamanlarda bu duyuruyu yapıyor ve vatandaşlara kredi veriyor ancak katılım bankaları güncel olarak yılın tüm dönemlerinde kredi vermeye devam ediyor. Bankalar için faizsiz kredi başvuruları doğrudan yapılıyor ve bir iş projesi sunulması gerekmiyor.

Yorum Yapın