Devlet Destekli Ceviz Yetiştiriciliği Kârlı Mıdır ?

Ceviz yetiştiriciliği son yıllarda popüler hale gelen kazançlı uygulamalar arasında bulunuyor. Ceviz dikiminden sonra meyve alınması bir yıl ya da yedi yıl gibi uzun sürse de vatandaşlar tarafından yoğun talep görüyor. Devlet destekli ceviz yetiştiriciliği ile masraflar büyük oranda azalabiliyor. KOSGEB tarafından ceviz yetiştiriciliği için destek uygulaması bulunmasa da devlet kendi bünyesindeki çalışmalar neticesinde günümüzde de kredi ve hibe vermeye devam ediyor.

Kobi Destek Kredisi adlı yazımızla da ilgilenebilirsiniz.

Ceviz Dikimi Ve Yetiştiriciliği

Ceviz üretiminde dünyada dördüncü sırada bulunan Türkiye, günden güne üretimi arttırmaya ve dünya çapında tanınırlık kazanmaya devam ediyor. Ceviz, en faydalı yemişler arasında bulunuyor ve yaprağı dahi pek çok alanda kullanılıyor.
Uzmanlar tarafından ceviz yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgiler veriliyor, bu bilgilere göre cevizlerin özel bahçelerde yetiştirilmesi ve bahçelerin yoğunluğunun arttırılması gerektiği ifade ediliyor. Ekilen tohumların da kaliteli olması büyük önem taşıyor. Kaliteli tohum ya da fidanlarla üretilen cevizin kazancı ve miktarı her zaman daha çok oluyor.

Türkiye, ceviz üretiminde dördüncü sırada bulunsa da ülkede yer alan cevizlerin büyük çoğunluğu ithal. Üretilen cevizler, ülke nüfusu ve ihracatı için yeterli olmuyor bu yüzden de devlet tarafından ceviz yetiştiriciliği için destek sağlamaya devam ediyor.

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Ceviz Dikimi Nasıl Olur

Ceviz ağaçları, yaklaşık 30 metreye kadar uzayabiliyor ve yetiştirilen ortamın 37 ya da 38 dereceden fazla olmaması gerekiyor. Kaliteli bir ceviz dikimi için kapama bahçeleri gerekiyor ve toprağın su tutmayan özel bir yapıda bulunması tercih ediliyor. Çiftçiler ve ceviz yetiştiricileri bu konuda rahat olabilir, devlet çiftçilerin elektrik ve su borçları için de destek sağlıyor.

Devlet Destekli Ceviz Bahçeleri Nasıl Kurulur?

Tarımsal faaliyetlerin artması, ceviz üretiminin en üst seviyede olması ve işlenen tarım sayılarının yükselmesi için devlet destekli ceviz dikimi sağlanıyor. Ceviz dikimi için devlet desteği iki yolla mümkün oluyor:

• Geri ödemesiz, hibe,
• Kredi.
Ceviz yetiştiren vatandaşların devletten destek alması için projelerinin olması gerekiyor. Tüm aşamalar:
• Çiftçi tarafından dikim yapılacak yerin toprak analizinin yapılması, ( toprak uygun değilse destek verilmeyebilir)
• Bahçenin büyüklüğü,
• Merkez ilçelere olan yakınlığı,
• Elektrik ve su için gerekli koşulların olması,
• Bölgenin hava koşulları ve iklimi.

Yukarıda belirtilen tüm kriterlerin projede belirtilmesi gerekiyor, hazırlanan proje Tarım ve Orman Bakanlığı’nın il ya da ilçe müdürlüklerine veriliyor.

Ceviz yetiştirenlere devletten destek

Ceviz Yetiştiriciliği

Projeden önce ceviz bahçesi kuran kişiler desteklerden yararlanamaz, proje ile bahçe kurulumunun eş zamanlı ilerlemesi gerekiyor.

Ceviz Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Ceviz Yetiştirmek

Proje onaylandıktan sonra ceviz dikimi devlet desteği dönüm başına 1000 TL olarak verilecektir. Aynı zamanda mazot ve gübre indirimi için başvuru da yapabilirsiniz.

Detaylı şekilde anlattığımız ceviz yetiştiriciliği nasıl yapılır yazımız için tıklayın.

Ceviz Yetiştiriciliği İçin Destekleme Şartları Nelerdir?

Ceviz dikimi kredisi ya da hibe desteği için kişilerin proje dışında diğer kriterleri de yerine getirmesi gerekiyor. Kredi ödemeleri uzun vadeli olarak planlanmıştır ve 15 yıl sonra ödemeler istenmektedir. Kredi tutarının 7/1’i faiz miktarı olarak belirlenir. Ceviz yetiştiriciliği için şartlar kurallar ile belirlenmiştir, işte o şartlar:

• Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmak,
• Belirlenen tarihlerde başvuru işlemini gerçekleştirmek,
• Fidanların sertifikalarının olması ve başvuru sırasında ilgili kişiye göstermek.

Yukarıdaki şartları yerine getiren kişilerin ceviz bahçelerine, yetkili kişiler gelir ve gerekli incelemeler başlatılır. Ceviz yetiştiriciliği hibe ya da kredi ödemeleri Ziraat Bankası hesaplarına yapılmaktadır.

Ceviz Yetiştirmek

Ceviz yetiştiriciliğinde kazanç miktarı ceviz ağacının türü, ceviz kilosu, ülkedeki ceviz miktarına göre değişiklik göstermektedir. Ceviz ağacı yetiştiriciliğinde çabuk meyve veren ağaçlar yerine verimli meyveler veren ağaçların tercih edilmesi uzun sürede daha çok kazanç sağlayacaktır. Dilerseniz yazımızı kaynak olması açısından pdf devlet-destekli-ceviz-yetistiriciligi olarak da indirebilirsiniz.

Ceviz yetiştiriciliğine devlet ne kadar destek veriyor ? ⇐ Cevabı burada.

Yorum Yapın