Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2018

Yerli üretimi desteklemek ve artırmak amacıyla çiftçilere verilen devlet desteklemesi artık ceviz yetiştiriciliği içinde geçerli. Ceviz yetiştiricileri de 2017 yılında olduğu gibi, 2018 yılında da devlet desteği almaya devam edecek. Ceviz üreticilerinin hepside 2018′ de de devam edecek olan bu devlet desteğinden yararlanmak için başvuruda bulunabilirler. Ayrıca ceviz yetiştiriciliği, ceviz fidanı teşvikleri için verilen devlet desteğinin yanı sıra üreticiler eğitim alarak bilinçlendirme hareketleri de yapılacak.

Ceviz Yetiştiriciliğine Neden Teşvik Ediliyor

Özellikle son yıllarda ceviz ithalindeki 50 bin tona yakın artış nedeni ile Orman Genel Müdürlüğü ”Ceviz Eylem Planı” adı altında yeni bir proje yaparak, önemli  teşvikler yapmıştır. Devlet desteklerininde ceviz yetiştiriciliği alanında artış göstermesi sonucunda da vatandaşların ilgisi de bu alana doğru artış göstermeye başladı. Orman Genel Müdürlüğünün başlatmış olduğu bu proje  sonuç vermeye başladı bile. Ceviz yetiştiriciliği planını kapsayan 2012-2016 yılları arasında 5 milyon adet ceviz fidanının dikilmesi hedeflenmiş ve iç piyasada üretimin artırılması planlanmıştır. Bu plan ile birliktede 3 yıllık bakım desteği, proje yapım bedeli, fidan dikimi, arazi hazırlığı, fidan bedeli ve bunlar gibi daha birçok destekte sağlanmaya başlandı.

ceviz yetistiriciligi devlet tesvigi

ceviz-yetistiriciligi-devlet-destegi

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2017′ de yapılan plan kapsamında Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ”Ceviz Eylem Planı” kapsamında 2012 yılında Türkiye genelinde 2500 hektar alana 340000 adet ceviz fidanı dikildi. Türkiye genelinde yapılan ceviz fidanı dikimlerinde en çok fidan dikilen şehrin de Kütahya olduğu biliniyor.

Özellikle Ege Bölgesinde birçok zeytinliğin ceviz fidanı dikimi için yeniden şekillendirildiği ve hatta birçok insanın da yalnızca bu işi yapmak için Ege Bölgesine göç ettiği de verilen bilgiler arasında. Çevre ve Orman Bakanlığı ceviz yetiştiricileri için neredeyse her türlü imkanı sağlamaya çalışıyor.

Hatta 49 yıllığına ücretsiz alan tahsis ediyor. Ayrıca fidanların yarı bedelini de Tarım Bakanlığı karşılıyor. Son bir kaç yıldır devam eden ceviz yatırımcılığı işinin 2018′ de yapılacak olan yeni teşviklerle ve devam eden teşvikler ile beraber çok daha büyük bir alanı kapsayacak gibi duruyor.

Öyle ki son birkaç yıldır birçok vatandaş bahçelerini, zeytinliklerini bozup ceviz bahçeleri kuruyor. Oldukça kazançlı da olan ceviz yetiştiriciliği işinde fidanlar ortalama 5 yaşına geldiğinde ise emeklerinizin karşılığını da almaya başlıyorsunuz.

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2018 İçin Başvurular Nereye Yapılacak

ceviz yetiştiriciliğine devlet teşviği

ceviz yetiştiriciliğine devlet desteği

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2018 için başvurularınızı Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine yapabilirsiniz. Ceviz yetiştiriciliği planı kapsamında yapılan bu başvurular için vatandaşlardan belirli bir ücret alınmaktadır, 2018 yılında olacak olan ücret için ise henüz bir açıklanma yapılmamıştır. Başvuru yaparken yapacağınız ödeme için ise ücret dekara göre değişiklik göstermektedir ve bir üreticide ancak en fazla 500 dekara kadar müracaat edebilir. Ceviz yetiştiriciliği işini yapmaya karar verdikten sonra ilk olarak başvurunuzu projelendirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise projelendirmenin ardından ekim yapmak istediğiniz bölgede toprak analizi yapılacaktır ve ekim yapmak istediğiniz alanın büyüklüğü, dikim sıklığı, su ve elektrik kullanıma gibi durumlar içinde tarafınıza ayrıca bir kredi verilecektir.

Ceviz yetiştiriciliği karlı mı, ceviz yetiştiriciliği getirisi ne kadar, ceviz yetiştiriciliğine teşvik var mı, ceviz yetiştiriciliğinde devlet teşviki almak için ne kadar yeriniz olmalıdır? Öğrenmek için lütfen tıklayınız

Ceviz Yetiştiriciliğine Devlet Ne Kadar Teşvik Veriyor?

Ceviz yetiştiriciliği kapsamında dönüm başı için ortalama 1000 TL civarı kadar destek verilmektedir. Verilen kredinin geri ödemesi de 15 yıl sonra olacaktır. Bu durum da üretici için oldukça yararlı bir durum. Henüz ülke olarak ceviz yetiştiriciliği için oldukça önemli adımlar atıyor olsak da ne yazık ki ceviz konusunda Türkiye’ nin ihracatı neredeyse yok denecek kadar az, ülke olarak henüz ürettiğimizi tüketiyoruz. Ceviz üreticiliğine başladığımızdan beri, ceviz ithalatı konusunda oldukça azalma olduğu da Türkiye İstatistik Kurumu’ nun verilerine yansımış durumda.

3 Comments

 • Merhaba ben Kemal zincir
  Almanya’da yaşıyorum Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde ikamet etmekteyim
  50 dönüm arazi aldım suyu var ve Almanya’dan dönmek istiyorum tabiki boş gezmek istemiyorum çünkü alışmış olduğum bir işhayatım var bunu Türkiye’de devam etmek istiyorum yaşım 53.
  Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Almanya’da büyüdüm Türkçem çok iyi.
  Tek sorunum Türkiye’deki börokrasiyi bilmemem.
  İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  • Kemal bey ceviz için nurhak çok yüksek ama maraş 18 veya fernor tipi ceviz dikerseniz verim alabilirsiniz bir de bu bölgede don olayına dikkat etmeniz lazım kendim de ceviz yetiştiricisiyiim… ben Adıyaman Gölbaşı işçesinde yapıyorum bu işi ama benimki az 9 dönüm bir yer eger daha fazla bilgi almak isterseniz aktaralpayduran@gmail.com a mesaj atabilirsiniz iyi günler

Yorum Yapın