Bombus Arısı

Bombus Arısı 

Ülkemizde bulunana birçok arı türleri arasında yer alan Bombus arısı, büyüklüğünden dolayı halk arasında “eşek arısı” olarak anılmaktadır. Bazı yörelerde bu arı türüne “tüylü arı” da denilmektedir. Bombus arısının yaklaşık olarak 250 farklı türü bulunmaktadır. Bombus arısı her ne kadar büyük olsa kesinlikle eşek arısı değildir. Küçük koloniler şeklinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Kuzey Yarım Küre’ de görülen ve böcekgiller familyasından olan Bombus arısı, ülkemizde seralarda aşı (döllenme) amacıyla görünmektedir. Seralarda doğal polinasyonu sağlamak amacıyla bombus arısı üreticilerine çeşitler destekler vermektedir. Devlet teşviki kapsamında da olan Bombus arısı üretimi nasıl olur, Bombus arısı fiyatı ne kadardır, Bombus arısı özellikleri nelerdir, Bombus arısı yetiştiriciliği konularında her türlü sorularınızın cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Bombus Arısı 

Bombus Arısı 

Bombus Arısı Özellikleri

-Bal arılarına oranla büyük olmaları ve farklı uçuş tekniklerine sahip olmalarından dolayı rüzgarlı havalarda bile kolayca uçabilmektedir.

– 8/35 C aralığında her türlü sıcaklıkta çalışabilirler.

-Nemli, yağışlı havalarda çiçek tozu transferlerini kolayca sağlayabilmektedirler.

-Güneşi ve ışığı az gören yerlerde çalışmaya devam etmektedirler.

-Diğer arı türlerine oranla daha fazla polen taşıma kapasitesine sahiptirler.

-Bombus arısı bir günde 4.800 adet çiçek gezmektedir. Her türlü çiçeği gezerler. Seçicilik özellikleri yok denecek kadar azdır.

-Besin ararken en fazla 150 metre uzaklığa kadar gidebilirler.

-Güçlüdürler, sağlamdırlar ve dayanıklı yapıya sahiptirler. Yapıları bir hayli iridir. Boyları 15-25 mm arasında değişkenlik gösterir.

-Bombus arıları aynı zamanda yoncaların çoğalmasına yardımcı olurlar.

-Renkleri genellikle siyah ve sarıdır.

-Bombus arıları bal üretmek amacıyla kullanılmaktadır.

Bombus Arısı Üretimi

Bombus Arısı 

Seraların kapalı ortam olması nedeniyle hiçbir canlı kolay kolay seraya girememektedir. Bu sebeple de döllenme gerçekleşememektedir.Tam bu noktada Bombus arıları seraların içerisine girerek döllenme gerçekleştirmektedir. En fazla kullanım alanlarından olan seralarda hormonlu domatesin önüne geçmek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca seralarda ışık kullanıldığı zaman Bombus arıları orayı gündüz gibi algılayıp çiçeklerden polen toplamaktadır. Böylece döllenme gerçekleşmektedir.

Bombus Arısı 

Bombus arıları bir tehlike algılaması durumunda ortada ayağını kaldırarak tehlikeye karşı savunmaya geçmektedir. Bu durumda sizde sokma ihtimaline karşın tedbirli olmalısınız. 0 C altında bombus arıları uçmamaktadır. Soğuktan dolayı diğer arılara sokulmaktadır. Bu gibi durumlarda arıları daha kolay inceleyebilirsiniz.

Hormonlu üretime karşı İyi Tarım Uygulamaları kapsamında yer almaktadır. Böylece üretimde hormonsuz meyve ve sebze dönemine geçmeye başlanmaktadır.

Bombus Arısı 

Bombus arısı üretimi yapmak için öncelikle iki kovan, taze polen, şeker şurubu ve yalıtım malzemeleri gerekmektedir. Kovan biri kuluçkalık diğeri beslenme ve dışkılama olmak üzere çift bölmeli olmalıdır. Kovanın içerisine yuva malzemeleri yosun, ot parçaları, yün, pamuk ve yapay elyaf konulmaktadır. Ana arılar kovanda kuluçkaya yatırılmalı ve üzeri kapatılmalıdır. Üzerinin saydam kapakla örtülmesi arıları görmeniz açısından daha iyi olacaktır. Kovanlar bahçe veya örtü altı gibi bir yere konulmalıdır. Ana kraliçe yavrularını beslemek için çiçektozu toplayacaktır. İşçi arılar büyünce bu vazife onlara devredilir. Döngü bu şekilde arıların artmasıyla devam eder. Bombus arısı üretimi sırasında protein kaynağı olan polene ve enerji kaynağı nektara ihtiyaç duyarlar. Koloni oluşturmak için kullanılan bu nektarda domates gibi ürünlerde bulunmamaktadır. Tam bu sırada enerji amacıyla şekerli şurup devreye girecektir.

Bombus arısı üretimi ülkemizde oldukça önemlidir. Daha fazla verim, kaliteli ürün ve ihracat demektir. Domates, biber, çilek gibi ürünlerde kaliteli üretim daha fazla hissedilmektedir. Bombus arıları sera, plastik tünel ve açık arazilerde de çok iyi bir dölleyicidirler.

Bombus Arısı Fiyatı

Bombus Arısı 

Bombus Arısı Fiyatı

Bir bombus arısı kolonisinde yaklaşık 80-100 adet arı bulunmaktadır. Bu arıların ömürleri ortalama 45 gündür. Bir kovan bombus arısı fiyatı 150-200 TL arasında değişmektedir. Bir kovan arı yaklaşık 2 bin metrekarelik serada döllenme yapma kabiliyetine sahiptir.

Seralarda doğal döllenmede oldukça etkili olan Bombus arısı geride kalan 5 yıl içerisinde 6 milyon TL kadar devletten teşvik almıştır. Son zamanların en gözde girişim alanlarındandır. Bombus arısı üretimi izni almış olan işletmelerden koloni alan ve kullanan ÖKS (Örtüaltı Kayıt Sistemi) kayıtlı sera üreticilerine il ya da ilçelerde müracaat etmeleri durumunda destekleme ödemesi yapılmaktadır. Bombus arısı 60 TL/koloni desteği mevcuttur.

Bombus arısı ile ilgili kafası karışmış olan tüm girişimciler yazımızın yorum kısmına fikirlerini aktararak her türlü düşüncelerini paylaşabilir.

 

Yorum Yapın