Bankalar Altın Hesabını Nasıl Yapar?

Altın hesabı açmayı düşünen vatandaşlarımız için, bankaların altın hesabı yatırım sistemini ve bankaya altın yatırma faizlerini masaya yatırıyoruz.

Altın günümüzde bütün dünyada kullanılan bir yatırım aracı olarak geçer. Özellikle ekonomisi dengesiz olan ülkelerde altın büyük bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Altını bu kadar değerli yapan unsur ise altının sadece bir yatırım aracı olmaması aynı zamanda mücevher olarak da alınır satılır olabilmesidir. Bu yüzden sadece ülkemizde değil bütün Dünyada arz talep yönünden en çok tercih edilen yatırım araçlarından birisidir. Bankaya altın yatırma faizlerini değerlendirmeden önce hesap mantığını kavramamız gerekiyor.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Hali hazırda müşterisi olduğunuz bankalardan birinde istediğiniz (Şube, ATM, Telefon, internet) yöntem ile altın hesabı açtırabilirsiniz…

Altın Hesabı olan bankalar hangileri ?

Ülkemizde hali hazırda altın hesabı açmaya ve yatırım yapmaya uygun olan bankalardır.

Altın Hesabı / Fiyatlandırma Nasıl Yapılır?

Altın fiyat hesaplaması yapıldığı sırada, eğer 1 gram has altın hesaplanacaksa altının ons fiyatının biliniyor olması gerekir. Altın fiyatları değişkendir ve genel olarak dünya piyasaların da altının fiyatına bakılarak değeri ölçülür. Eğer uluslar arası piyasada altının değerini biliyorsanız şu formülü kullanarak altın hesaplaması yapabilirsiniz:

-Altının ons fiyatı / 31.1034768 x dolar kuru

Yukarıda size verdiğimiz formülle yaptığınız işlem basit olarak şudur: Altının uluslar arası piyasada sahip olduğu bir ons fiyatı, onsun gram cinsinden olan değerine bölünür. Bu şekilde 1 gram olan altının değeri hesaplanmış olur. Bu işlemi yaptığımız sırada uluslar arası altın değeri dolar olduğu için bulacağımız rakamda dolar cinsinden olacaktır. Bu yüzden dolar kuru ile çarpım yapmamız gerekir.

Altın Fiyatlarının Değişmesinin Sebebi Nedir?

Yukarıda size altının hesaplanması hakkında bilgi verdik. Burada da görebileceğiniz gibi altının değişmesinin asıl sebebi altının ons fiyatıdır. Altının ons fiyatını etkileyen ana sebep ise basitçe izah edecek olursak piyasada oluşan arz talep meselesidir. Oluşan arz talep dengesine göre de altının fiyatında değişiklik yaşanacaktır.

Yatırım için altın alacaklar nasıl tercih yapmalılar ? Yazımızı daha önce okumadıysanız mutlaka okumalısınız.

Düşünecek olursak piyasada tercih edildiğinden daha fazla üretilen bir ürün talep az olduğu için uygun fiyatlı olacaktır. Fakat eğer piyasadaki talebe göre ürün sayısı azsa işte o zaman fiyatı yüksek olur.

en karlı altın hesabı hangi bankada

en karlı altın hesabı hangi bankada

Dünyada altın rezervinin en çok olduğu ülkelerin başında Çin ve ABD gelmektedir. Bu durumda eğer Çin ve ABD piyasalarında bir hareketlilik yaşanırsa bu altını direk etkilemektedir. ABD piyasasında herhangi bir sebepten meydana gelen hareketlilikler altının dünya genelinde fiyatının bir anda düşmesine veya bir anda yükselmesine sebep olabilir.

2 Comments

Yorum Yapın