Akdeniz Meyve Sineği İle Mücadele Yöntemleri

Akdeniz Meyve Sineği

Adından da anlaşılacağı üzere Akdeniz ve sıcak bölgelerde yetişen Akdeniz meyve sineği, özellikle narenciye mandalina, hurma gibi şekerli ve ekşi meyvelerden hoşlanmaktadır. Fakat bu tarz meyveler genellikle bu bölgelerde yetiştiği için bu meyvelerin üreticilerine maddi anlamda ciddi zararlar vermektedir. Akdeniz meyve sineği 5-6 mm boylarında olup sıradan sineklerin hemen hemen yarısı kadardır. Sivrisineklerden biraz daha büyük olan Akdeniz meyve sineğinin vücut rengi sarımtırak kahverengidir. Genelde mayıs ve haziran aylarında ortaya çıkan sinekler, larva dönemindeyken meyvelerin etli kısımlarını yiyerek beslenirler. Akdeniz Meyve Sineğinin ömrü en fazla 50 gündür.  50 gün boyunca pek çok meyveye ciddi zararlar vermektedir. Aynı zamanda bu süre zarfında çeşitli iklim koşullarından yılda 4 ila 8 arası döl verebilirler. Bu kadar fazla döl vermesi kolayca üremelerini sağlamaktadır. Meyve üreticileride zarara uğramamak için önlem almaktadır. Bu yazımızda sizlere Akdeniz meyve sineği ile mücadele yöntemlerinden bahsedeceğiz.

 

Akdeniz Meyve Sineği İle Mücadele

Turunçgil meyvelerinde ciddi tahribatlar meydana getiren Akdeniz meyve sineği ile Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı sürekli bir mücadele aşamasındadır. Akdeniz meyve sineği için her yıl tuzaklama çalışmaları yapılmaktadır. Bu yıl da tuzaklama çalışmaları devam edecektir.Ağustos ayında tuzakların kontrolü yapılıp sineklerin çıkış yerleri ve nüfus yoğunluğu gözlemlenecektir.

Akdeniz Meyve Sineği İçin Kullanılabilecek Kimyasal Tuzak Yöntemleri

Ağustos ayının bitimi Eylül ayının başları gibi turunçgil ve narenciye bahçelerinde meyveler olgunlaşmadan tuzak asılmalıdır. Tuzak asımından sonra yaz sonu Akdeniz Meyve Sineğinin çıkış bölgesi tespit edilmelidir. Sineğin çıkış yeri belirlendikten sonra ve meyveler olgunluğa ermişse ve sıcaklık 15-17 derecenin üzerindeyse ilaçlama işlemine başlanır. İlaçlamalardan sonra yine sinek görülürse hasat gününe yaklaşık 9 10 gün kalıncaya kadar ilaçlama devam edilir. Ardından ilaçlama bırakılır.Bulunduğunuz bölgede hava soğuksa ilaçlama işlemine gerek yoktur ayrıca  limon yetiştirenlerinde ilaçlama yapması gerekmez.

Zehirli Yem Nispetiyle İlaçlama

Akdeniz meyve sinekleri için hazırlanan cezbedici karışımı meyve ağaçlarının hafif güney doğusundaki büyük bir dala dökülür. Tek bir ağaç için ortalama 150-200 gr karışım kullanılmalıdır. Karışım kullanıldıktan sonra akdeniz meyve sinekleri artık meyvelerinizi mahvedemeyecektir.

Akdeniz Meyve Sineği İçin Doğal Tuzak

Akdeniz meyve sinekleri için hazır tuzak veya kimyasal ilaç alabildiğiniz gibi kendiniz doğal bir tuzak da yapabilirsiniz. Doğal tuzağı hazırlayabilmek için öncelikle bir su şişesi bulun. Bulmuş olduğunuz su şişesi en az yarım litrelik en fazla 1.5  litrelik olması gerekir. Ardından su şişesinin ortasından bir pencere açın. Açtığınız pencereden çıkan pet artıklarını atın. Sonra açılan pencerenin içine ikiye bölerek yaş ekmek mayası ilave edin. Sonrasında az miktar su ilave edin. Ardından meyve ağaçlarınıza bu gibi tuzaklardan birkaç adet asın bu karışım sinekleri kendine çekecek ve mayaya yaklaşırken suya düşüp öleceklerdir. 10m2’lik bir alana bu tuzaklardan 1 adet koymanız yeterlidir. Akdeniz meyve sineği ile mücadele etmek isteyen fakat doğal bir çözüm arayanlar için iyi bir tuzak yöntemidir.

Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı Nereden Alınır Fiyatları Nelerdir?

Akdeniz meyve sineği ile bir çok meyve üreticisi mücadele etmektedir. Kimisi kimyasal ilaç kullanıp kimiside kendisi  doğal tuzak hazırlamaktadır. Peki Akdeniz Meyve Sineği için hazır tuzak nereden alabiliriz? Özellikle internette çeşitli sitelerde hazır tuzak satışı mevcuttur. Feromon tuzak en yaygın hazır tuzaklardan biridir. İçinde kimyasal bulunan bir kutu bulunmaktadır.Bu kutu içerisinde ki kimyasal (Feromon) sayesinde erkek sinekleri kendine çekecek kutu içerisine giren sinekler özel hazırlanmış yapıştırıcılara yapışarak ölmektedir. Bu sayede dişi sinekler erkek olmadan üreyemeyecekler ve sinekler popülasyonlarını artıramayacaklardır. Bu feromon tuzağı üreme dönemlerinde kullanılmaktadır. Hasat döneminde yaz sonu kullanılamaz.Daha önce ilaçlama yaptıysanız 10.000 m2’ye bir tuzak ilaçlama yapmadıysanız ise 1000m2’ye bir tuzak yerleştirilmelisiniz. Akdeniz meyve sineği için feromon tuzağı internette çeşitli web sitelerinde satılmaktadır. Kalitesine göre 30 lira ile 200 lira arası fiyatları değişmektedir. Feromon satın almak için,Fide Deposu,İntfa Tarımsal, n11, gittigidiyor.com gibi web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yapın