2018 Traktör Hibe Desteği

Traktör Hibe Desteği 2018

Tarım ürünlerinde verimliliği arttırmak ve çiftçiye bu konuda destek sağlamak amacıyla çeşitli devlet teşvikleri, hibe ve krediler bulunmaktadır. IPARD ve IPARD 2 projeleri ile geçtiğimiz yıllarda çiftçilere traktör hibe desteği verilerek ister yeni ister ikinci el traktör destekleri sağlandı. ÇKS belgesi olan çiftçilere bazı dönemlerde hibe desteği 72 aya kadar vadeli olarak faizsiz ya da düşük faizli şekilde birçok banka da krediler sunmaktadır. İsim yapmış bazı markalar tarafından da ÇKS sahiplerine kredili traktör desteği sağlanmaktadır. 2018 traktör hibe desteğini hangi kurumun sağlayacağı, traktör hibe desteğinin ne kadar olduğu ve hangi şartlarda verileceği yönündeki sorularınızı cevaplayarak ihtiyacınız olan traktörlere kavuşmanızda yardımcı olacağız.

Traktör Hibe Desteği Nedir?

Çiftçiye traktör hibe desteği adı altında devlet tarafından çiftçilere traktör almaları için sağlanan hibe desteğidir. Bu proje kapsamında çiftçilere traktör ya da tarım aletleri alanında makinelerin toplam fiyatının %50’ si kadar devlet hibesi verilmektedir. Çiftçilerin traktör destek hibelerinden faydalanmaları için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumlarının bulunduğu illerde kayıtlı çiftçi statüsünde olmaları gerekmektedir. Bu iller ise; Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat olarak toplam 42 il tarımsal kalkınma projesini desteklemektedir.

2018 Traktör Hibe Desteğini Hangi Kurum Sağlar?

Traktör hibe desteği sağlamayı üstlenen program IPARD programıdır. Çiftçilerin üretimini arttırmayı sağlayan ve çeşitli destekler sunan bir kalkınma programıdır. Bu program kapsamında çiftçiler traktör, tarım alet ve makineler için hibe desteği talep edebilirler. Geçtiğimiz 5 yılda IPARD programı dâhilinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 3,15 milyar hibe desteği ile çiftçilerimize yardımda bulunmuştur. Ülke ekonomimiz açısından et, süt ve tarımsal gıda olarak hibe desteği ekonomimize geri dönüş yapmıştır.

2018 Traktör Hibe Desteği

Traktör Hibe Desteği Verilmesi için Çiftçi de Aranan Koşullar Nelerdir?

Geçmiş yıllarda verilen hibe desteğini göz önünde bulunduracak olursak;

Yetiştirilecek Olan Hayvan ya da Bitki Miktarı En Az-En Fazla
Süt İneği 10-100 arası
Büyükbaş Besi Hayvanı 30-250 arası
Keçi ve Koyun 50-500 arası
Küçükbaş Besi Hayvanı 100-300 arası
Tavuk 5.000-50.000 adet arası
Arıcılık 50 kovan arısı
Süs bitkisi yetiştiriciliği 10-20 dönüm arazide

 

Destekler bu şekilde verilmiştir. Devlet traktör hibe desteği alacak olanların ekonomiye katkısından hangi boyutta yatırım yaptığına kadar bakarak gerekli desteği sunmak için inceleme yapar ve istenilen güçte traktör ihtiyacını bularak hibe desteği sağlar. Bankaların traktör kredilerine değinecek olursak;

-Ziraat Bankası

-Vakıfbank

-Şekerbank

-Denizbank

-Akbank

-İş Bankası

-TEB

-Yapı Kredi Bankası

-Garanti Bankası

Çiftçilere traktör kredisi sağlayan bankaların başında gelmektedir. Çiftçiler ister sıfır ister ikinci el traktör alacağı gibi bunun yanında pulluk, römork, mibzer, ilaçlama makinesi türünden her türlü tarım aleti satın alabilmektedir.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Çiftçilere her konuda sağladığı desteklerle ön planda olan Ziraat Bankası tarım sektöründeki kredileriyle diğer bankaları geride bırakmayı başarmıştır. ÇKS belgesine sahip olan her çiftçiye traktör kredisi sunan banka gerekli şartların gerçekleşmesi durumunda 5 yıl kadar vade imkânlarıyla traktör kredisi vermektedir. İster sıfır ister 5 yaşını doldurmamış olan tarım makinelerini satın alabilirsiniz.

Ziraat Bankası üretimi desteklemek ve çiftçiye kolaylık sağlamak amacıyla 20 bin altındaki yerleşim yerlerinde 18-41 yaş aralığında bulunan genç çiftçilere kredi verme koşulunu koymuştur. B şartlar kapsamında traktör kredisi almak isteyenlere 30 bin TL devlet traktör hibe desteği veya 100 bin TL devlet traktör kredisi vermektedir. Tabi bankaların ara ara her konuda olduğu gibi traktör kredisi konusunda da kredi faizleri değişkenlik göstermektedir. Bundan dolayı traktör alırken uygun şartlarda zarar etmeden almaya dikkat etmeli ve bu konuda detaylı görüşmeleri sağlamalısınız. Traktör kredisi başvurusu sırasında nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, tapu fotokopileri, proforma faturaları ve ikametgâh belgeleri istenilmektedir. Bazı şartlarda kefil de istenebilmektedir.

Ayrıca son günlerde adını oldukça duyduğumuz Kubota marka traktör firması Ziraat Bankası ile bir anlaşma yaparak peşinatsız MK, B ve L serisi traktör almak isteyenlere hiç peşinat ödemeden tamamı kredi ile destek sağlamaktadır.

2018 Traktör Hibe Desteği

Vakıfbank Traktör Kredisi

Traktörün proforma fatura tutarının %75’ine kadar kredi sağlamaktadır. Yani 100 bin liraya 25 bin peşin verilmek üzere 75 bin vadeli taksit imkanı ile kredi vermektedir. Ancak çiftçinin elinde o kadar bile peşinat bulunmuyorsa, ÇKS belgesini bankaya sunan çiftçilere bireysel ihtiyaç kredisi adı altında peşinat kısmı bu şekilde alınmaktadır. Bu şekilde de çiftçi peşinat ödemeden traktör sahibi olur. Banka çiftçilere özel 7 seneye kadar uzun vadeli tarım kredisi sunmaktadır.

Türkiye Ekonomi Bankası Traktör Kredisi

60 aya kadar vade imkanları sunan bankanın ilk koşulu üzerinize kayıtlı gayrimenkulünüzün bulunmasıdır. Tarla tapuları, ÇKS belgesi, kimlik fotokopisi, satın alacağınız traktörün faturası gibi belgelerinde başvuru esnasında bulunması gerekmektedir.

Denizbank Traktör Kredisi

Traktör alımlarının yanında çeşitli tarım aletleri alımlarında da destek sağlamaktadır. Denizbank traktör alımlarında %75’ e kadar 60 ay vade, pulluk ve mibzer almak isteyenlere de 25 bin TL kredi vermektedir.

Peki KOSGEB Traktör Kredisi Veriyor Mu?

Çiftçilere, esnafa ve KOBİ’lere destek vermek amacıyla KOSGEB, traktör alımlarında destek sağlamamaktadır. Kursa katılan ve iş projesi kabul gören çiftçiye tarımsal ürünlerin paketlenmesi, satışa sunulmasında çeşitli hibe ve faizsiz kredi desteği sağlamaktadır.

Tarımsal faaliyetler için geçtiğimiz yıl 30 bin lira geri ödemesiz destek sağlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018 yılında da bu desteği sağlamayı planlamaktadır. Ancak bu para traktör alımlarında kullanılamamaktadır.

Koç Finans Kurumunda Çitçiye Traktör Desteği

Case IH ve New Holland marka traktör için finansman sağlayan Koç Finans, sadece bu iki marka ile anlaşmalıdır. Bazı bankalar traktör alımı için kredi şartlarında dönüm ya da arazi gibi belirli bir sınır getirirken Koç Finans bu zorunluluğu ortadan kaldırarak çiftçilere traktör bayilerinde yapılan başvurular ile de kredi çekme fırsatı sunmuştur. Alacağınız traktörün %75’ i 5 yıl vadeli olarak ÇKS belgesi olan çiftçilere verilmektedir. Banka şubesine gitmeden ve kefilsiz olarak traktör almak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır.

Yorum Yapın