Faizsiz Traktör Kredisi destekleri

Faizsiz Traktör Kredisi

Tarım alanında üstün beden gücü sarf eden çiftçilerimizin en büyük yardımcısı traktörlerdir. Günümüzde hemen hemen her çiftçiye lazım olan en önemli tarım aletidir. İyi bir traktör sahibi olarak kolayca tarım arazinizi işleyebilir ve eski tip makinelerle tarlanızda saatlerce uğraşmaktan kurtulmuş olursunuz. Sıfırdan yepyeni traktör almak çok yüksek maliyetler gerektirdiğinden bir çok çiftçi faizsiz traktör kredisi için bankalara başvurmaktadır. Özellikle faizsiz ve geri ödemesiz traktör kredisi için arayış içinde olan çiftçiler için faizsiz traktör kredisi seçeneklerini araştırarak, listeledik. Öncelikle şunu belirtelim ki traktör kredisi herkese verilmemektedir.

Traktör Kredisi

Faizsiz Traktör Kredisi

Peki Faizsiz Traktör Kredisinden Kimler Faydalanır?

Nereye başvurursanız başvurun belirli bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Büyük ya da küçük tüm çiftçiler aynıdır ve aşağıda saydığımız hususlar tüm bankalar için geçerliliğini korumaktadır. İşte 2018 faizsiz traktör kredisi için istenilecek belgeler ve aranan şartlar;

-Tüm bankalar mutlaka çiftçilerden ÇKS belgesi istemektedir.

-Bazı bankalar kefilsiz traktör kredisi vermektedir. Ancak bu durumda bile çiftçinin KBB notu göz önünde bulundurulmakta ve ödemelerin teminatı içinde en az 2 kefil talep edebilmektedir.

-Çiftçiler T.C. kimlik numaraları ile banka tarafından sorgulanır ve risk durumuna göre faizsiz traktör kredisi verilir. Riskli olan çiftçinin müracaatı onaylanmayabilir.

-Alınacak olan traktöre geçici ipotek konulur ve kasko yapılır.

-Vergi dairesince tarafınızdan “borcu yoktur” kağıdı istenilmektedir.

Tüm bu hususları göz önünde bulundurarak traktör kredisi için uygun bankalara müracaat edebilirsiniz. Geri ödemeli traktör kredilerinde istenen en önemli şart taşınmaz teminatıdır. Taşınmaz teminatını beyan edemeyen çiftçiler bu kredilerden faydalanamamaktadır. Faizsiz traktör kredileri için KOSGEB ve Tarım Kalkınma Ajanslarından krediler çekilebilmektedir. Bunun için ise devlet belirli arazi miktarına sahip olmayı şart koşmuştur. 100 dönüm altında olanlar traktör hibelerinden faydalanamaz gibi belirli bir tapulu arazi miktarı şartını koymuştur.

Daha önceki yıllarda sıfır ya da 2.el(ikinci el) traktör alımları için en fazla 60 ay vadeli traktör kredisi verilirken 2018 yılında traktör kredileri 72 aya çıkarıldı. Ziraat Bankası, TEB ve Denizbank 72 ay vade ile çiftçilere traktör kredisi vermektedir.

Traktör Kredilerinde En Düşük Faiz Oranı Ziraat Bankası’nda

Tarım sektöründe en büyük desteği çiftçilere veren banka traktör kredisi ile çiftçilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Çiftçilere esnek ödeme kolaylıkları ile aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık gibi mahsulden mahsule kredi ödemesi seçeneği sunmaktadır. Ziraat Bankası traktörün eksper değerinin en fazla %75 oranında kredi vermekte ve traktöre ipotek koymaktadır. Aylık 0,5 faiz oranlarıyla traktör kredisi başta olmak üzere, tarım aletleri kredisi vermektedir. Ziraat Bankasından sıfır traktör almak isteyenler için nüfus cüzdanı, ÇKS belgesi, üretime konu tarımsal alan tapu yada kira kontratları, son 3 yıla ait bilanço ve kefil ya da teminat gibi şartları yerine getirmek zorundadır. İkinci el traktör alacaklarda durum biraz daha farklıdır. Onun için de en fazla 5 yaşında olan traktörler, yılda bir ödeme, Kasko değerinin 4’te 3’ü kadar değişken ya da sabit faiz imkânları ile kredi çekilmektedir. Bu kapsamlarda Ziraat Bankasından 40 bin TL’lik traktör kredi çeken ve bu kredi için de senede 1 defa ödeme yapacak olan kişi toplamda 52 bin TL civarında bankaya geri ödeme yapması gerekir. Tüm bunların yanında Ziraat Bankası sabit ve değişken faiz oranlarıyla belirli şartları sağlamanız durumunda traktör kredisi tahsis etmektedir.

Sabit faiz oranı ile traktör kredisi için;

-Ziraat Bankası ile anlaşmalı firma ya da bayilerden traktör alma

-Daha önce kullanılmamış yani yeni olması

-Yılda bir ödeme fırsatı ile sabit faizli traktör kredisi sağlanılmaktadır.

Değişken faizli traktör kredisi için;

-Yeni olması

-Yılda bir ödeme

-Traktörün proforma değerinin 4’te 3’ü oranında değişken faizli traktör kredisi kullanılmaktadır.

Devlet Destekli Traktör Kredisi

SWon yıllarda özellikle büyük çiftçilere yapılan hibelerde artışlar yaşanmaktadır. Önceleri büyk-küçük her türlü çiftçiye ve esnafa gerekli yardım yapılırken şimdilerde sadece belirli bir tarım arazisine sahip olan çiftçiler için gerekli hibe sağlanmaktadır. Modern tarım teknolojisini destekleyerek tarım ekonomisini canlandırmak hedeflenmektedir. Devlet desteği ile traktör nasıl alınır sorusunun siz de soruyorsanız eğer bu konuda bazı yöntemler sunacağız. Hibe olarak sağlanan traktör desteğinde Devlet kooperatife üye şartı aramaktadır. Kooperatife üye olan çiftçiler ise faizsiz traktör desteği almak ya da traktör hibesi için ismini yazdıracaktır. Genellikle il merkezlerinde kura ile çiftçilere bu destekler ve hibeler verilmektedir.

KOSGEB sunmuş olduğu kredilerle traktör desteği bulunmamaktadır. Ancak vergiye tabi olan esnaflara işletme kredisi adı altında traktör kredisi sağlamaktadır. Ayrıca KOSGEB kredilerin bazılarında, kredilerin nereye kullanılacağını sormamaktadır. Yani bu krediyi traktör için ya da istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tek husus kredi geri ödemelerinin aksamadan ve zamanında eksiksiz yatırılmasıdır.

Koç Finanstan 16 Ay Sonra Ödemeli Traktör Kredisi

Case IH ve New Holland traktör markası ile Koç finans anlaşmalı olarak çiftçilere 12+4 ay sonra ödeme planlarının başladığı kredi sunmaktadır. Alacağınız traktörler için peşinatsız imkanlar sağlamasa da firma çiftçilere özel bu iki markada %75 oranına kadar kredi sunmaktadır. 60 ay vadeye kadar kredi fırsatları mevcuttur.

TEB 2017 yılında başlattığı proje ile çiftçiler 72 aya varan traktör alımı için %0,99 oranında kredi faizi uygulamaktadır. Denizbank ise belirli koşullarla ÇKS sahibi müşterilerine 72 aya varan vade imkanları ile sıfır traktör kredilerinde %0,99 faiz  ve ikinci el traktör kredilerinde ise %1,09 faiz uygulamaktadır.

 

Yorum Yapın